Velika borba

Šef Hrvatskih voda: “Ovo se nikada do sada nije dogodilo, vodostaji su ekstremni”

Hina

Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Imamo pet izvanrednih stanja od poplava, devet izvanrednih obrana, 17 redovnih obrana i 20 vodotoka je u različitim stupnjevima obrane gdje se provode mjere diljem Hrvatske, rekao je Đuroković



Generalni direktor Hrvatskih voda  Zoran Đuroković rekao je u srijedu navečer iz Hrvatske Kostajnice, gdje je vrh vodenog vala, kako nikada nije bio “ovoliki front u Hrvatskoj napadnut” jer je kiša padala u cijeloj zemlji te da su ekstremno visoki vodostaji, ali da nigdje nasip nije popustio.


Imamo pet izvanrednih stanja od poplava, devet izvanrednih obrana, 17 redovnih obrana i 20 vodotoka je u različitim stupnjevima obrane gdje se provode mjere diljem Hrvatske, rekao je Đuroković u izjavi za središnji Dnevnik HTV-a.


Naglasio je kako je više tisuća ljudi aktivno u Hrvatskoj Kostajnici, gdje se uspjelo sniziti razinu zaobalnih voda .




“Imamo vrh vodnog vala u Hrvatskoj Kostajnici. Vodostaj je dosegao plus 498 što je na granici do 500 centimetara. Čini se što se može. Uspjeli smo sniziti razine zaobalnih voda. Una ne može otići prema kućama.


Imamo veliko procjeđivanje jer je Hrvatska Kostajnica star grad. Una izbija u ulice Hrvatske Kostajnice. Crpkama sve vraćamo i uz pomoć svih službi držimo situaciju pod kontrolom. Neke su kuće ugrožene. Nije moguće sve sačuvati, ali gledamo minimizirati štetu, rekao je Đuroković.


Ocijenio je da se nalazimo pred maksimalnim vršnim opterećenjima.


Korana i Kupa dosegle su vrijednosti – plus 845 centimetara. Ponešto centimetara još može narasti, ali to bi bio vrh vodnog vala. To su ekstremno visoki vodostaji. To je treći po visini vodni val u povijesti, rekao je generalni direktor Hrvatskih voda.


Istaknuo je kako se nije dogodilo nijedno puknuće nasipa te upozorio da su neke kuće izgrađene preblizu rijekama.


U Hrvatskoj je 4.100 kilometara nasipa i nigdje nasip nije popustio. Lokalne bujice su napravile probleme i imamo područja koja nisu branjena. Prilikom prostornog planiranja i gradnje tijekom prošlih desetljeća nije se baš brinulo na kojim pozicijama se određene kuće grade. Pokušavamo uskladiti gradnju kuća s obranama od poplava, ali neke su kuće preblizu rijekama,  upozorio je Đuroković.


U Karlovcu Kupa i Korana 844 centimetra – i dalje u laganom porastu


Unatoč prestanku oborina, vodostaji Korane i Kupe su u laganom porastu;  u 18 sati iznosili su po 844 centimetra  pa je u Karlovcu na snazi izvanredno stanje obrane od poplava, što se proglašava kad vodostaj Kupe prijeđe 830, a Korane 780 centimetara.


U obrani od poplava su organizirani vatrogasci, vojska, volonteri i druge snage.


Slatkovodni akvarij “Aquatika” je zaštićen zečjim nasipima i ravnateljica Margarita Maruškić Kulaš je rekla Hini da ne očekuje veće probleme.


“Imamo dežurne u objektu i nemamo materijalne štete. Smatramo da ribe nisu ugrožene”, navela je i dodala da je akvarij do daljnjeg zatvoren za posjete.


Zoran Pavlović iz Hrvatskih voda je rekao Hini za povratka iz Ogulina da je stanje u tom gradu stabilno, da je Dobra u Đulinom ponoru i ne očekuje se da se izlije.


“Vodostaji u Karlovcu su pri vrhu i može se mijenjati još koji centimetar više ili niže. Ako ne bude oborina, situacija će biti stabilna”, procijenio  je Pavlović.


Gradonačelnik Damir Mandić je za Hinu rekao da se vremenske prognoze mijenjaju i tijekom dana i da u Ogulinu pada kiša koja bi Dobrom došla do Kupe, pa ne očekuje pad vodostaja u idućih dan ili dva.


Rekao je da je najgore u nebranjenom dijelu uz Kupu “gdje nisu dovršeni nasipi za obranu od poplava i da je angažirano 200  lokalnih ljudi, državna intervencijska postrojba iz Rijeke, deset pumpi s timovima za upravljanje, vatrogasci iz Zagreba, odnosno županija koje nisu pogođeni poplavama.”


“Najveći dio njih vodi brigu o zaobalnim vodama”, rekao je gradonačelnik i dodao da je voda ušla u dvadesetak kuća.