Olujno nevrijeme

Slovenski lovci na oluje najavili superćeliju, kreće se prema Hrvatskoj. Evo što čeka Rijeku i Kvarner

Portal Novi list

Ilustracija Neurje.si; Neverin.hr, Rimeteo.hr

Ilustracija Neurje.si; Neverin.hr, Rimeteo.hr

Jak olujni pojas iz Slovenije putuje prema Hrvatskoj, a Rimeteo na sjeveru Kvarnera i Gorskom kotaru najavljuje jača grmljavinska nevremena uz žestoke nalete vjetra



Slovenski lovci na oluje sa stranice Neurje.si za danas su izdali najviši 3. stupanj opasnosti – u najvećem dijelu Slovenije očekuju se vrlo olujna nevremena, koja će se nastaviti kretati i preko Hrvatske.


Razvoj superćelija


“Uslijed prolaska vremenske fronte možemo očekivati ​​razvoj vrlo jakih oluja (superćelija), koje se mogu razviti u lokalne oluje. Ovoga puta tijek razvoja olujnih ćelij bit će malo južnije, jugoistočnije nego jučer – u većem dijelu Austrije te u austrijskoj Koruškoj i diljem Slovenije.


Uz pojačan visinski vjetar prve jače olujne ćelije krenut će prema slovenskim mjestima, gdje možemo očekivati ​​intenzivan razvoj događaja.




Današnji uvjeti su povoljniji za stvaranje jakih oluja superćelijske prirode, jer će puhati iznimno jak vjetar – u nižim slojevima južni do jugoistočni, a u višim jugozapadni do zapadni.


Također, bit će dostupno mnogo konvektivne energije – vidimo između 2000 i 3000+ J/Kg CAPE u cijeloj regiji”, navode slovenski lovci na oluje.



Olujne ćelije putuju prema Hrvatskoj


Oni očekuju da će prve jače olujne ćelije stići na sjever, sjeveroistok Slovenije s austrijske strane i premjestiti se prema Hrvatskoj, gdje će se danas poslijepodne formirati jak olujni pojas koji će putovati prema Bosni i Srbiji.


“Upravo te olujne ćelije koje će se razviti uz slovensku granicu imat će potencijal za razvoj jače tuče, a probleme će opet stvarati jak vjetar. Zbog jakih pljuskova ponegdje se mogu očekivati ​​bujične poplave. Također je potreban oprez zbog udara groma


Poseban oprez tijekom današnjeg dana preporučamo na području na karti označenom ljubičastom bojom”, poručuju s Neurje.si.


Na Kvarneru večeras osvježenje


Hoće li se i kako oluje koje se formiraju u Sloveniji i putuju preko Hrvatske odraziti na Rijeku i Kvarner? Rimeteo donosi prognozu za dane pred nama.


Kako piše Darijan Markić za Rimeteo, proteklih nekoliko dana obilježilo je stabilno i postepeno sve toplije vrijeme. Posljedica je to nailaska toplinskog vala s jugozapada Europe (sjevera Afrike) koji je tijekom jučerašnjeg dana (utorak) dostigao svoj vrhunac pri čemu se na Kvarneru mjerilo (Senj – 38,5°C, Rijeka Aerodrom – 38,0°C, Rijeka – 36,5°C).


 


Tako visoke temperature redovna su pojava u ovom dijelu godine i redovno se pojavljuju barem jedan put u toku ljeta, no nakon svakog toplinskog vala slijedi i osvježenje koje će započeti već večeras nailaskom fronte.


Trenutno se nalazimo na rubu grebena od anticiklone koja se smjestila sjeverno od Azorskog otočja. Ista anticiklona dio je sustava visokog tlaka zraka koji se prostire na širem području Atlantika, a svojim drugim grebenom koji se uzdiže prema sjeveru, blokira mogućnost nesmetanog prolaska ciklona po sjeveru Atlantika. Greben koji se prostire prema nama ujedno zahvaća i područje središnje Europe.


S druge strane kontinenta na sjeveru Rusije nalazi se prostrana ciklona koja zahvaća drugu polovicu Europe, a upravo zbog položaja ciklone i anticiklone, prema središnjoj Europi nailazi svježiji zrak sa sjeverozapada kontinenta. Naše se područje stoga nalazi na rubnom području tople i hladne zračne mase kao i između dva velika sustava što je i rezultiralo jačim nevremenima u unutrašnjosti i na kopnu proteklih dana.


 


 


Lokalne nestabilnosti, pa novi toplinski val


Kako svježiji zrak postupno nailazi do obronka Alpa, zbog slabljenja grebena pod kojim se nalazimo, hladan zrak neće biti u mogućnosti spustiti se preko zapadne strane Alpa već će se preliti preko istočnog ruba što će u našem slučaju uzrokovati nailazak fronte (bez ciklone) sa sjevera.



Pritom se zbog visoke temperature i vlage te velike potencijalne energije u atmosferi očekuju i jače vremenske nepogode, posebice na kopnu, a rubnim dijelom će i naše područje biti zahvaćeno.


Prolaskom fronte kratkotrajno će osvježiti, no zbog spuštanja anticiklone prema području Azora i hladan zrak će se ponovno spustiti prema zapadnoj Europi te bi trebao zahvatiti i zapadne obronke Alpa što bi započelo potenciranje ciklone kod Genove.


Međutim, do potpunog formiranja ciklone neće doći jer hladan zrak neće biti guran dalje na istok pa se očekuje jačanje jugozapadnog visinskog strujanja i dotoka vlage s Mediterana prema nama što će ponovno aktivirati konvektivne oblake te uzrokovati lokalne nestabilnosti tijekom petka i subote.


 


Najstabilniji dan bit će nedjelja kada bi ponovno trebali ući pod utjecaj grebena od Azorske anticiklone, a s njim će ponovno pristizati sve topliji zrak kojeg će povlačiti sa sjevera Afrike što će biti uvod u novi toplinski val početkom idućeg tjedna.


Detaljna Rimeteo prognoza za PGŽ


Srijeda do navečer pretežno vedra, zatim slijedi povećanje naoblake na čitavom području, a kasno navečer na sjeveru Kvarnera i u Gorskom kotaru izgledna su jača grmljavinska nevremena uz žestoke nalete vjetra, a lokalno može biti i tuče umjerenog promjera.


Lokalno bi u kratko vrijeme moglo pasti i do 30 mm, posebice u gorju dok bi jug Kvarnera i veći dio otoka mogao ostati i suh. Puhat će slab do umjeren vjetar južnih i jugozapadnih smjerova, kasno navečer može biti jačih naleta sjeverca.


Jutarnja temperatura na Kvarneru 22 – 27°C, u zaleđu Rijeke do 18°C, a u Gorskom kotaru 14 – 19°C. Tijekom dana na Kvarneru 31 – 36°C, a u Gorskom kotaru 29 – 34°C.


Četvrtak tijekom noći još uz povremenu kišu, pljuskove i grmljavinu, a veći dio dana pretežno vedro, samo povremeno uz umjerenu naoblaku, a sredinom dana je još moguća i kratkotrajna kiša ili pljusak u zaleđu Rijeke i gorju.


 


Do popodne će puhati slab do umjeren zapadnjak i jugozapadnjak, a zatim navečer okretanje na umjeren istočnjak i buru. Jutarnja temperatura na Kvarneru 21 – 26°C, u zaleđu Rijeke do 17°C, a u Gorskom kotaru 13 – 18°C. Tijekom dana na Kvarneru 30 – 35°C, a u Gorskom kotaru 26 – 31°C.


Kavo nas vrijeme čeka za vikend?


Petak repriza srijede, do navečer pretežno vedro, zatim stiže naoblaka, a kasno navečer i nova kiša koja bi ponovno bila u obliku pljuskova s grmljavinom, jačih naleta vjetra te uz lokalnu sitnu tuču.


U kratko vrijeme lokalno će ponovno pasti obilna količina oborine (do 30 mm), ponajprije u gorju i na sjeveru Kvarnera, no ovaj put bi i ostatak područja mogao skupiti 1 – 5 mm. Tijekom noći će još puhati umjerena bura, a zatim u toku dana slab do umjeren jugozapadnjak.


Popodne su izgledni i jači naleti jugozapadnjaka, a kasno navečer s nailaskom fronte ponovno će okretati na buru. Jutarnja temperatura na Kvarneru 23 – 28°C, u zaleđu Rijeke do 18°C, a u Gorskom kotaru 13 – 18°C. Tijekom dana na Kvarneru 29 – 34°C, a u Gorskom kotaru 26 – 31°C.


Subota nestabilna veći dio dana. Uz umjerenu do potpunu naoblaku povremeno su izgledni pljuskovi koji lokalno mogu biti izraženiji uz grmljavinu i sitnu tuču. Neverini su izgledni na čitavom području do kraja dana pa će posvuda pasti barem malo kiše, lokalno i obilne količine. Vjetar u okretanju na sjeverac, povremeno s jakim udarima. Temperaturno stupanj – dva hladnije od petka.


 


Nedjelja uglavnom pretežno vedra i stabilna, jutarnja temperatura osvježavajuća, no dnevna ponovno vruća i vrlo vruća, piše Darijan Markić za Rimeteo.