Samo dvije rečenice

Plenković je zapravo otkrio puno: Milošević, Aladrović i Ćorić u rekonstrukciji napuštaju Banske dvore

Dražen Ciglenečki

Marin Tironi, Igor Soban, Sandra Simunovic PIXSELL / D. Kovačević

Marin Tironi, Igor Soban, Sandra Simunovic PIXSELL / D. Kovačević

Ako Plenković kaže da je naš prijedlog opoziva Miloševića, Aladrovića i Ćorića bespredmetan, jer će biti rekonstrukcija Vlade, onda to znači da niti jedan od njih neće ostati, rekao nam je zadovoljni Grmoja



ZAGREB – Premijer Andrej Plenković ipak je na kraju procijenio da je potrebno da se Vlada očituje o prijedlogu Mosta za izglasavanje nepovjerenja Borisu Miloševiću, Josipu Aladroviću i Tomislavu Ćoriću, a napravljeno je to na doista poseban način. Bila je to posljednja točka jučerašnje sjednice Vlade, Plenković je rekao da se opoziv ove trojice »naravno odbija« i potom odmah okončao sjednicu.


Samo očitovanje sastoji se od samo dvije rečenice – »Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskome saboru da odbije ovaj bespredmetni Prijedlog, budući da je rekonstrukcija Vlade najavljena prije nego što su revni inicijatori ovog Prijedloga jedva uspjeli prikupiti Poslovnikom Hrvatskoga sabora zahtijevani broj potpisa. Kasno«. To je sve što je Vlada imala za reći o ovome. No, možda je Plenković zapravo puno otkrio. Ako se opoziv ne prihvaća zato što je premijer prije 15 dana ionako započeo proces rekonstrukcije Vlade, onda se iz toga može zaključiti da će Banske dvore napustiti i Milošević, i Aladrović, i Ćorić.


Predmet istrage


Lako je shvatiti zašto je premijer razmišljao o zaobilaženju saborskog Poslovnika, premda taj dokument zadužuje Vladu da u roku osam dana odgovori na zahtjev za glasovanje o nepovjerenju. Most je tražio smjenu Miloševića i Aladrovića isključivo s argumentima da USKOK, odnosno Državno odvjetništvo, protiv njih vode istragu, a što se tiče Ćorića, naveli su da ga je u svom iskazu istražiteljima njegov bivši pomoćnik, osumnjičenik Domagoj Validžić, učinio suodgovornim za pogodovanje investitoru u vjetroparku Krš-Pađene. Opisali su, primjerice, oslanjajući se na priopćenje USKOK-a, kako je Milošević tražio od nekadašnjeg ministra Darka Horvata državne potpore za njemu važne tvrtke u vlasništvu pripadnika srpske nacionalne manjine.




Vlada je u svim ranijim slučajevima u svom očitovanju opširno negirala teze opozicije s kojima su pokrenuli postupak nečijeg opoziva. Ali, Plenković nije sada mogao demantirati da su Milošević i Aladrović predmet istrage nadležnih institucija, kada je to neosporna činjenica, a potonjem je i Vlada morala zbog toga skinuti imunitet. Uostalom, u rekonstrukciju Vlade se i ide kako bi se u prvom redu zamijenilo njih dvojicu. Nemoguće je da Milošević ili Aladrović, unatoč istrazi, i nakon rekonstrukcije budu u Vladi. Stoga je logično da se Plenković nevoljko očitovao o inicijativi Mosta, naposljetku ju je, što je prirodno, odbacio, ali nije branio ni Miloševića ni Aladrovića koji, jasno je to, broje zadnje dane u Vladi. Nagađa se to i za Ćorića, međutim, on nije u istoj poziciji kao njegovi kolege Milošević i Aladrović, protiv njega nema nikakve istrage temeljem Validžićevog iskaza. Pa ipak, u očitovanju Vlade Ćorić nije odvojen od Miloševića i Aladrovića. Kada bi bilo koji od njih politički preživio rekonstrukciju, o njemu bi se najkasnije za tri tjedna glasovalo u Saboru. Plenković bi došao pred zastupnike i iznio zašto, recimo, Ćorić ostaje u Vladi. Trenutačno to, s obzirom na tekst očitovanja o prijedlogu Mosta, ne izgleda kao realna opcija. I saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja uvjeren je da je i Ćorićev mandat praktično završio.


Vrijeme pritišće


– Sva trojica odlaze. Ako Plenković kaže da je naš prijedlog opoziva Miloševića, Aladrovića i Ćorića bespredmetan, jer će biti rekonstrukcija Vlade, onda to znači da niti jedan od njih neće ostati, rekao nam je zadovoljni Grmoja.


Predsjednik Vlade nekoliko je puta proteklih dana naglasio da su mu središnja tijela HDZ-a dala potporu za rekonstrukciju, ali da mu nisu zadani nikakvi rokovi kako bi je obavio. Iz šturog jučerašnjeg priopćenja proizlazi da će Plenković ipak nastojati da Sabor potvrdi nove članove Vlade prije nego što bi se moralo glasovati o Miloševiću, Aladroviću i Ćoriću. Premijer će, dakle, u sljedeća tri tjedna trebati pronaći ljude spremne da, kako se sada čini, zamijene tu trojicu, a možda i još kojeg člana Vlade. Nije to nimalo lagana zadaća. Nedavno je Plenković sporost u rekonstrukciji opravdao time što on ima neke druge prioritete. No, vrijeme će ga uskoro početi pritiskati.