
U Hrvatskoj radnici u državnim kompanijama imaju prosječno 28,6 dana odmora, u BiH 27,6 dana
povezane vijesti
Najviše dana godišnjeg imaju zaposlenici u državnim firmama, a regres je ove godine dobio svaki drugi radnik u Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje koje je provela Alma Career, vodeća kompanija u području zapošljavanja u srednjoj i istočnoj Europi, poznata u Hrvatskoj po brendu MojPosao, a u koje je sudjelovalo više od 2.500 ispitanika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Sjeverne Makedonije. Istraženo je s koliko dana godišnjeg odmora raspolažu radnici u regiji, koje tvrtke nude najizdašnije pakete godišnjih odmora te koliko su zaposlenici uopće zadovoljni dužinom svog odmora.
Hrvatska prednjači
Prema rezultatima istraživanja, radnici u Hrvatskoj uživaju u najizdašnijim godišnjim odmorima među promatranim zemljama te u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg. Slijede ih zaposlenici iz Bosne i Hercegovine s 21 danom godišnjeg odmora, dok su na začelju ljestvice radnici iz Sjeverne Makedonije, koji u prosjeku imaju 20,3 dana godišnjeg. Zanimljivo je kako tvrtke u državnom vlasništvu prednjače kada je riječ o broju dana godišnjeg odmora koje pružaju zaposlenicima u sve tri zemlje. U Hrvatskoj radnici u državnim kompanijama imaju prosječno 28,6 dana odmora, u Bosni i Hercegovini 27,6 dana, dok u Sjevernoj Makedoniji taj broj iznosi 22 dana.
Privatne kompanije u stranom vlasništvu također nude relativno povoljne uvjete, u Hrvatskoj prosječno 25,4 dana, u BiH 22,8 dana, a u Sjevernoj Makedoniji 21,1 dan. Prema istraživanju, zaposlenici u privatnim poduzećima u domaćem vlasništvu nerijetko imaju kraće trajanje godišnjeg odmora od zakonskog minimuma, iako taj minimum u sve tri zemlje iznosi 20 radnih dana. Prema podacima istraživanja, u Bosni i Hercegovini zaposlenici u takvim tvrtkama imaju u prosjeku 18,9 dana odmora, a u Sjevernoj Makedoniji 19,4 dana. Hrvatski radnici u istom sektoru stoje nešto bolje s prosječno 22,7 dana godišnjeg odmora. Isto tako broj dana godišnjeg odmora raste razmjerno veličini poslodavca.
Veličina presudna
Najizraženije razlike prisutne su u Hrvatskoj, gdje velike kompanije i javne institucije s 200 i više zaposlenih omogućuju prosječno 26,5 dana godišnjeg odmora. Tvrtke srednje veličine, od 20 do 199 zaposlenih, nude 24,8 dana, dok najmanje organizacije, one s manje od 20 radnika, omogućuju prosječno 22 dana odmora. A bez obzira na to koliko dana godišnjeg odmora trenutno imaju na raspolaganju, većina zaposlenika u sve tri zemlje izražava želju za dodatnim danima odmora. U Hrvatskoj, koja prednjači po prosječnom broju dana godišnjeg odmora, čak 63 posto zaposlenih želi više slobodnih dana. Na pitanje koliko bi dana godišnjeg odmora smatrali idealnim, zaposlenici u Hrvatskoj najčešće navode 31 dan.
Regres dobilo manje od polovine zaposlenih
U anketi u kojoj je sudjelovalo 500 ispitanika, istraživalo se i pitanje regresa za godišnji. Regres je isplaćen 48 posto zaposlenih. Od tog broja, najveći udio činili su oni koji su primili iznose između 250 i 500 eura, i to 24 posto. Slijede zaposlenici kojima je regres isplaćen u rasponu od 150 do 250 eura, njih 11 posto. Regres manji od 150 eura primilo je osam posto ispitanika, dok je svega pet posto zaposlenih dobilo iznos veći od 500 eura.