Pregledi

Stigli prvi rezultati probira za rak vrata maternice: Pet posto pregledanih žena izbjeglo je karcinom

Ljerka Bratonja Martinović

Foto iStock

Foto iStock

Riječ je o mladim ženama kod kojih su pronađena stanja rizična za razvoj raka vrata maternice



U prva dva mjeseca provedbe pilot-projekta probira za rak vrata maternice u šest ginekoloških ambulanti na području Virovitičko-podravske županije prikupljeno je 210 uzoraka, a od 80 uzoraka, koliko ih je dosad obrađeno, abnormalnosti su utvrđene u četiri slučaja, ili oko pet posto.


Riječ je, kažu u toj županiji, uglavnom o mladim ženama kod kojih su pronađena stanja rizična za razvoj raka vrata maternice.


Pilot-projekt počeo je 31. ožujka, odvijat će se godinu dana, a u tom razdoblju preglede bi trebalo proći oko 4.000 žena u dobi od 20 do 64 godine.




Kao i kod preventivnih zdravstvenih pregleda, prvo će se pozivati žene koje dvije ili više godina nisu bile na ginekološkom pregledu.


U proljeće iduće godine, na temelju iskustava iz pilot-projekta, Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice krenut će na području čitave Hrvatske.


Preventabilan oblik


Za razliku od prethodnog Nacionalnog programa, koji se provodio od 2012. do 2016. godine, a uključivao je samo Papa test, novi će probir uvesti i testiranje na HPV ili humani papilloma virus, kao najčešći uzročnik raka vrata maternice.


– Žene u dobi od 20 do 29 godina pozivaju se na Papa test, a one starije od 30 godina i na Papa test i na HPV test jer je poznato da će se nakon dugotrajne infekcije HPV-om kod nekih osoba eventualno razviti premaligne promjene.


U velikoj većini slučajeva svi se manje-više zarazimo tim virusom, ali u većini slučajeva dolazi do spontanog povlačenja, imunološki sustav savlada tu infekciju i ne dogodi se ništa, objašnjava epidemiolog Miroslav Venus, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo »Sv. Rok« Virovitičko-podravske županije.


Da se na HPV testiraju osobe mlađe od 30 godina, vjerojatno bi se, kaže, u puno slučajeva otkrio virus koji u perspektivi neće napraviti nikakvu štetu. Zato se na prisustvo ovog virusa testira u kasnijoj dobi, a važno je provesti i genotipizaciju kako bi se ustanovilo radi li se o tipovima HPV virusa 16 i 18, koji su visokoonkogeni.


Pokazalo se da upravo ti tipovi HPV-a sudjeluju u razvoju raka vrata maternice u više od 70 posto slučajeva. Manje opasni tipovi HPV-a izazivaju nastanak genitalnih bradavica i drugih stanja, koja se također mogu detektirati pregledima.


Sve dobne skupine


Sa stopom od osam do 10 oboljelih te prosječno 3,5 umrlih na 100.000 žena, Hrvatska ulazi među europske države sa srednje visokom incidencijom HPV-a.


Istodobno, rak vrata maternice jedan je od najpreventabilnijih oblika raka koji se uspješno može spriječiti cijepljenjem ili detektirati u ranoj fazi, dok su šanse za izlječenje bitno veće.


– Pilot-projektom ove će se godine obuhvatiti trećina ukupne populacije žena u dobi od 20 do 64 godine u Virovitičko-podravskoj županiji, a u iduće tri godine pregled bi trebale proći sve žene iz ovih dobnih skupina.


Prema kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije, treba nam odaziv od najmanje 70 posto, ali bili bismo sretni već odazivom od 55 do 60 posto, ističe Venus.


Glavni cilj organiziranog probira ranog otkrivanja raka vrata maternice jest smanjiti pojavnost invazivnog raka vrata maternice za 60 posto i smrtnost za 80 posto u idućih 10 godina.


Prema podacima HZJZ-a, posljednjih 10 godina bilježimo oko 320 slučajeva i 120 smrti od raka vrata maternice godišnje.


Za razliku od većine drugih vrsta raka, rak vrata maternice javlja se u nešto mlađoj dobi – u 2020. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treća najčešća vrsta raka kod žena u dobi od 30 do 39 godina.


Crkva glavni protivnik cijepljenja protiv HPV-a


Dr. Venus ističe i važnost cijepljenja protiv HPV-a, gdje je dobna preporuka zbog boljeg imunološkog odgovora u ranijoj dobi snižena na peti razred osnovne škole.


Preporuka je Svjetske zdravstvene organizacije da se postigne procijepljenost 70 posto djevojčica i da se poveća obuhvat dječaka cijepljenjem protiv HPV-a.


Odaziv na ovo neobavezno cijepljenje, iako besplatno, bio je dosad prilično loš, a tome je kumovala činjenica da se od roditelja traži potpisivanje informiranog pristanka na cijepljenje, što je izazvalo sumnju roditelja, kao i negativan stav Crkve prema ovom cjepivu.


– Crkva je bila glavni protivnik cijepljenja protiv HPV-a iz posve neopravdanog razloga. Optužili su nas da širimo promiskuitet, da propagiramo da se djeca cijepe da bi se mogla slobodno seksati. To nikad nitko nije rekao, pozivamo na cijepljenje, ali i na odgovorno spolno ponašanje, poručuje epidemiolog Venus.