Nejedinstveni partneri

Šefovi koalicije danas o rekonstrukciji Vlade? Čuraj: ‘Nova lica? Trebaju oni koji će dati rezultate, a ne oni koji nisu pod istragom’

Dražen Ciglenečki

arhiva NL / D. Kovačević / P. Macek / V. Žganec Rogulja PIXSELL

arhiva NL / D. Kovačević / P. Macek / V. Žganec Rogulja PIXSELL

Naopako je ići s rekonstrukcijom Vlade bez da se prvo definira što se s njom želi postići, kaže Čuraj



ZAGREB – Današnji redovni sastanak čelnika parlamentarne većine bit će prigoda da se konačno i okviru tog foruma otvori tema rekonstrukcije Vlade Andreja Plenkovića.


Prethodnih dana je o potrebi rekonstrukcije Vlade javno govorio dio HDZ-ovih koalicijskih partnera, Dario Hrebak i Radimir Čačić, što im zamjera predsjednik HNS-a Stjepan Čuraj, s kojim smo jučer razgovarali. On naglašava da njih dvojica nisu zamjenu većeg broja članova Vlade niti spomenuli na prošlotjednom sastanku, pa smatra da to onda nisu trebali učiniti niti u naknadnim izjavama. Znakovito je da se nitko od HDZ-ovih dužnosnika nije još osvrnuo na određeni pritisak na premijera što ga rade Hrebak i Čačić, osim što oni uobičajeno ističu da je sastav Vlade isključivo Plenkovićeva nadležnost. Ne bi to, naravno, bilo tako da njegovi partneri podršku Vladi uvjetuju njezinom rekonstrukcijom, u tom bi slučaju Plenković itekako morao uvažavati mišljenje Hrebaka i Čačića. No, obojica njih zasad ne idu tako daleko.


Začudna situacija


Može se, dakle, procijeniti da bi Vlada ostala stabilna i kad bi premijer ignonirao poruke koje mu stižu iz HSLS-a i od Čačića. Ali, situacija u njegovoj Vladi takva je da je možda i on sam došao do zaključka da je, nakon što je doveo Ivana Paladinu, nužno napraviti još neke personalne promjene. I to kada se već činilo da nikakve rekonstrukcije neće biti.




Da ona uopće nije na stolu, novinarima je 21. veljače, po završetku sjednice Predsjedništva HDZ-a, rekao Branko Bačić, Isti čovjek je, međutim, samo dva dana kasnije izjavio da se u HDZ-u razmišlja o rekonstrukciji. Djelovalo je tada da HDZ ide u u tom smjeru, ali 24. veljače je Rusija napala Ukrajinu i Plenkovićevi prioriteti se iz temelja mijenjaju. Nedavno je on otkrio da će o statusu Borisa Miloševića i Josipa Aladrovića odlučivati tek ako sud potvrdi optužnice protiv njih. To je značilo da do daljnjeg sve u Vladi ostaje po starom. No, potom se dogodio prilično nerazumljiv slučaj ministrice Nataše Tramišak, koja se s odgodom od nekoliko mjeseci počela žaliti da je izložena prijetnjama i rekonstrukcija Vlade je zbog Plenkovićeve reakcije na to postala hit tema. Ako premijer za člana svoje Vlade kaže da mu nije jasan, čak bizaran, njegova je smjena nešto posve izvjesno. A kako bi začuđujuć bio odlazak Nataše Tramišak uz istovremeni ostanak Miloševića i Aladrovića, rekonstrukcija Vlade u sklopu koje bi svo troje, pa i još poneki ministar, otišli, nametnula se kao najprimjerenije rješenje. Osim ako Plenković ipak ne popravi odnose s ministricom za EU fondove. To mu je jučer savjetovao potpredsjednik HDZ-a Ivan Anušić, osječko-baranjski župan, kojem je Nataša Tramišak nekad bila bliska suradnica.


– Razgovorom će se moći sve riješiti. Ona će razgovarati s premijerom i te će sve stvari, nadam se, nakon razgovora izgladiti, iskomunicirati i na kraju krajeva će se razriješiti tu enigmu, izjavio je Anušić, koji je za potpredsjednika stranke, kao i svi drugi, izabran na Plenkovićevoj listi.


Čuraj želi sadržaj


Što se tiče predsjednika HNS-a Čuraja, on o rekonstrukciji Vlade govori puno suzdržanije nego Hrebak i Čačić. Možda i zato što zahvaljujući njihovom protivljenju on u Vladi nije naslijedio Darka Horvata, premda je to bila Plenkovićeve ideja.


– Čekamo da nam premijer prezentira eventualne rošade ili nova lica u Vladi. Prije svega nas zanima sadržaj, ono što će Vlada raditi i rokovi u kojima će se realizirati ciljevi, a na premijeru Plenkoviću je da za to odabere ljude. Ne mora to biti rekonstrukcija, moguće je i da pojedini ministri zamijene resore. Nova lica ne donose sama po sebi novo. Naopako je ići s rekonstrukcijom Vlade bez da se prvo definira što se s njom želi postići. Ne može primarno imati ministra koji nije pod istragom nego osobu koja će isporučiti rezultat. Ako je istraga otežavajući faktor za rad ministra, to mogu razumjeti, ali, ponavljam, nova lica ne predstavljaju nikakvo jamstvo, kao što, izgleda, neki partneri misle, rekao nam je Čuraj. Predsjednik HNS-a upozorava da svakako treba izbjeći mogućnost da ministar koji je pod istragom bude smijenjen, a da za koji mjesec Državno odvjetništvo, uslijed nedostatka dokaza, odustane od njegovog kaznenog progona ili da sud ne potvrdi optužnicu.


– Bismo li u tom slučaju tog ministra vratili u Vladu, pita se Čuraj, za kojeg »medijske poruke koalicijskih partnera premijeru nisu pravi način«. Plenkovićevo stajalište o rekonstrukciji Vlade slično je Čurajevom. Predsjednik Vlade je u srpnju 2019. promjenu sedam ministara objasnio željom da se »modificira tim, naprave neka osvježenja koja će nam pomoći u ispunjenju programskih ciljeva«.


Političari i prijetnje


Idućih ćemo dana doznati je li predsjednik Vlade doista spreman reterirati i reći da ga je Nataša Tramišak uspjela uvjeriti da je žrtva ozbiljnih prijetnji i da stoga može nastaviti obnašati ministarsku dužnost. Kao, uostalom, i Milošević i Aladrović.


Anušić je, inače, podržao odluku Nataše Tramišak da ne informira premijera o prijetnjama što ih je dobivala. I sam Anušić jednako bi postupio.


– Ne bih nikome to rekao. Pa, meni su već puno puta prijetili i nisam nikome govorio. U poslu kojim se bave, političari su svakodnevno izloženi suptilnim, izravnim ili neizravnim prijetnjama, ili, pak, komentarima. Te stvari nisu ništa čudne, ocijenio je potpredsjednik HDZ-a.