Komadina smatra da je vrijeme podjela u SDP-u prošlo i da je ljudima u stranci postalo jasno da samo jedinstveni SDP može parirati HDZ-u
povezane vijesti
- SDP razrađuje taktiku za “napad” na velike gradove. U borbu idu Lalovac, Grbin, Matijević i Sandra Krpan?
- Plenković “drugu Ostojiću”: Je li SOA provjeravala jesmo li mi veleizdajnici i nacistička stranka?
- Ostojić pitao SOA-u financiraju li Rusi Milanovića: “Dobio sam doslovno dvije rečenice odgovora”
Socijaldemokratska partija održava izbore za novo vodstvo u subotu 14. rujna po modelu jedan čovjek, jedan glas. Posljednje sučeljavanje kandidata za predsjednika održava se danas poslijepodne na Ibleru, ali zanimljivo je pratiti i drugu razinu natjecanja, onu za Predsjedništvo stranke, s obzirom na to da novi predsjednik mora imati mir u stranci i kooperativne suradnike u tom glavnom stranačkom tijelu, da bi mogao mirno broditi dalje sa strankom koja je dugo nagrižena podjelama.
Ima zanimljivih kandidatura u cijeloj Hrvatskoj, primjerice u Slavoniji sigurno prolazi Biljana Borzan, u Zagrebu Tonino Picula, u Dalmaciji Mišo Krstičević, a na sjeverozapadu Mišel Jakšić. No, kad je o najjačoj bazi SDP-a riječ, onoj u PGŽ-u i Istri kao dijelu iste regionalne izborne jedinice, također je zanimljivo analizirati što šest kandidata za dva osigurana mjesta nude i traže.
Kandidati su vrlo jaki i članovima neće biti lako odlučiti jer to su – župan PGŽ-a Zlatko Komadina, zastupnik i bivši ministar Željko Jovanović kao kandidat Rijeke, politička tajnica SDP-a i zastupnica Mirela Ahmetović, predsjednica Foruma žena Hrvatske i dogradonačelnica Sandra Krpan, aktualni član Predsjedništva SDP-a i gradonačelnik Kastva Matej Mostarac, te iz Istre Maria Blažina, koja je bila i na listi za Sabor na izborima u travnju.
Kompleksan izborni sustavIzborni sustav u SDP-u je, kao i mnogo drugoga u toj stranci, iznimno kompleksan pa se tako između 37 kandidata bira 16 članova Predsjedništva, ali uz poštovanje ženske kvote; žene moraju biti barem na polovini svih mjesta. Tu je i kvota mladih, mora biti barem jedan član Predsjedništva mlađi od 30 godina, a moraju se poštovati i regionalne kvote kroz više izbornih jedinica. Tako se bira 12 članova, a s obzirom na to da glasaju svi članovi stranke na nacionalnoj razini, dodatna četiri člana Predsjedništva biraju se maksimalnim brojem glasova članstva na općoj razini. To su tzv. »lucky loseri« – sretni gubitnici, no upravo među njima najčešće se profiliraju novi potpredsjednici stranke, jer to su po statutu baš osobe koje dobiju na nacionalnoj razini najviše glasova. |
Etablirani kandidati
U izjavi za naš list Komadina kaže da svaki od ovih kandidata ima šansu za prolaz kao dobar kandidat, jer su svi etablirani i imaju određenu popularnost kod članstva, ali i da nije pobornik takve teritorijalne kvote, kao ni ostalih kvota, jer se time pomalo gubi demokratičnost izbora s obzirom na to da su za neke mjesta praktički unaprijed osigurana, što je posljedica ovakvih stranačkih normi za sve.
– Možda bi statut trebalo i unaprijediti da bude još demokratičniji, kaže Komadina. Važnije je, smatra, da je vrijeme podjela u SDP-u prošlo, bilo je što je bilo, i ljudima u stranci postalo je jasno da samo jedinstveni SDP može parirati HDZ-u. Na pitanje hoće li moći surađivati sa Sinišom Hajdašem Dončićem koji je favorit za predsjednika, kaže da taj problem sigurno neće imati.
– Surađivat ću sa svakim tko bude izabran za predsjednika od strane članova. Osobno, nemam favorite, ne sudjelujem u lobiranju, a što se tiče famoznih šalabahtera, protiv sam naravno, ali to više vidim kao svojevrsni putokaz za one koji su »novi« kandidati. – Ovakve stranačke »pater familiase« kao što sam ja, kojega svi poznaju i koji želi objedinjavati i miriti, a ne dijeliti, ne treba imati ni na kakvom šalabahteru, kaže Komadina uz smijeh.
Riječka kvota
Željko Jovanović naglašava da sebe vidi kao kandidata Rijeke, s obzirom na to da se gradonačelnik Marko Filipović nije kandidirao, nego je umjesto toga Gradski odbor podržao Jovanovića.
– SDP će na ovim izborima još jednom dokazati da je lider unutarstranačke demokracije u svakom pogledu u Hrvatskoj. Pogledajmo što se događa u DP-u, ili pak HDZ-u gdje nema protukandidata Andreju Plenkoviću. Pokazat ćemo snagu i vratiti vjeru građana u naše politike. Za mene, naš SDP u Hrvatskoj predstavlja istinsku progresivnu političku snagu kojoj je uvijek u središtu čovjek i njegova kvaliteta života. O meni naše članstvo u biti sve zna, jer sam u SDP-u od samih početaka 90-ih kao riječki gradski vijećnik, zamjenik gradonačelnika, zastupnik, ministar znanosti, obrazovanja i sporta te savjetnik Predsjednika Republike.
Svi dobro znaju i moje vrline i moje mane, pa sam siguran da im neće biti teško odlučiti mogu li kao član Predsjedništva dati doprinos jačanju snage SDP-a i socijaldemokracije u Hrvatskoj. Osim toga, Rijeka kao jedna od najjačih SDP-ovih organizacija i svjetionik hrvatske socijaldemokracije sigurno zaslužuje imati svog predstavnika u Predsjedništvu SDP-a. Kad već postoje te razne kvote, evo ja se pozivam i na riječku kvotu, kaže Jovanović, koji članove poziva da ne robuju šalabahterima nego zdravom razumu.
Čelnica Foruma žena Sandra Krpan, koja je zadnjih dana privukla pažnju jer je naslijedila misiju Freda Matića da jednom mjesečno prosvjeduje protiv »klečavaca« na trgovima, kaže da zaštita žena ostaje u njenom fokusu.
– Kandidiram se za članicu Predsjedništva stranke s ciljem poduzimanja nužno potrebnih mjera u području zaštite položaja žena u društvu i ravnopravnosti žena, čemu sam posvećena i kao predsjednica Foruma žena SDP-a Hrvatske, uz identifikaciju i provedbu konkretnih mjera za promicanje jednakosti i, još važnije, jednakih prilika za sve segmente našega društva. Uvjerena sam da zajedno možemo stvoriti pravednije i inkluzivnije okruženje koje će omogućiti stvaranje jednakih prilika i mogućnosti za sve, kaže.
Ahmetović i Mostarac
Politička tajnica SDP-a Mirela Ahmetović želi sada ući u Predsjedništvo kao izabrana članica, te kaže da planira biti glas članova.
– Moja kandidatura za Predsjedništvo temeljena je na dosadašnjem radu isključivo u interesu SDP-a i čvrstom opredjeljenju da u Predsjedništvu SDP-a moraju sjediti ljudi koji će slušati članstvo i koji će u komunikaciji s članstvom biti timski igrač u vrhu stranke, ali i korektiv u situacijama kada se donose odluke koje nisu u interesu SDP-a.
Postanem li članica Predsjedništva, članice i članovi mogu očekivati od mene sudjelovanje u odlučivanju lišeno neutemeljenih utjecaja, jasno i nedvosmisleno zalaganje za prava članica i članova, nastavak prakse biranja u tijela stranke po principu »jedan član – jedan glas«, uspostavljanje pune rodne ravnopravnosti unutar stranke i kvalitetnije komuniciranje politika SDP-a prema javnosti. Samo puna participacija članstva u donošenju odluka i odlučivanje po vlastitoj savjesti može iznjedriti najbolje među nama od kojih će neki sutra preuzeti odgovornost u vođenju zemlje, kazala je Ahmetović.
Na koncu, Matej Mostarac, koji je i dosad bio u Predsjedništvu, a blizak je tzv. neretvanskoj skupini mladih stranačkih lavova, kaže da je njegova kandidatura za člana Predsjedništva SDP-a želja da nastavi aktivnosti na kojima je radio i u prošlom sazivu, i koje su zaista imale odjeka.
– Prije svega to je bio moj angažman u osmišljavanju i promocija Plana za stan koji je i danas sve aktualniji i koji su kopirale i druge stranke u izbornim kampanjama. Nažalost, još nema konkretnijih mjera u pogledu priuštivog stanovanja, a da smo tada krenuli s mjerama, rezultata bi već bilo, kaže. Dodaje da u Kastvu imaju značajne rezultate na tom planu i brigom o svim građanima razvijaju grad ugodan za život koji je u samom vrhu po doseljavanju mladih obitelji.
– Imamo odgovore na potrebe djece, mladih i starijih građana, okrenuti smo EU projektima i vrlo uspješni u povlačenju novca, vodimo brigu o detaljima i taj provjereni recept spremni smo podijeliti i na nacionalnoj razini i to je moj osnovni cilj i u ovoj kandidaturi, kaže Mostarac.