
Iz filma
Josip Rupčić kaže da je snimka nastala 2014. godine, da se tamo zatekao i da je zaplesao, ali da nije pjevao ustaške stihove
Dokumentarac »Rechts, zwo, drei – driftet Europa ab?« u prijevodu »Desno, dva, tri – kamo će otplutati Europa« prikazan prije nekoliko dana na kanalu Arte bavi se jačanjem desnice u Europi, a uz Mađarsku, Poljsku, Njemačku i Francusku gotovo trećina filma posvećena je Hrvatskoj. Fašizam u Hrvatskoj je prema filmu »manje poznata, ali ništa manje zabrinjavajuća priča«.
U filmu se pojavljuje i istaknuti riječki HDZ-ovac Josip Rupčić i to kako pleše i pjeva pjesmu »Boj se bije bije, ustaški se barjak vije« dok dio okupljenih pjeva uz uzdignutu desnicu.
Rupčić kaže da je snimka nastala 2014. godine, da se tamo zatekao i da je zaplesao i da nije pjevao ustaške stihove.
Osuda ustaštva
– Ja sam na stih ustaški barjak se vije prvi put zatvorio usta, a drugi put sam otpjevao izvorni tekst – hrvatski se barjak vije, kazao je Rupčić.
Na pitanje što misli i fašzmu i ustaštvu, on je kratko odgovorio da je to najveće zlo.
Iz HDZ-a poručuju da osuđuju svaki oblik totalitarizma što uključuje i ustaški režim.
Riječki i primorsko-goranski HDZ godinama se trude, a naročito od kada su ih preuzeli Oleg Butković i Lucijan Vukelić, otkloniti bilo kakvu mogućnost da je riječ o stranci koja koketira s ekstremnim desničarenjem. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li stranačka tijela pokrenuti kakav postupak protiv čovjeka koji je tajnik primorsko-goranskog ogranka, koji je bio gradski vijećnik, a sada predstavlja stranku u Županijskoj skupštini. Uz to, Rupčića je Butković nedavno imenovao članom vijeća Lučke uprave Rijeka.U »hrvatskom dijelu« njemačkog dokumentarca sugovornici su, između ostalih, i Ivan Tepeš, potpredsjednik Sabora i predsjednik HSP AS, mladi Frano Čikro iz HČSP-a koji govori o »urušavanju zapadne civilizacije«, a spominje se ministar kulture Zlatko Hasanbegović kao revizionist. Film je pun snimaka ljudi iz Knina i Čavoglava kako uz podignute desnice pjevaju ustaške pjesme uz neizostavni »Za dom spremni«.
Jedan od sugovornika je i britanski novinar Allan Little, koji je za vrijeme rata bio dopisnik iz Hrvatske, koji ističe da se u Hrvatskoj »povijest Drugog svjetskog rata okreće naglavce« te da je primjetan snažan nacionalizam. Književnica Slavenka Drakulić kaže da se u Hrvatskoj o nacionalnoj povijesti ne govori iskreno.
Slika Hrvatske
U filmu se naglašava i važnost turizma za Hrvatsku, a s obzirom da je prikazan odnosno dostupan milijunskoj europskoj publici jasno je kakva je slika Hrvatske poslana u svijet. Osim toga, o filmu su izvještavali i brojni utjecajni europski mediji.
Film redateljski i scenaristički potpisuje autorski trojac Sebastian Bellwinkel, Romy Straßenburg i Marta Werner, a nastao je u produkciji ZDF-a. U filmu se obrađuju i slučajevi Marine Le Pen u Francuskoj, Pegide i AfD-a u Njemačkoj, Jobbika u Mađarskoj te vlasti Jaroslawa Kaczynskog u Poljskoj.