Otvorite srca i s ponosom sudjelujte na ovom sadržajno i povijesno velikom projektu, poručuje u natječajnoj dokumentaciji Grad Split umjetnicima koji će konkurirati sa svojim rješenjima za spomenik Tuđmanu i neovisnosti
ZAGREB – Gradonačelnik Splita Željko Kerum raspisao je natječaj za izradu umjetničkog rješenja za Spomenik neovisnosti i Franji Tuđmanu, kojeg kani postaviti na zelenoj površini zapadno od Biskupove palače, nasuprot gradskom Pazaru. Procijenjena vrijednost ove nabave iznosi 220 tisuća kuna bez PDV-a. Prvonagrađeni rad osvojit će 70 tisuća kuna, drugonagrađeni 40 tisuća, a trećenagrađeni 20 tisuća kuna. Prvonagrađeni rad, stoji napomena, ostat će u trajnom vlasništvu Grada Splita.
– Vjerujemo u vaše kreativne sposobnosti i dobru volju. U tom vas svjetlu pozivamo na suradnju. Otvorite srca i s ponosom sudjelujte na ovom sadržajno i povijesno velikom projektu, poručuje u natječajnoj dokumentaciji Grad Split umjetnicima koji će konkurirati sa svojim rješenjima za spomenik Tuđmanu i neovisnosti.
Umjetnicima je preporučeno da »Spomenik neovisnosti i prvom hrvatskom predsjedniku« zamišljaju u bronci ili kamenu, a unutar izvedbene površine spomenik mora biti građevinske, bruto površine do 12 metara kvadratnih, te visine do četiri metra od razlike okolnog terena.
U ocjenjivački sud koji će birati najbolje idejno rješenje imenovani su Zoran Jeramaz kao predsjednik te zamjenik gradonačelnika Jure Šundov, akademici Davorin Rudolf i Radoslav Tomić, Zvonimir Šeparović, Igor Zidić, Ivan Pavić, Mate Milić, akademski slikar Josip Botteri, Drago Šimundža i Ante Verzotti.
U programu natječaja je zapisano: »Taj spomenik će u svojoj kompoziciji, uprisutnjujući u sebi veličinu i slavu obrambenog domovinskog rata, s razlogom buditi svijest našeg rodoljublja i ponos povijesnog dostojanstva, štoviše, bit će uzvišeni biljeg i prepoznatljivi simbol hrvatskog identiteta u zajednici europskih naroda. U tom mu je svjetlu odabrano i mjesto na kojemu će biti postavljen. Lokacija je slikoviti brežuljak na istočnom dijelu gradske Obale, između Lučke kapetanije i Nadbiskupije.«
U Gradu Splitu podsjećaju i zašto rade ovaj spomenik te u natječajnom programu pišu: