Meteorološka analiza

Stabilizacije vremena neće biti još danima. Kako je došlo do ciklone koja je poplavila “pola” Hrvatske

P. N.

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

U naredna dva dana moguće su velike količine oborine te izlijevanja rijeka iz korita, posebno na karlovačkom području



Iako kiša na području Rijeke i okolice pada već šesti dan zaredom, srećom, nema šteta od poplava. Već noćas, međutim, stiže novi val oborina, a dugotrajnih stabilizacija i dalje nema na vidiku, piše portal RIMETEO.


Odakle u svibnju ovako obilne oborine?


“Ciklona (C1) koja se jučer formirala na području Tunisa započela je svoje jačanje i pomicanje prema središnjem Jadranu (retrogradno pomicanje) pa nam sukladno tome stižu i oborine. Sama ciklona produkt je spuštanja hladnog zraka sa sjevera kontinenta prema zapadnom području Mediteranskog mora gdje se prilikom nailaska nad toplu površinu Afrike potencirala ciklona (C1). Hladan zrak nastavio se slijevati nad zapad Europe i Mediterana sve uz pomoć Azorske anticiklone (A) i njenog grebena (Ag) koji se proteže od Azora do Velike Britanije. Taj će greben (Ag) tvoriti najvažniju ulogu u ovome tjednu jer će se postepeno pomicati (izduživati) od Azorske anticiklone skroz prema sjeveroistoku Europe i time doprinositi održavanju sjeveroistočnog visinskog strujanja.


Foto galerija: Dvostruka duga kod Novog Foto: Sergej Drechsler




Pomicanjem grebena (Ag) prema sjeveroistoku Europe i hladan zrak koji se spušta uz rub grebena bit će pomaknut prema sjeveroistoku, a time će se pritok hladnog zraka sa zapadne strane Alpa u Mediteran preusmjeriti na istočnu stranu Alpa te onemogućiti cikloni daljnji pomak prema našem području pa će ona zastati u srednjem Jadranu. Taj će položaj ciklone (C1) potaknut jaka južna i jugoistočna visinska strujanja koja nisu tako česta, a pri kojima najviše oborina dobiva kopneno nizinsko područje nakon Gorskog kotara i Like te rubni istočni dijelovi Gorskoga kotara pa bi ta područja trebala biti na izrazitom oprezu u naredna dva dana zbog moguće velike količine oborine te izlijevanja rijeka iz korita, posebno na karlovačkom području”, piše portal, navodeći kako će s pomicanjem grebena prema sjeveroistoku doći do slabljenja ciklone (C1) u srednjem Jadranu te postepenog prestanka kiše.


No ni nakon par stabilnijih dana, neće doći do potpune stabilizacije vremena.


“Tijekom petka na području Tunisa bi ponovno trebalo doći do razvoja nove ciklone (C2) koja bi mogla donest potencijalnu destabilizaciju vremena ukoliko se započne kretati isto kao i prethodna (retrogradno), prema našem području. I dalje nije sigurno gdje će se ciklona točno kretati, no zbog svoje jačine te blizine našem području, neupitno je kako neće dozvoljavati grebenu (Ag) širenje na naše područje pa se dugotrajne stabilizacije ne mogu očekivati još neko vrijeme”, navodi se u tekstu portala RIMETEO.


Danas je za područje Kvarnera najavljeno prolazno kidanje naoblake pa može biti i kraćih sunčanih razdoblja uz lokalnu prolaznu kišu. Popodne stiže novi val oborina na čitavom području do kraja dana. Ukupno bi na Kvarneru moglo pasti 5 – 30 mm kiše, najviše na jugu Kvarnera, dok se u Gorskom kotaru očekuje 20 – 70 mm kiše, lokalno i preko 80 mm.


Foto galerija: Obrovac pod vodom Foto: Arif Sitnica, Zadarski list


Srijeda na Kvarneru uglavnom uz umjerenu naoblaku, u gorju i potpuna, a do popodne još uz prolazne slabe do umjerene oborine koje će u drugom dijelu dana biti lokalnog karaktera. Krajem dana postupno razvedravanje na čitavom području. Na istočnom dijelu Kvarnera puhat će umjerena do jaka bura, lokalno s olujnim udarima, a na ostatku Kvarnera uglavnom slaba do umjerena dok u Gorskom kotaru slab do umjeren sjeveroistočnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 12 – 17°C, a u Gorskom kotaru 7 – 12°C. Tijekom dana na Kvarneru 15 – 20°C, a u Gorskom kotaru 7 – 12°C.


Četvrtak na Kvarneru uz povremenu umjerenu naoblaku i duža sunčana razdoblja, a u Gorskom kotaru umjerena do potpuna naoblaka, a lokalno može biti i prolazne slabe kiše. Na Kvarneru će i dalje puhati umjerena i jaka bura, lokalno s olujnim udarima dok u gorju slab sjeveroistočnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 10 – 15°C, lokalno u zaleđu Rijeke do 7°C, a u Gorskom kotaru 2 – 7°C. Tijekom dana na Kvarneru 15 – 20°C, a u Gorskom kotaru 8 – 13°C, piše RIMETEO.