Znatno veći interes od minimalnog upisa

Prvog dana državnu obveznicu upisalo 4.500 hrvatskih građana

Jagoda Marić

Građani su samo jučer do 15 sati pokazali interes za više od 15 posto ponuđenog iznosa od milijardu eura / Foto NEL PAVLETIĆ/PIXSELL

Građani su samo jučer do 15 sati pokazali interes za više od 15 posto ponuđenog iznosa od milijardu eura / Foto NEL PAVLETIĆ/PIXSELL

Interes nije razočarao, pa se tako danas do 15 sati više od četiri i pol tisuće građana prijavilo za upis obveznice i njihov je plan upisati ukupno više od 155 milijuna eura



ZAGREB – Građani Hrvatske danas su prvi put od samostalnosti u petstotinjak poslovnica šest banaka mogli upisati državne obveznice za koje im država na dvije godine nudi kamatu od 3,25 posto. Interes nije razočarao, pa se tako danas do 15 sati više od četiri i pol tisuće građana prijavilo za upis obveznice i njihov je plan upisati ukupno više od 155 milijuna eura. To znači da su građani prijavljivali znatno veći interes od minimalnog upisa od 500 eura, odnosno da je svatko od njih u brojku prijavio upis veći od 34 tisuće eura. Ne znači to da su svi upisivali tolike iznose, netko je možda spreman kupiti samo minimalnih 500 eura, a netko je možda prijavio 50 tisuća eura. Sve u svemu, građani su već prvog dana i to samo do 15 sati pokazali interes za više od 15 posto ponuđenog iznosa od ukupno milijardu eura.


Svi ostali imat će priliku do sljedeće srijede do 20 sati iskazati svoje interese za kupnju narodne obveznice, a nakon toga na red će doći i institucionalni investitori koje Ministarstvo financija želi uključiti kako bi se olakšala eventualna trgovina obveznicama na sekundarnom tržištu, odnosno na Zagrebačkoj burzi.


Koliko će državnih obveznica na kraju netko doista moći upisati, ovisit će o ukupnom interesu, a ako on prijeđe milijardu eura, država će nakon toga odrediti maksimalan iznos koji svaki građanin može upisati. Tada će se odrediti i kolika će biti kamata po kojoj će se država zadužiti kod građana, ali u javnom pozivu Ministarstvo financija je objavilo da ona ne može biti niža od 3,25 posto. To znači da će građani na upisanih primjerice tisuću eura, za dvije godine dobiti najmanje 65 eura kamata, što je deset puta više od onoga što trenutno nude banke. Ako bude moguć upis od primjerice deset tisuća eura, kamata će građaninu ulagaču u dvije godine donijeti kamatu od 650 eura.




Premijer Andrej Plenković uvjeren je da će odaziv biti velik, a prvo izdanje narodne obveznice, odnosno vrijednosnog papira države koji izravno mogu kupovati i građani, nazvao je pokaznom vježbom koja pokazuje financijsku snagu Hrvatske.


– Građani dobivaju priliku uložiti novac uz minimalnu kamatu od 3,25 posto, što je više od onoga što dobivaju u bankama, a konverzija u euro je pokazala da građani drže i dosta novca doma. To je uostalom pitanje povjerenja u državu i vjerujem da će odaziv biti velik. Ono što ne uplate građani, uplatit će institucionalni ulagači, poručio je Plenković.


Na pitanje novinara je li onda potpredsjednik Vlade Oleg Butković, koji je otkrio da neće kupiti obveznicu, pokazao da ne vjeruje u tu snagu ili možda ima više informacija, pa bi ga i građani trebali poslušati i biti oprezni, premijer je kazao da se nikoga ne može prisiliti na to kako će ulagati svoju ušteđevinu.


– Ako neće slušati njega, neka slušaju predsjednika Vlade. Ja ću kupiti obveznicu, ministar financija i ministar gospodarstva će to učiniti. Ne možemo nikoga prisiliti da nešto radi sa svojom ušteđevinom. Ovo je pokazna vježba ekonomske, financijske i reputacijske snage Hrvatske, ustvrdio je Plenković.