Razgovor

Svećenik i profesor Josip Grbac oduševljen je novim papom: ‘Ključne linije pontifikata bit će mu mir i čovjek’

Jakov Kršovnik

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Neće eksperimentirati s nečim zato što bi to narod htio, neće upasti u zamku populizma, zaključuje profesor Grbac



Nadao sam se da će papa postati netko tko nije cijeli svoj radni vijek proveo u nekom uredu i zato bih skoro rekao da sam oduševljen novim Papom, govori nam prof. dr. sc. Josip Grbac, svećenik i sveučilišni profesor, jedan od najistaknutijih intelektualaca u Crkvi u Hrvatskoj.


S Grpcem smo razgovarali prije no što smo i mi i on vidjeli prvu propovijed novoga pape Lava XIV., tako da smo se dotaknuli njegove biografije i pozdravnoga govora te što bi oni mogli sugerirati o pontifikatu 267. poglavara Katoličke crkve.


– Bio sam u Rimu 11 godina te na Trgu sv. Petra tijekom izbora nekoliko papa, no nisam tada doživio toliku radost, iščekivanje i oduševljenje kao ovaj put. A pogotovo njegove riječi s lože bazilike sv. Petra pokazale su da čovjek ide u bitno. Prve su mu riječi bile »Mir vama« – dakle mir i čovjek. Bolje rečeno, ne samo čovjek, nego »vi«, odnosno »mi«. Moramo priznati da su dvije najbolnije točke današnjice mir i manipulacija čovjekom, obitelji, narodom. To su dvije egzistencijalne linije kojima će se vjerojatno kretati njegov pontifikat, kaže nam Grbac.


Socijalne enciklike




Papinsko ime Lav vjerojatno je uzeo referirajući se na papu Lava XVIII., s kraja 19. stoljeća.


– Lav XIII. je zvan i »socijalni papa« i »radnički papa« zato što je napisao prvu socijalnu encikliku koja se bavila izrabljivanjem ljudi na radnim mjestima i drugdje, te je tražio socijalnu pravdu, kaže Grbac.


Novi papa u svom je pozdravnom govoru zahvalio papi Franji te podsjetio na njegovo posljednje pojavljivanje u javnosti na Uskrs. »Papa Franjo blagoslivljao je Rim, blagoslivljao je svijet. Dopustite mi da nastavim s tim istim blagoslovom. Bog nas voli, Bog vas sve ljubi i zlo neće prevladati. Svi smo u Božjim rukama«, poručio je novi Papa.


Iz njegovih ranijih nastupa, ali i iz pozdravnog govora, mogli smo doznati da podržava sinodalni put koji je zacrtao papa Franjo.


– Papa Franjo sinodalni put nažalost nije mogao dovršiti jer je preminuo. Ali vidjeli smo i u prvom govoru novoga Pape da tu nema »vertikale«, odnosno da je on Papa, a da su vjernici dolje. Već je tu horizontala – ja i vi. Ja sam ne mogu ništa, a ni vi. No, zajedno možemo jako puno. Vjerujem da će voditi Crkvu koja hodi sa svijetom, opisuje Grbac.


Podsjetit će kako je papa Franjo bio otvoren razgovoru o svim temama, a što će vjerojatno biti i novi Papa. Spominje primjer istospolnih zajednica, prema kojima papa Franjo nikad nije radio barikadu, nego je rekao da svaki čovjek ima pravo biti blagoslovljen, što su, kaže Grbac, mnogi krivo shvatili, kao da se blagoslivlja istospolne parove.


– Ali papa Franjo je rekao da blagoslivljamo pojedince, a ne parove. Mislim da se taj generalni smjer otvorenosti pape Franje očituje i u riječima novoga Pape. Bio je biskup u maloj biskupiji u Peruu, gdje očito ne cvjetaju ruže, te se suočio sa svim mogućim problemima lokalnog stanovništva, čime odmah postaje bliži običnom čovjeku. Jer kad čovjek na vlastitoj koži iskusi probleme običnog čovjeka, onda se drukčije ponaša, izražava i djeluje. Mislim da će pokušati ići dalje putem pape Franje, uz pomoć, kao što je rekao, svih nas, kaže naš sugovornik.


Neće eksperimentirati


Kratko se dotičemo i činjenice da se često u dijelu Crkve zna zamjerati papi Franji da je bio preotvoren. No, na primjer, i papa Ivan Pavao II. je govorio o mogućnosti da rastavljeni te ponovno civilno oženjeni muškarci i žene primaju pričest, ako s novim partnerom žive kao brat i sestra, u slučaju da se zbog okolnosti poput odgoja djece, ne mogu razići.


– To što je rekao papa Ivan Pavao II., to je uvijek bilo tako, to je nauk Crkve. On je to samo iznio, ali to nije bila neka novost. Ali gledajte, papa Benedikt XVI., koji je svima nama bio veliki učitelj, veliki znanstvenik, rekao je ili napisao da mu baš nije jasno zašto oni koji su rastavljeni i ponovo oženjeni, ako žive kao kršćani, idu na misu, odgajaju djecu kršćanski, zašto ne bi mogli kumovati kod krštenja ili krizme. A mi to još nismo prihvatili. Valja se zamisliti nad tim njegovim riječima, koje ne govori bilo tko, nego papa Benedikt XVI. Prema tome, imamo se mnogo nadati s novim Papom. Vjerujem da neće ići korak unazad, nego korak unaprijed. To je moj dojam, govori nam Grbac.


Zaključuje kako je i novi papa poznat po tome da je otvoren čovjek. U isto vrijeme, kao kardinal, a sada i Papa, drži se crkvenog nauka.


– Neće eksperimentirati s nečim zato što bi to narod htio, neće upasti u zamku populizma, zaključuje profesor Grbac.