Sanacija banke

Propast Sberbanke koštala bi 8 milijardi kuna. Banka uskoro mijenja ime, otkriveno koliko je HPB platio

Portal Novi list

Foto: D. KOVAČEVIĆ

Foto: D. KOVAČEVIĆ

Ovaj proces je bilo moguće ostvariti samo na način da se banka hitno proda, inače bi išla u likvidaciju, rekao je guverner Vujčić



Premijer Andrej Plenković, ministar financija Zdravko Marić i guverner HNB-a Boris Vujčić komentirali su danas kupnju Sberbanke od strane HPB-a.


“Jedna od posljedica invazije bila je i najava središnje banke da bi Sberbanka, odnosno njezine banke kćeri u Sloveniji i Hrvatskoj mogle propasti. Mi smo ovdje u Hrvatskoj od četvrtka i u petka zabilježili da su brojne štedište i partneri koji imaju sredstva u njima, krenuli dizati svoja sredstva iz banke. Zahvaljujući moratoriju ta se situacija smirila. Ta situacija se smirila jučer i prekjučer, a sinoć nakon što smo objavili da je čitav mehanizam, koji uključuje i europsku središnju banku, donesena je odluka o sanaciji Sberbanke u Hrvatskoj.


Likvidacija bi financijski imala negativne reperkusije i za štediše i samu banku i za naš financijski sustav jer bi agencija za osiguranje dopozita morala isplatiti 3,9 milijardi kuna. Stoga smo od četvrtka radili maksimalne napore i koodrinirali aktivnosti s jedinstvenim sanacijskih odmorom da se dogodi upravo ovo što smo objavili jučer. HPB je bio spreman uskočiti i preuzeti Sberbanku. Ta činjenica automatski umiruje sve štediše u Sberbanci i nema potrebe da više itko podiže sredstva jer Sberbanka je sada dio HPB-a”, rekao je Plenković, prenosi N1.




Javnosti se obratio i ministar Marić:


“Situacija koja je zaista od svih nas skupa iziskivala i pravovremen i odlučan odgovor i on se kao takav dogodio. Svjesni so da proteklih dana ptedišama Sberbanke nije bilo najugodnije i razumljiv je i strah i nervoza. Nastojali smo slati umirujuće poruke. To je dosta složen i kompleksan proces. U svakom slučaju hrvatska Vlada i hrvatska država je stala iza svog financijskog sustava, iz svojih građana, iza štediša banke i odlučila se na pravovremen potez.


Cijeli tim je odradio zaista jedan odličan posao i ono što je najvažnije je da smo svojim pristupom i argumentim auspjeli uvjeriti europske institucije da je ovo najbolje za hrvatsku, da j eovo zdrava banka i da se jednostavno da šansa da se nastavi normalno funkcionirati. Ovo je zaista jedan poslovni poduhvat. Ovo je, ja sam siguran, i dobar zalog za buduće korake HPB-a” kaže.


U nastavku je govorio i guverner Vujčić:


“Otvorili smo jučer proces sanacije, imenovana je sanacijska uprava. Ovaj proces je bilo moguće ostvariti samo na način da se banka hitno proda, inače bi išla u likvidaciju. To bi značilo da se osiguranje depozita isplaćuje, to bi značilo i da bi velik dio depozira poduzeća i neosiguranih depozita bio izgubljen. To bi bila šteta otprilike visine od 8 milijardi kuna. To smo spriječili. Imamo situaciju da je Sberbanka, koja je i prije bila uspješna, spajanjem s HPB-om dobivamo jednu vrlo dobru, likvidnu i efikasnu banku. Svi mogu biti mirni, depoziti su sigurni”.


Dodao je i kako će uskoro mijenjati ime te da će nakon uvođenja eura doći do potpunog spajanja banki.


“Imali smo klasični knjiški primjer ‘napada na banku’. To je posljedica sanckija koje su uvedene. Mi smo uspjeli banku pordati u roku od dva dana. U nekim drugim zemljama banka će ići u likvidaciju. Mi smo zadovoljni da smo ovako brzo uspjeli riješiti problem. To je jedino rješenje da banka nastavi poslovati”.


Uslijedila su pitanja. Najprije koliko je HPB stajala kupnja Sberbanke:


“HPB je platio 71 milijun kuna”, rekao je Vujčić.


“Uprava HBP-a iskazala je interes da preuzme Sberbanku u ovim okolnostima. Bili smo u kontaktu, ali interes je došao s njihove strane”, rekao je premijer i rekao je da ovo nije nacionalizacija nego sanacija Sberbanke, javlja N1