Ministarstvo financija

Povrat poreza: Oko 700 milijuna kuna stiže mladima do 30 godina

Aneli Dragojević Mijatović

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Tako se očekuje da bi za oko 260.000 mladih do 30 godina koji su dakle u radnom odnosu, ukupni povrat trebao iznositi 700 milijuna kuna, s tim da se mladima do 25 godina vraća 100-postotni iznos, a onima od 25 do 30 godina starosti 50 posto poreza



RIJEKA – Povrat poreza ove bi godine trebao krenuti ranije – već idući mjesec, odnosno u svibnju, najavio je ministar financija Zdravko Marić, pri čemu se očekuje da bi ukupni iznos povrata mogao biti značajno veći nego lani. U 2020. je za 2019. isplaćeno oko 1,2 milijardi kuna povrata poreza na dohodak, dok se sada očekuje da bi taj iznos mogao dosegnuti 2 milijarde kuna.


Za većinu poreznih obveznika Porezna uprava samostalno računa iznos povrata (ili doplate, naravno), dio građana bio je u obvezi prijaviti porez (što se moglo do 1. ožujka), a novina je ove godine da se veliki efekt povrata očekuje po osnovi poreznih izmjena iz četvrtog kruga porezne reforme u korist mladih kojima će se, ovisno kojoj točno obuhvaćenoj dobnoj skupini pripadaju, vratiti 50 posto, odnosno 100 posto plaćenog poreza na dohodak od nesamostalnog rada.


Tako se očekuje da bi za oko 260.000 mladih do 30 godina koji su dakle u radnom odnosu, ukupni povrat trebao iznositi 700 milijuna kuna, s tim da se mladima do 25 godina vraća 100-postotni iznos, a onima od 25 do 30 godina starosti 50 posto poreza. Kako govore neke ranije projekcije, prosječna razina povrata za mladu osobu iz ovih dobnih skupina mogla bi iznositi oko 3.000 kuna, no to je neki pretpostavljeni prosjek, odnosno iznos će za svakog ponaosob naravno varirati, ovisno o visini dohotka te dobnoj skupini na koju se povrat odnosi. Primjerice, osoba koja nema više od 25 godina, a primala je recimo neto plaću od 8.000 kuna, odnosno bruto oko 12.000 kuna, uskoro bi mogla dobiti povrat poreza od oko 19.000 kuna.




Uz pretpostavku iste razine plaće, mladi od 25 do 30 trebali bi dobiti pola od toga, odnosno oko 9.500 kuna povrata. Riječ je o mjeri kojom Vlada nastoji smanjiti iseljavanje mladih, odnosno poticati njihov ostanak i zapošljavanje u Hrvatskoj.


Inače, poreznu prijavu morali su i ove godine podnijeti građani koji dohodak ostvaruju od samostalnog rada (djelatnosti), obrtnici, pomorci i poljoprivrednici. Oni pak koji ostvaruju dohotke od nesamostalnog rada, plaće i autorske honorare, bez obzira na to koliko su ih primili, nisu bili u obvezi podnijeti poreznu prijavu, odnosno Porezna uprava automatizmom računa njihovu obvezu ili potraživanje, temeljem čega će sada dobiti ili rješenje o nadoplati poreza ili pak povrat poreza.


U toj je skupini, kako smo već rekli, većina građana, s tim da su oni koji su Poreznu upravu željeli obavijestiti o nekoj promjeni, poput primjerice uzdržavanih članova i slično, mogli to učiniti u posebnom postupku.