Očuvanje zaposlenosti

Poslodavci očekuju da se potpore nastave i na jesen ako država ne ukine sva ograničenja

Jagoda Marić

Potpore je Vlada prvi put uvjetovala COVID-potvrdama, kako bi se povećao broj cijepljenih. Poslodavci očekuju potpore i za kolovoz i najesen, ako budu radili pod mjerama ograničenja



ZAGREB – Poslodavci u nekoliko djelatnosti još danas mogu podnijeti zahtjev za potporu iz programa zadržavanja radnih mjesta za srpanj, a prema podacima koje smo jučer dobili od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, taj je zahtjev dalo 10.331 poduzeće. Riječ je o mjeri koja je od srpnja zamijenila potporu za očuvanje radnih mjesta, a s obzirom na dosadašnja iskustva za očekivati je da će broj zahtjeva značajno porasti jer ih mnogi predaju posljednjeg dana.


I ovaj je put najviše zahtjeva, bez obzira na ublažavanje epidemioloških mjera i dobru turističku sezonu došlo iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Iako je do kraja kolovoza ostalo manje od tjedan dana, nepoznato je hoće li se ta mjera potpore djelatnostima kojima je zbog posebnih okolnosti narušena gospodarska aktivnost nastaviti i dalje primjenjivati, posebice što, primjerice kafići još uvijek rade pod posebnim okolnostima, odnosno i dalje im je zabranjen rad u zatvorenim prostorima. Ograničenja i dalje imaju i noćni i disko klubovi.


Razgovori s Vladom


Glavni ravnatelj HUP-a Damir Zorić kaže da bi država trebala nastaviti davati potpore svima kojima je na bilo koji način ograničen rad. Iako se zahtjevi zaprimaju još danas, Zorić očekuje da će na kraju i za srpanj pristići dvadesetak tisuća zahtjeva, kako je to bilo i prethodnih mjeseci.




Potpore za srpanj Vlada je uz ugostiteljstvo i turizam, prijevoz te organiziranje događanja, osigurala i poslodavcima s područja pogođenim potresom. Prvi je to put da je Vlada vezala potpore uz COVID-potvrde, pa su ukupan iznos traženih potpora mogu dobiti poslodavci čijih 70 posto ili više radnika ima tu potvrdu. U tvrtkama gdje COVID-potvrdu, koja se dobiva na osnovu preboljenja, cijepljenja ili negativnog testa, ima manje od 70 posto radnika ona je proporcionalna udjelu COVID-potvrda. Time je Vlada željela povećati broj cijepljenih građana pa će posebice zanimljiv biti rezultat isplate potpora za srpanj, odnosno podaci o tome koliko je tvrtki uspjelo ostvariti 100-postotni iznos tražene potpore.


Jelena Tabak, predsjednica Nacionalne udruge ugostitelja kaže da se možda dio radnika jest cijepio zbog uvjeta za potporu, ali da je ona kod nekih poduzetnika postigla i kontraefekt, jer su radnici koji se nisu željeli cijepiti davali otkaze, pa su poslodavci u sezoni ostajali bez radne snage. Zato su u dopisu upućenom Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike zatražili da se COVID-potvrda kao uvjet za dobivanje potpora ukine.


Ograničenje rada


– Vrijeme je da se razgovara o tome što će biti nakon završetka turističke sezone, što će se događati s ugostiteljima najesen, kako pomoći onima koji nisu imali toliko posla u sezoni jer nisu na Jadranu. Vlada ima dvije opcije, jedna je da svima omogući normalan rad jer je svima omogućila cijepljenje i da više ne donosi mjere koje će zabraniti ili ograničiti rad u bilo kojoj djelatnosti, a da se država koncentrira na zaštitu zdravstvenog sustava. Ako bi svi mogli raditi bez zabrana, onda bi se smanjio pritisak i na proračun. Ako će ograničenja biti, onda će i dalje biti nužne potpore i to u sadašnjem obliku, ali bez uvjeta koji se tiču COVID-potvrda, kaže Tabak. Dodaje i da ugostitelji još uvijek imaju ograničenja rada, jer veliki broj njih može raditi samo na otvorenom pa odobravanje potpora za kolovoz ne bi trebalo biti sporno.


Ministar uvažio primjedbe

I Jelena Tabak, kao i Damir Zorić, očekuje da će se s Vladom uskoro pokrenuti razgovori o potporama, a koliko je razgovor o mjerama važan, pokazao je, otkriva ona, slučaj tvrtki sezonskih tvrtki.
– Da te tvrtke nisu uspjele preživjeti, da nisu sačuvale radnike, ne znam kakva bi nam ovogodišnja sezona bila. Ministar rada Josip Aladrović uvažio je naše primjedbe da i oni koji rade samo, primjerice, od travnja do rujna ili listopada, moraju preživjeti početak godine i dobiti potpore i usvojio je taj zahtjev. Na kraju se novac višestruko vratio, jer sezona ne bi bila ovakva kakva jest bez tih tvrtki i njihovih radnika, napominje Tabak.