
Stanovnici kvarnerskih otoka svjedočili su pozitivnim rezultatima pilot projekta / Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva
Budući da još nije izabrana nova zdravstvena administracija koja mora odlučiti o sudbini projekta, pronađeno je privremeno rješenje po kojem će usluga pacijentima ostati dostupna još dva tjedna
ZAGREB Iako su hitni pacijenti s otoka i iz zaleđa Dalmacije krajem ovog tjedna trebali ostati bez hitnog helikopterskog prijevoza, jer 9. siječnja završava provedba pilot projekta Hitne helikopterske medicinske službe (HHMS) a još nije izabrana nova zdravstvena administracija koja mora odlučiti o sudbini tog projekta, pronađeno je privremeno rješenje po kojem će ta usluga pacijentima ostati dostupna još dva tjedna, doznaje se jučer u Ministarstvu zdravlja.
Širok radijus
– Drago mi je da će se rad ove službe produžiti još dva tjedna, no nadamo se da će se projekt nastaviti i dalje jer je riječ o jedinoj karici koja nam je nedostajala u reformi hitne medicinske pomoći i koja osim što spašava živote, bitno štedi novac u zdravstvenom sustavu, istaknula je Malatestinić.
HHMS se u protekla četiri mjeseca pokazao uspješnim projektom, u čijem sklopu su medicinskih timovi dvaju helikoptera od 9. rujna do 31. prosinca imali ukupno 219 hitnih intervencija, najčešće u zbrinjavanju pacijenata s traumom (46), srčanim (47) i moždanim udarom (17), hitnom zbrinjavanju trudnica (14), te hitnim stanjima kod djece (14). Dva helikoptera koja sudjeluju u zbrinjavanju hitnih pacijenata iz baza na Krku i Braču, znatno su brži od vojnih helikoptera. Od dojave do polijetanja potrebne su im četiri minute, a posjeduju svu potrebnu medicinsku opremu, pa i intenzivnu jedinicu koja medicinskom timu omogućuje da pružanje medicinske pomoći pacijentu započne na mjestu događaja i kroz cijelo vrijeme transporta do bolnice.
Važan »zlatni sat«
– Tehnička Vlada ima jedino tu mogućnosti a mi u ovom trenutku ne možemo preuzeti odgovornost i ostaviti pacijente bez hitnog helikopterskog prijevoza. Projekt je dokazano povećao dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite ljudima na otocima i u zaleđu Dalmacije koji su, za razliku od transporta vojnim helikopterima koji je trajao i po 2-3 sata, sada zbrinuti u sklopu tzv. zlatnog sata, a najčešće u roku od 45 minuta, kaže Bura.