
Željko Kerum / Foto Ivo Cagalj/PIXSELL
povezane vijesti
Stečajna upraviteljica Keruma d.o.o podnijela je izvješće u kojem ističe da je u stečajnom postupku unovčena sva dugotrajna materijalna i financijska imovina tog dužnika, a slijedi izrada prijedloga završne diobe stečajnim vjerovnicima drugog višeg isplatnog reda i izrada završnog računa.
“Naplaćena je zakupnina od poslovnih prostora i zemljišta koja su se tijekom postupka davala u najam. Obračunati su i naplaćeni troškovi postupka prilikom prodaje imovine opterećene razlučnim pravima, razlučni vjerovnici nisu imali prigovora na obračunate troškove”, ističe se u izvješću predanom splitskom trgovačkom sudu.
U izvješću se dodaje da je preostala neunovčena imovina u poslovnom objektu u Gružu u Dubrovniku, a koja predstavlja dio otvorene terase “u površini od 47,85 četvornih metara”.
Posljednja vrijedna zemljišta Keruma d.o.o u Supetru i Starom Gradu ukupne površine od oko 5000 četvornih metara nedavno su prodana za 60.000 eura, što je 13.000 eura više od početne cijene. Nakon više godina neuspješne prodaje te je nekretnine kupila Marija Marušić iz Zagreba.
Trgovački sud u Splitu je i 10. lipnja donio rješenje o ispravku tablica ispitanih tražbina stečajnih vjerovnika drugog višeg isplatnog reda prema kojem 200 vjerovnika ukupno potražuje čak 147,5 milijuna eura.
Stečajna upraviteljica Natalija Mladineo sudu je predložila ispravak tablice tražbina tih vjerovnika s obzirom na prethodne tablice gdje je značajan dio potraživanja bio osporavan do okončanja parničnih sporova.
Utvrđene tražbine od 23 milijuna eura
Tako su, primjerice, na ročištima u svibnju i studenome 2019. godine bile utvrđene tražbine 186 vjerovnika od oko 23 milijuna eura (173,45 milijuna kuna), a bile su osporene tražbine od oko 130 milijuna eura. Najviše tražbina, oko 125 milijuna eura, osporavao je Hypo group d.o.o. koji kasnije nije ni pokretao parnice te se stoga, kako se navodi u prijedlogu stečajne upraviteljice, tražbine imaju smatrati utvrđenima.
Prema prijedlogu ispravka utvrđenih tražbina, od Keruma d.o.o. najviše – čak 65,75 milijuna eura – potražuje Adria resorts d.o.o., tvrtka koja je krajem 2019. bila brisana iz sudskog registra uslijed pripojenja rovinjskoj Adris grupi. Slijedi Zagrebačka banka s tražbinom od 27,88 milijuna eura i B2 Kapital s 13,61 milijuna eura.
Popis najvećih vjerovnika nastavlja Pjaca Rosa, tvrtka kojoj je osnivač i direktorica Anka Kerum, bivša supruga Željka Keruma, s tražbinom od 11,36 milijuna eura. Među vjerovnicima koji potražuju više od milijun eura su i Podravska banka, Diokom novi, Podravka – Danica, Zvijezda, Jamnica i PIK Vrbovec.
S druge strane, od Kerumove tvrtke potraživanja ima i država – Porezna uprava s oko 5 milijuna eura utvrđenih tražbina te Ministarstvo pravosuđa koje potražuje “skromnih” 23.413 eura.
Stečaj Keruma d.o.o., nekad temeljne tvrtke poslovnog carstva Željka Keruma i njegove obitelji, otvoren je krajem 2018. godine nakon višegodišnjih problema u poslovanju. Prema medijskim napisima iz 2012. Kerum d.o.o. imao je više od 855 milijuna kuna duga, odnosno kreditnih obaveza, od čega je čak 540 milijuna kuna iznosio dug bankama i financijskim institucijama, a uz to je bilo navedeno i dugovanje državi za porez od čak 22 milijuna kuna.