Uskoro kreće novi val otpuštanja

Potvrđeni otkazi za 90 radnika Rafinerije Rijeka

Marinko Glavan

Snimio Silvano Ježina / NL arhiva

Snimio Silvano Ježina / NL arhiva

Sindikat EKN-a smatra da rafinerija ne može opstati bez koking postrojenja, te izjave  direktora rafinerije Erkkija Rante da mogu nastaviti s poslovanjem i bez ulaganja smatra neozbiljnima i neutemeljenima



RIJEKA  Rafinerija nafte Rijeka ne može opstati u uvjetima tržišnog poslovanja, bez realizacije druge faze modernizacije, odnosno izgradnje koking postrojenja, tvrdi Ivica Perinić, povjerenik Sindikata Elektrokemije i nemetala (EKN) u Ininoj rafineriji.


Perinić izjave direktora rafinerije Erkkija Rante, iznesene u našem listu, o mogućnosti da rafinerija nastavi s poslovanjem čak i ako se ne izgradi koking postrojenje, o čemu još nema službene odluke uprave Ine, smatra neozbiljnima i neutemeljenima, te ističe kako bi opstanak rafinerije bez prerade teških ostataka nafte bio moguć isključivo kao posljedica nekakve političke odluke, ali ne i tržišnih principa poslovanja.


– Točno je, nije nemoguće za Rafineriju Rijeka da može preživjeti bez kokinga. Doduše, to bi bilo preživljavanje u induciranoj komi – na taj način se život može održavati, ali se u biti na živi – ironičan je Perinić.


– Realno, to bi značilo da Rafinerija nafte Rijeka postaje hrpa starog željeza, s minimalnim brojem zaposlenih, kao privjesak logističkom centru koji bi bio glavna djelatnost na Urinju – smatra sindikalist.Pravo na bonus

Perinić je potvrdio kako su sindikati i Radničko vijeće od poslodavca primili prijedlog organizacijskih promjena, prema kojima je devedeset radnika riječke rafinerije višak, od čega njih sedamdeset iz proizvodnje, o čemu je također nedavno izvještavao Novi list.


– Zastupam i zastupat ću stav da organizacijske promjene mogu biti prihvatljive jedino uz preduvjet stvarnog podizanja tehnološke razine rafinerijskih procesa, dakle automatizacije proizvodnih procesa na postrojenjima, te osiguranja realizacije postrojenja za obradu teških ostataka. Tek potom, razumni bi poslodavac  trebao  razmišljati i provoditi postupak eventualne procjene i smanjenja  broja izvršitelja. Radnicima Rafinerije nafte Rijeka radno mjesto je osnova životne egzistencije, a onima koji iza nekakvog poboljšanja  organizacijske učinkovitosti nastoje provesti smanjivanje broja radnika, rafinerija je samo prolazni poligon za stjecanje prava na bonus – kaže Perinić.


Radnici-nindže


U osvrtu na Rantine izjave u razgovoru za Novi list, Perinić ističe kako je suglasan s namjerama stvaranja uspješne rafinerije kojoj će biti osigurana budućnost, ali se protivi objašnjenju iz prijedloga organizacijskih promjena, odnosno novog vala otpuštanja pod izlikom neučinkovitosti rafinerijskih radnika.



Ivica Perinić, opet suprotno Rantinim izjavama, čvrsto zastupa stav da su učestali incidenti u rafineriji u zadnja dva mjeseca posljedica njenog neodržavanja– Konkretno mislim na propuštanja koja su odgovorna za požare u rafineriji. Ti su incidenti isključivo posljedica stanja opreme zbog neefikasnog i neodgovarajućeg održavanja, a ne nekakvih vremenskih uvjeta, o kojima govori direktor. Fenomen El Nina nema s time nikave veze – zaključuje Perinić.


– Povećanje kompetencija radnika, uz edukaciju i osposobljavanje u neprimjereno  kratkom roku, te nakon toga mač selekcije nad glavom, selekcije koja će za određeni broj radnika biti prisilni prestanak radnog odnosa, nije nešto s čime se kao predstavnik radnika  mogu složiti. Temeljem osobnog iskustva, odgovorno tvrdim da se u roku koji predviđa poslodavac, radnici ne mogu osposobiti za nove kompetencije, znanja i preuzimanje odgovornosti za rad u drugim pogonima. Rafinerijski proces nije posao, primjerice, prelaska s jednog, za volan drugog vozila, već je puno kompleksniji. Usto, i starosna struktura rafinerijskog osoblja – prosjek godina rafinerijskog osoblja je oko ili više od 50 godina starosti, ovaj proces čini krajnje upitnim. Zar netko misli da će radnici u tim godinama, uz kratkotrajno osposobljavanje, postati radnici-nindže koji će skakati s pogona na pogon – pita se Perinić.


Organizacijske promjene, smatra, mogu biti prihvatljive, ali samo uz podizanja tehnološke razine rafinerije. Projekti koje je najavio Ranta, prema Perinićevim riječima, neće pridonijeti tom cilju.


– Radi se o projektima koji su u stvari tekuće održavanje, a ne podizanje tehnološke razine rafinerije. Prvenstveno ugradnja  blokadnih sustava, sustava  za automatsko vođenje rotacijske opreme, shutdown sustava, sustava za automatsko gašenje peći – to su mjere za modernizaciju rafinerije i preduvjet da, uz novo koking postrojenje, Rafinerija Rijeka ima osiguranu budućnost – kaže Perinić.