Mnogi vlasnici nisu ni bili prisutni kada su državni građevinski inspektor, policija, djelatnici Elektre i radnici zaduženi za rušenje i odvoz materijala došli na teren.


No, dio njih s tugom i razočaranjem iznosi stvari iz svojih kuća i traže novi dom jer su na tom području sagrađene i kuće koje nisu služile samo za ljetovanje i iznajmljivanje, nego i za trajni boravak.




“Bespravna gradnja gorući je problem hrvatskog priobalja, a na području naše Općine taj problem već godinama buja”, rekao je Hinu načelnik Općine Ližnjan Marko Ravnić, dodavši da je rušenje bespravnih objekata i uvođenje reda prvi korak u rješavanju te pošasti.


Općina Ližnjan, napomenuo je načelnik, promptno je prijavljivala svaku bespravnu gradnju, proslijedila sve materijale na postupanje Glavnom državnom inspektoratu te za svaki predmet slala brojne požurnice.


Ravnić je podsjetio da su u 2023. predstavnici svih političkih stranaka u Općinskom vijeću, IDS-a, SDP-a, HDZ-a i ISU-a, uputili na adresu tri ministarstva apel za pokretanje rušenja bespravnih objekata.


Kako bi pokazali koliko su alarmantne posljedice i razmjer devastiranog prostora te potaknuli reagiranje države na kršenje postojećih zakona o ilegalnoj gradnji pokrenuli su i internetsku stranicu bespravnagradnja.hr.


“Po nekim procjenama na području naše općine izvan građevinskog područja ima preko 500 takvih bespravnih objekata, a do danas je na području Općine Ližnjan srušeno nekoliko bespravno izgrađenih objekata”, rekao je Ravnić.


Uvjereni su, kaže, da će se rušenjem bespravnih objekata konačno poslati jasna poruka da se u Hrvatskoj bezakonje ne tolerira, a time i spriječiti eventualne ilegalne gradnje u budućnosti.


Načelnik je poručio da je to tek prvi korak, drugi je uvođenje drakonskih kazni za bespravne graditelje, a dugoročno rješenje je spuštanje ovlasti na lokalnu i regionalnu razinu.


“Ovo posljednje je nakon višegodišnjih apela urodilo plodom pa je i izmijenjen zakon na način da se ovlasti zaustavljanja bespravne gradnje spuštene na komunalne redare, ali se nažalost već deset mjeseci čeka donošenje pravilnika po kojem bi komunalni redari mogli postupati”, rekao je.