Stjepan Adanić

Šef Janafa: Svjedočenje Kovačevića je puno poluistina, ključne odluke donesene su kad Plenković nije bio premijer

Hina

Stjepan  Adanić / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Stjepan  Adanić / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Smatra da je svjedočenje Kovačevića obilovalo poluistinama, dezinformacijama stavljenima u negativni kontekst dnevne politike



Predsjednik Uprave Jadranskog naftovoda Stjepan Adanić izjavio je da je svjedočenje nekadašnjeg čelnika Uprave Dragana Kovačevića na Antikorupcijskom vijeću obilovalo nizom poluistina jer su ključne odluke donesene u prvoj polovici 2015. kad Andrej Plenković nije bio premijer.


“Ono što je bitno za istaknuti, ono što je vidljivo da su Janaf i Ina u prvoj polovici 2015. imali niz sastanaka na temu prihvata i uvjeta transporta domaće nafte Janafovim cjevovodom”, rekao je Adanić Hini u četvrtak u reakciji na Kovačevićeve tvrdnje.


Janaf je, kaže Adanić još 2015. potpisao ugovor i donio poslovnu odluku o izradi idejnog rješenja te procjenu troškova investicija nad rekonstrukcijom, odnosno dogradnjom instalacije i opreme za prijem sirove nafte iz Ine u terminal na Sisku.




“Važno je istaknuti da premijer Plenković kad se to radilo nije bio premijer hrvatske Vlade i da se to radilo prije njegovog mandata, istaknuo je Adanić, dodavši da premijer nema veze s izvozom nafte u Mađarsku ni time posljedičnim gašenjem sisačke rafinerije.


Smatra da je svjedočenje Kovačevića obilovalo poluistinama, dezinformacijama stavljenima u negativni kontekst dnevne politike.


Bivši šef Janafa i Uskokov optuženik Dragan Kovačević izjavio je u četvrtak na saslušanju pred Antikorupcijskim vijećem u Saboru da je na sastanku u Vladi premijer Andrej Plenković sugerirao da se potpiše memorandum koji bi značio gašenje sisačke rafinerije, što je Kovačević odbio.


Iznoseći svoje tvrdnje o ulozi premijera Andreja Plenkovića i bivšeg ministra Tomislava Ćorića u vezi preusmjeravanja nafte Mađarskoj, Kovačević je rekao da je taj sastanak bio pripreman na razini ministara, a pritisak za gašenje rafinerije se provodio 10 godina.


Plenković je u četvrtak odbacio tvrdnje da je na sastanku u Vladi sugerirao potpisivanje memoranduma koji bi značio gašenje rafinerije Sisak, prozvavši oporbu zbog pozivanja Kovačevića pred Antikorupcijsko vijeće.