Pula

Predstavljena Zoričićeva biografija Vlade Gotovca: “Sačuvati plemenite misli koje nam je ostavio”

Edi Prodan



PULA Politički, moralni, umjetnički uzor koji je stalno ukazivao kako nam, posebno u politici, nedostaje hrabrih ljudi. Osoba koja nije isključiva, koja uvažava svaku osobnost i osoba koja je na jedan specifični način voljela domovinu. Zato Vlado Gotovac baš kao i zbog toga što je danas na neki način u gurnut u zaborav, a velika bi mi satisfakcija bila da se pojavi u školskim programima. Sretan sam i ponosan što sam uspio napisati knjigu o Vladi Gotovcu, djelo koje će čuvati sve ono važno, sve one silno plemenite misli koje nam je ostavio u nasljeđe.


Istakuo je to u prepunoj dvorani pulskog Fakulteta ekonomije i turizma dr. Filip Zoričić na predstavljanju svoje knjige “Vlado Gotovac – prva politička biografija”.


Uz samog autora, na predstavljanju su govorili i Zvonimir Despot, ujedno i nakladnik knjige, kao i dr. sc Milan Radošević te dr. Zlatko Kramarić. Kako je istaknuto i u naslovu, riječ je o prvoj političkoj biografiji jednog od najistaknutijih hrvatskih političara svih vremena čiji bi rad, na jedan zanimljiv način predstavljen u Zoričićevoj knjizi, u svakom slučaju morao biti podloga svakom tko se politikom ikada želi baviti.




– Iako je u osnovi riječ o doktorskoj disertaciji dr. Zoričića, prilagođena je široj čitateljskoj publici, dok dodatno njezino bogatstvo predstavlja veliki broj fotografija koje je ustupila kćerka Vlade Gotovca Ana Gotovac, istaknuo je Despot.


O samom sadržaju govorio je i pulski povjesničar dr. Milan Radošević koji je posebno istaknuo jednu od osnovnih Zoričićevih teza kako se kod Gotovca nacionalno snažno isprepliće sa zalaganjem za demokraciju i ono najvažnije – slobodu djelovanja svakog pojedinca. Dr. Radošević je kao najveću vrijednost same knjige istaknuo detaljno izloženo vrijeme Gotovčevog robijanja, od 1972. do 1976. godine u Novoj Gradišci te potom od 1982. do 1984. u Lepoglavi.


Zlatko Kramarić se osvrnuo na silno važne elemente kulture i morala koje je Gotovac uveo u politiku, ali i na činjenicu da Hrvatska još uvijek nije onakva kakvu je Gotovac sanjao do 1990. godine.


Kao zanimljivost, možda i kao tračak nekih novih političkih vremena, baš onih na tragu Gotovčeve političke misli, predstavljanju je nazočio i bivši gradonačelnik Pule, današnji župan istarski Boris Miletić.


Glazbenim brojevima događaj je ispunio zbor Cantus Populi, poeziju Vlade Gotovca govorio je Luka Mihovilović dok je moderator bio novinar Elvis Morina.


NAPAD NA GOTOVCA


Na predstavljanju biografije prikazan je i kratki film o napadu na Vladu Gotovca što se dogodio 6. lipnja 1997. godine tako da je ovo bila prigoda i za obilježavanje 25. godišnjice jedne istinski mučne epizode u političkm životu Hrvatske i Pule. Kao znak pažnje, od 2010. godine u Puli postoji Park Vladimira Gotovca.