Priznavanje razine obrazovanja postaje problem medicinskom osoblju

Problem s licencama: Medicinske sestre optužuju svoju komoru za sabotažu

Gabrijela Galić

Izuzev Njemačke i Austrije, u ostalim zemljama EU naše sestre i tehničari rade kao pomoćne sestre ili njegovateljice. Potvrda strukovne komore tako se pokazuje kao prepreka u samostalnom radu, što svojim primjerom pokazuje i Riječanin koji je od rujna radi u Royal London Hospital  



ZAGREB » Medicinske sestre i medicinski tehničari koji su svoje stručno obrazovanje završili prema starom programu obrazovanja, a njihova zadnja generacija srednjoškolske klupe napustila je prošle godine, praktično se ne mogu zaposliti nigdje u Europskoj uniji, izuzev u Njemačkoj koja ima sličan sustav obrazovanja medicinskih sestara kao i Hrvatska. U svim ostalim državama medicinske sestre obrazuju se na visokim školama, odnosno trogodišnjim studijima, pa to što su medicinske sestre i medicinski tehničari licencirani za rad u Hrvatskoj nije dovoljno da bi dobili i licencu u drugim europskim zemljama.


Stoga, rade ili kao njegovatelji ili kao pomoćne sestre. Tek će generacija sestara koje iduće godine izlaze iz srednjoškolskih klupa, po novom kurikulumu, moći nešto lakše doći do posla unutar EU. No, i u njihovom slučaju priznavanje razine obrazovanja ovisit će o regulaciji profesije u zemlji u koju se sele u potrazi za bolje plaćenim poslom.


   S činjenicom da će u većini europskih zemalja umjesto kao sestra raditi kao pomoćna sestra ili njegovateljica, zbog drugačijeg kurikuluma, one sestre koje su u godinama iza nas odlazile, primjerice, u Italiju odavno su se pomirile. Njemačka, pa i Austrija naše medicinske setre cijene i traže, a kako te zemlje imaju i sličan sustav obrazovanja sestara, one vrlo kratko vrijeme rade kao pomoćne sestre, ako uopće tako i rade.


Nisu samostalni




Od lanjskog srpnja 200 medicinskih sestara zatražilo je potvrde Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS) o usklađenosti obrazovanja prema EU standardima. To što su tražile potvrde ne znači i da su napustile posao u Hrvatskoj i pronašle novi u nekoj od država EU. No, generacijama medicinskih sestara i medicinskih tehničara potvrda strukovne Komore teško može pomoći da samostalno rade izvan Hrvatske, osim u Njemačkoj. Naime, u toj se potvrdi za sestre i tehničare, sa srednjoškolskim obrazovanjem, navodi da ne planiraju, organiziraju i provode zdravstvenu njegu već samo provode planiranu zdravstvenu njegu. Drugim riječima, nisu samostalne, a to je drugačije od EU standarda.


   Potvrda strukovne komore, tako se i za Alexa H. koji od rujna radi u Royal London Hospital pokazala preprekom za samostalan rad. Napustio je stalan posao u KBC-u Rijeka, posao u Velikoj Britaniji pronašao je preko Euresa. Kontaktirala ga je agencija koja se bavi posredovanjem u zapošljavanju medicinara po cijeloj Europi. Oni ga nisu informirali o mogućim problemima s kojima se može suočiti zbog razlike u sustavu obrazovanja.


   – Trenutno radim kao sestra u procesu dobivanja licence, tzv. Supernumerary nurse i sve radim osim administriranja lijekova. Kao takav mogu raditi samo dok sam u procesu dobivanja licence, a i plaća je niža. Ako me odbiju otpadam, ako me priznaju »na konju sam« – kazao nam je Alex koji je ljut na HKMS tvrdeći da njegove kvalifikacije umanjuje i praktično ga svode na nekog tko je završio »tromjesečni tečaj«. Uvjeren je da je greška u HKMS-u koji »sabotira« registraciju domaćih sestara pri britanskom NMC-u, te će sve učiniti kako bi dokazao da njegovo obrazovanje i jednogodišnje pripravništvo u skladu s regulama koje vrijede u Britaniji, odnosno da može samsotalno raditi.


Sve dokumentirati


– Mi ćemo kolegi sve dokumentirati, poslati mu i odredbe Zakona o sestrinstvu. No, potvrdu da je njegovo obrazovanje u skladu s direktivom Europske komisije o priznavanju strukovnih kvalifikacija ne možemo mu dati jer kvalifikacije naših sestara i tehničara nisu u skladu s aneksom direktive koji govori o potrebnoj razini obrazovanja – veli Dragica Šimunec, predsjednica HKMS-a navodeći kako engleska sestra ima najmanje šestu razinu obrazovanja, a naše četvrtu. Tek će sestre koje iduće godine iziđu iz školskih klupa biti u skladu s potrebnim obrazovnim okvirom u EU.


   – Nije nam ovo prvi puta da radimo s Britanskom komorom (NMC). Kako će NMC u svakom pojedinačnom slučaju postupiti ne možemo kontrolirati, ali znamo da imaju stroge kriterije. Kada imamo prvostupnicu, onda direktno ispunjavamo njihov formular, i uglavnom kolegice i kolege nemaju problema i dobivaju licencu – veli Šimunec.