
Jurica Galoic/PIXSELL
Na plenarnoj sjednici u ponedjeljak zastupnici će raspravljati o paketu obrambenih zakona
povezane vijesti
Hrvatski sabor u posljednjem tjednu prije ljetne stanke odlučivat će o iskazivanju povjerenja Nataši Mikuš Žigman za dužnost ministrice regionalnog razvoja i fondova EU, te raspravljati o obrambenim dokumentima i zakonima kojima se, između ostalog ponovno uvodi vojni rok.
Kandidatkinju za ministricu Mikuš Žigman u ponedjeljak saslušat će matični Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije, da bi u utorak slijedilo glasovanje na plenarnoj sjednici i njezino potvrđivanje.
O ministrima koji se u Vladu imenuju naknadno, ne raspravlja se na plenarnoj sjednici već smo na matičnom odboru. U pravilu predstavi ih sam premijer, a potom zastupnici, pa i oni koji nisu članovi odbora, mogu im postavljati pitanja.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU vodio je Šime Erlić koji je ministarskoj pretpostavio dužnost gradonačelnika Zadra za koju se izborio na nedavnim lokalnim izborima.
Na plenarnoj sjednici u ponedjeljak zastupnici će raspravljati o paketu obrambenih zakona u prvom čitanju i dokumenta kojima se, između ostalog, ponovno uvodi obvezno temeljno vojno osposobljavanje.
U tom su paketu Strategija obrane i Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga do 2036. godine, te izmjene zakona o obrani i o službi u Oružanim snagama.
Ročnicima plaća 1100 eura, nezaposlenima nakon obuke prednost pri zapošljavanju
Temeljno vojno osposobljavanje, u trajanju dva mjeseca trebalo bi započeti od siječnja 2026. Na osposobljavanje upućivali bi se muškarci u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 19 godina. Iznimno bi se mogli uputiti i novaci stariji od 19, a do 30. godine (studenti, sportaši).
Obuka, kako je planirano, provodit će se na tri lokacije – u vojarnama Knin, Slunj i Požega, a ročnici će tijekom vojne obuke biti plaćeni 1100 euro neto mjesečno uz plaćene troškove prehrane, prijevoza, dopusta. Služenje će se upisivati u radni staž, a nezaposleni koji prođu obuku imat će prednost pri zapošljavanju u tijelima državne uprave i jedinicama lokalne i područne samouprave.
U slučaju neodazivanja izdavao bi se nalog policiji za dovođenje, za što se predviđa i kazna od 250 do 1320 eura.
Oni koji se pozovu na priziv savjesti morat će, prema prijedlogu, obuku služiti civilno i to u Civilnoj zaštiti MUP-a ili u lokalnim jedinicama u mjestu prebivališta. Njima bi obuka trajala duže, tri mjeseca odnosno četiri mjeseca, uz manju naknadu, od oko 250 eura u Civilnoj zaštiti, odnosno plaćeni prijevoz u lokalnim jedinicama.
Žene ne podliježu novačkoj obvezi, ali mogu dragovoljno pohađati temeljno vojno osposobljavanje.
Izmjenama Zakona o službi u Oružanim snagama RH među ključnim novinama su da će se u službu primati i osobe sa samo osnovnoškolskim obrazovanjem uz uvjet da u međuvremenu završe srednjoškolsko obrazovanje te da će MORH vojnim djelatnim osobama mlađima od 45 godina sufinancirati dio kamate na kredit kako bi riješili stambeno pitanje u mjestu službe.
I oporba podržala obrambene dokumente, uz upozorenje na diskriminaciju
Strateške obrambene dokumente jednoglasno je u petak podržao Odbor za obranu uz upozorenja dijela oporbe i pučke pravobraniteljice da se do drugog čitanja trebaju doraditi i neke odredbe jasnije precizirati.
Problematizirali su odredbe o prednosti pri zapošljavanju za one koji su prošli vojnu obuku, ocijenivši to diskriminacijom. Također, su upozorili i kako zakon ne uređuje jasno dio koji se odnosi na priziv savjesti i civilno služenje obuke.
Glasovanjem u utorak o novoj ministrici, obrambenim zakonima kao i drugim točkama raspravljenim protekla dva tjedna Hrvatski sabor zaključit će proljetno zasjedanje i zastupnici odlaze na dvomjesečni odmor.
Ustavom RH je propisano da Hrvatski sabor ne zasjeda od 15. srpnja do 15. rujna, pod uvjetom da se za trajanja ustavne stanke ne sazove izvanredna sjednica.