SABOR NAKON STANKE

Točka o kojoj se uporno ne raspravlja. Zašto Jandroković već pune četiri godine ignorira Medvedovo izvješće?

Dražen Ciglenečki

Foto P. Macek PIXSELL / D. Kovačević

Foto P. Macek PIXSELL / D. Kovačević

Nije baš rijedak slučaj da se iz sjednice u sjednicu prebacuju točke koje predlaže oporba, ali ovdje je u pitanju potpredsjednik Vlade



ZAGREB – Završila je jednomjesečna ustavna stanka i u utorak kreće nova sjednica Sabora. Započet će na uobičajen način, aktualnim prijepodnevom, a za petak je planirano glasovanje, dakle i o novim članovima Vlade. Na dnevnom redu sjednice koja bi trebala trajati do 31. ožujka zasad je 188 točaka, a među njima je i jedna zaista posebna, Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja za 2018. godinu. Nije baš rijedak slučaj da se iz sjednice u sjednicu prebacuju točke što ih je predložio netko iz oporbe ili, pak, izvješća institucija u koje vladajuća stranka nema povjerenje.


Uporan Medved


Tako predsjednik Sabora Gordan Jandroković, o kojemu isključivo ovisi raspored rasprava, nikako nije htio otvoriti raspravu o godišnjim izvješćima Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Predsjednici tog tijela Nataši Novaković već bi istekao mandat, a da nije dobila priliku govoriti u parlamentu, da potpisima opozicijskih zastupnika nije nedavno nametnuta rasprava o jednom njezinom izvješću. Ali, na čelu Povjerenstva koje se bavi vojnim grobljima nije neki suspektan dužnosnik, nego potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Pa ipak, Jandroković skoro četiri godine ignorira izvješće koje mu je on dostavio.


Bio je Medved vrlo ažuran i već u veljači 2019. predsjednik Sabora je na svom stolu imao njegovo izvješće za 2018. U popratnom materijalu bila su i pozitivna mišljenja ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić i ministra financija Zdravka Marića. Jandroković je to uvrstio u dnevni red 12. sjednice prošlog saziva parlamenta koja je počela 24. travnja 2019. Ništa se, međutim, dalje nije događalo, Jandroković nije stavljao na raspravu izvješće koje je potpisao predsjednik Povjerenstva Medved, a onda su došli i izbori i novi sastav Sabora. Stoga Medved krajem kolovoza 2020. ponovo šalje Jandrokoviću svoje izvješće o aktivnostima vezanim za problematiku vojnih groblja.


Procedura stala




Dosta brzo, 17. rujna, Vlada se očitovala o ovom dokumentu, a za svog predstavnika u raspravi odredila je i državnog tajnika u Ministarstvu hrvatskih branitelja Stjepana Sučića. Dan ranije, 16. rujna, održana je sjednica saborskog Odbora za ratne veterane koji vodi HDZ-ovac Josip Đakić, i uz jedan suzdržan glas predloženo je zastupnicima da prihvate Medvedovo izvješće. Ipak, iznijeta su u raspravi i »suprotstavljena stajališta«, pojedini članovi Odbora tvrdili su da je izvješće neuravnoteženo, kao i da »Republika Hrvatska uopće ne bi trebala skrbiti o vojnim grobljima partizana, znajući za njihove zločine nad hrvatskim narodom«.


Bilo je i mišljenja da država zapravo nedovoljno skrbi za groblja partizana. I tu je procedura što se tiče Medvedovog izvješća za 2018. stala. Ono se nalazi na dnevnom redu svake sjednice Sabora, ali nikako da bude raspravljeno. Većina spomenutih u međuvremenu je napustila dužnosti koje je obnašala. Marija Pejčinović Burić prešla je u Vijeće Europe, Marić je podnio ostavku, a Sučić je smijenjen zbog incidenata što ih je u pijanom stanju izazvao u Vukovaru. Promijenjeno je i niz članova Povjerenstva koje je 2013. osnovala Vlada Zorana Milanovića. Zbog čega Jandroković toliko dugo ignorira izvješće potpredsjednika Vlade Medveda, nismo jučer uspjeli doznati.


Habulin: Ja s Medvedom dobro funkcioniram


«Žene su tijekom Narodnooslobodilačkog pokreta u Jugoslaviji dale neizmjeran doprinos oslobađanju cjelokupnog teritorija za vrijeme Drugog svjetskog rata«, navodi se na internetskoj stranici Muzej antifašističke baštine. Riječ je o tekstu uz zbirku fotografija na kojima su ponosne partizanke. I niz je drugih fotografija na ovoj stranici, primjerice i ona glasovita opuzenskog komunista Stjepana Filipovića raširenih ruku neposredno prije vješanja u Valjevu. No, ne bi to bilo toliko zanimljivo da novac za virtualni Muzej antifašističke baštine nije došao iz Medvedovog resora. Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista, ispričao nam je da se njegova udruga prošle godine javila na tri natječaja što ih je raspisalo Ministarstvo hrvatskih branitelja.


– Na dva natječaja smo prošli, za informativnu i izdavačku djelatnost dobili smo 225, a za spomeničku baštinu 175 tisuća kuna. S tih ukupno 400 tisuća kuna financiramo i stranicu Muzej antifašističke baštine. Na natječaju za edukaciju nismo dobili novac, ali svejedno mogu reći da s ministrom Medvedom ja dobro funkcioniram, kazao nam je Habulin.