
Foto Arhiva/NL
Valjanost svjedodžbi, takozvanih »breveta«, bit će produžena za tri mjeseca svim pomorcima, bez potrebe da svaki pomorac ponaosob podnosi zahtjev za produljenjem, objavljeno je jučer iz Ministarstva pomorstva
RIJEKA – Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture jučer je odlučilo da se valjanost svih svjedodžbi pomoraca koje istječu do 18. lipnja ove godine produljuje na najmanje tri mjeseca, u sklopu mjera zbog epidemije koronavirusa.
Valjanost svjedodžbi, takozvanih breveta, bit će produžena za tri mjeseca svim pomorcima, bez potrebe da svaki pomorac ponaosob podnosi zahtjev za produljenjem, objavljeno je jučer iz ministarstva.
Ujedno je i poslodavcima, brodarskim kompanijama i posrednicima pri zapošljavanju pomoraca, dopušteno da u slučaju isteka, produlje ugovor o zapošljavanju na dodatna tri mjeseca, pod uvjetom da se pomorac u konkretnom slučaju s time slaže.
Svi pomorci koji imaju dodatna pitanja ili im je potrebno pojašnjenje, mogu se obratiti Ministarstvu pomorstva e-mailom, na adresu »[email protected]«.
Liječnički pregledi
Prema podacima Udruženja posrednika u zapošljavanju pomoraca, u ovom trenutku je na brodovima u međunarodnoj plovidbi oko osam tisuća hrvatskih pomoraca.
Dobrom dijelu njih već su istekli ugovori o zapošljavanju, pri čemu se mnogi ne mogu vratiti kućama, zbog epidemije koronavirusa, uslijed koje su brojne aviokompanije otkazale letove ili su zemlje iz kojih trebaju krenuti zabranile iskrcaj ili uvele mjere karantene.
Zbog toga su brojne brodarske kompanije otkazale sve smjene članova posade na brodovima u idućih mjesec dana.
Uz sve poteškoće zbog navedene situacije, prema službenim podacima Sindikata pomoraca Hrvatske, oko dvije tisuće svjedodžbi o osposobljenosti pomoraca istječe u iduća tri mjeseca, zbog čega su i Sindikat i CROSMA upozorili resorno ministarstvo koje je promptno donijelo odluku o produljenju valjanosti breveta, o čemu su službeno obaviješteni Međunarodna pomorska organizacija (IMO), Međunarodna organizacija radnika (ILO) te Europska komisija i druga nadležna tijela, kako se ne bi dogodilo da pomorci obavljaju svoje poslove na brodovima bez odgovarajućih valjanih svjedodžbi.
Produljenje valjanosti odnosi se na sve pomoračke svjedodžbe, kako one koje potvrđuju zvanje, primjerice časnika, zapovjednika ili upravitelja stroja, tako i na one koje se odnose na specifične osposobljenosti za protupožarnu zaštitu, rad na elektroničkim kartama, rad na tankerima, kontejnerskim brodovima, LNG tankerima i tako dalje.
Također, na rok od tri mjeseca produljena je valjanost i svih liječničkih pregleda za pomorce kojima do 18. lipnja istječe valjanost liječničkih potvrda o sposobnosti za rad na brodu.
Problem poreza
– U dogovoru s Ministarstvom mora, produljena je valjanost svih svjedodžbi o osposobljenosti pomoraca koje istječu do 18. lipnja na rok od tri mjeseca. Radimo i na rješavanju problema repatrijacije pomoraca, koliko je to moguće, s obzirom na ograničenja koja su uvele pojedine države, kao i na ukidanje brojnih avionskih linija diljem svijeta.
Povratak u Hrvatsku je, nažalost, u brojnim slučajevima u ovom trenutku nemoguć jer je brojne države ne dopuštaju, kao ni zbog toga što nema avionskih linija. S druge strane, borimo se protiv toga da ovu situaciju iskoriste i oni poslodavci koji imaju mogućnost organizacije smjena na brodovima, a koji bi sve skupa mogli zloupotrijebiti kako bi smanjili svoje troškove, kaže Neven Melvan, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske.
Osim pomoraca koji su na brodovima, a istekao im je ugovor i ne mogu kućama, postoji i problem pomoraca koji su kod kuće, a ne mogu na brod.
Uz to što su ostali bez očekivanih prihoda, mnogima od njih, potraje li kriza uslijed epidemije koronavirusa, prijeti da u ovoj godini neće provesti minimalno 183 dana na brodu.
Zbog toga bi iduće godine, ni krivi ni dužni, mogli biti kažnjeni visokim iznosima poreza na dohodak, no Melvan očekuje kako će i to pitanje biti riješeno na vrijeme.
– To je problem koji bi mogao postati aktualan tijekom iduće godine. Zbog toga želimo to riješiti na vrijeme. U Ministarstvu mora spremni su na prilagođavanje situaciji, jedino još čekamo odgovore iz Porezne uprave, odnosno Ministarstva financija, kaže Melvan.
Predsjednik Udruženja posrednika pri zapošljavanju pomoraca (CROSMA) Mario Zorović pozdravio je mjere koje je donijelo resorno ministarstvo, ali kaže kako je situacija u praksi svakim danom sve složenija.
Sve veća ograničenja
– Ograničenja za smjene pomoraca na brodovima sve su veća. Smjene se obavljaju samo ako je u pitanju neka hitna situacija, a i to pod uvjetom da je smjena u određenoj zemlji moguća.
Uz restrikcije koje su uvele pojedine države, sve je teže uopće organizirati putovanje za pomorce, bilo s broda ili na brod, jer nema avionskih letova, kaže Zorović, ističući odličnu suradnju s Ministarstvom mora, koje po njegovim riječima, promptno donosi potrebne mjere i u svakodnevnom je kontaktu sa svim subjektima u zapošljavanju pomoraca.
Uza sve do sad donesene mjere, Ministarstvo mora priprema i niz novih, potvrdio je pomoćnik ministra Siniša Orlić.
– Ministarstvo je trenutačno u pripremi Smjernica o usvojenim izvanrednim mjerama za pomorce kao posljedica COVID-19 pandemije, a u odnosu na opće produljenje valjanosti svjedodžbi pomoraca, kako bi im se omogućio nastavak rada, te će iste odmah po usvajanju biti objavljene na internetskim stranicama ministarstva i dostupne javnosti.
Iako je riječ o iznenadnoj i neočekivanoj zarazi koronavirusom COVID-19, ovo ministarstvo će i dalje nastaviti pravovremeno poduzimati sve mjere u cilju zaštite gospodarskih subjekata i ostalih građana čiji se poslovi vežu uz pomorski sektor.