Spor oko veleposlanika

Pričali smo s čovjekom kojeg Grlić navodno ne želi u diplomaciji “jer je Srbin”. S ministrom je išao u školu

Dražen Ciglenečki

Predsjednik tvrdi da mu je ministar Radman za jednog kandidata spočitnuo što je Srbin. Doznajemo da se radi o Draganu Đuriću, koji pak kaže da je Hrvat



ZAGREB – SDSS je sa svoja tri saborska zastupnika glavni koalicijski partner HDZ-a, a njihov Boris Milošević je potpredsjednik Vlade Andreja Plenkovića. Premijer nerijetko ističe važnost potpunog integriranja pripadnika srpske nacionalne manjine u hrvatsko društvo. U tom kontekstu nevjerojatno zvuči da bi njegovoj Vladi neprihvatljivo bilo imenovati za generalnog konzula nekoga koga smatraju Srbinom.


Predsjednik Zoran Milanović tvrdi, međutim, da se upravo to događa. Ljetos je predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić dao ministru vanjskih poslova Gordanu Grliću Radmanu popis s imenima nekoliko ljudi koje bi Pantovčak htio na nekoj od diplomatskih destinacija u inozemstvu, a odgovor su dobili tijekom nedavnog zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda, barem je to tako jučer novinarima rekao Milanović.


Prilično iskustvo


– Za jednog čovjeka mi je, u prisustvu Orsata Miljenića, ministar u Općoj skupštini UN-a rekao da je Srbin. Na to sam mu kazao da ću ga preseliti u drugi red. Inače, taj čovjek, što je potpuno nebitno, uopće nije Srbin, izjavio je predsjednik Republike.




Milanović nije otkrio ime čovjeka kojeg je Grlić Radman navodno označio kao Srbina i kao takvog nepodobnog za službu u hrvatskoj diplomaciji, ali doznajemo da je riječ o Draganu Đuriću, novinaru tjednika Nacional. Njega je predsjednik Republike predložio za generalnog konzula u Tuzli.


S obzirom na težinu Milanovićeve optužbe, obratili smo se ministru Grliću Radmanu kako bi eventualno opovrgnuo da on ne želi Srbe u diplomaciji. Na njegov nam se mobitel javila glasnogovornica MVEP-a Lovorka Šimičević, koja nam je rekla da je ministar zauzet sastancima i da će nam se javiti ako će željeti demantirati Milanovića. Nije se javio. Sam Đurić, pak, negira da je Srbin.


– Ne znam što je točno ministar Radman rekao Milanoviću o meni, ali ja se izjašnjavam kao Hrvat i za to imam apsolutno sve pretpostavke. Uostalom, moje je pravo da se izjašnjavam Hrvatom, naglašava Đurić. Grlić Radman i on zajedno su išli u Osnovnu školu »Marijan Badel« u Sesvetama, ali Đurić kaže da se ministra ne sjeća iz tog vremena. U diplomaciji je Đurić već ranije radio.


– U Makedoniji sam bio prvi tajnik veleposlanstva zadužen za politička pitanja, bilo je to u mandatu Račanove vlade. Zatim sam, u vrijeme Vlade Ive Sanadera, poslan u veleposlanstvo u Bukureštu. Tamo sam ostao šest godina, a nakon što je veleposlanik Ivica Maštruko otišao u mirovinu, godinu i pol dana sam kao otpravnik poslova vodio to veleposlanstvo. Potom sam tri godine bio generalni konzul u Subotici te još godinu dana, zaključno s 2016., savjetnik za politička pitanja u našem veleposlanstvu u Ateni. Ukupno sam u hrvatskoj diplomaciji proveo 14 godina i vjerojatno posjedujem određeno diplomatsko iskustvo, rekao nam je Đurić.


Nedostojno slušanja


Zanimalo nas je što o svemu misli predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, ali bio je suzdržan.


– Ne mogu poći od pretpostavke da je ministar doista to rekao za Đurića. Moram prvo provjeriti je li to bilo baš tako. Ali, cijela komunikacija kojoj ovih dana svjedočimo u velikoj je mjeri nedostojna slušanja, a kamoli komentiranja, ocjenjuje Pupovac.


Osim na Đurića, ministar vanjskih poslova stavio je veto na još neke Milanovićeve prijedloge za diplomaciju, primjerice na Ivu Goldsteina kojeg je predsjednik planirao poslati kao veleposlanika u Grčku. Poznatom povjesničaru Grlić Radman zamjera što je kao veleposlanik u Parizu u uredu imao fotografiju Josipa Broza Tita.


– Ja to ne preporučam, ali kako Goldsteinu uzeti to pravo kada je Tuđman deset godina držao Titovu bistu. To je vrlo nisko, takvo licemjerje uništava hrvatsko društvo. Radmanov otac bio je istaknuta komunjara, direktor kafilerije, koju su kao obitelj privatizirali u Sesvetama, predsjednik lokalne partije, a on sada drži lekcije o Titu, komentirao je predsjednik Republike.


U pitanju i Stier


Referirao se jučer Milanović i na Davora Stiera, kojeg je Plenković predložio za veleposlanika u Vatikanu, ali je, zbog odnosa Pantovčaka i Banskih dvora, već godinu dana na čekanju.


– Doveden je u pitanje i Stier, koji je uređivao ustaške novine. Ja sam mu bio šef u ministarstvu vanjskih poslova, predložio sam njegovo promaknuće prije puno godina za odlazak u Bruxelles i nisam ga pitao što mu je bio deda. Znam što mu je bio deda, čepinski ubojica, ratni zločinac. Ali, to više nije bitno, preko toga nastojim prijeći, izjavio je predsjednik Republike. Djed bivšeg ministra vanjskih poslova, Ivan Stier, rođen u Osijeku, bio je ustaški pukovnik koji je nakon Drugog svjetskog rata emigrirao u Argentinu.