Sukob među domovincima

Penava i Radić sve su udaljeniji u stavovima, a ideja o povratku Hasanbegovića u vladu faktički je već propala

Tihana Tomičić

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Penava nastupa s nacionalističkih osnova, a Radićeva struja je više zainteresirana poslovne planove osoba povezanih s DP-om



Tehnokratska, biznis struja Domovinskog pokreta sklona je prihvatiti suradnju s HDZ-om koja im je ponuđena jučer u Banskim dvorima gdje su se razgovori vodili s vodećim ljudima HDZ-a. To je struja Marija Radića, povezana s velikim igračima u energetici i vrlo zainteresirana za realizaciju poslovnih planova tvrtki i osoba povezanih s njima, u slučaju ulaska u vlast.


S druge strane, predsjednik stranke Ivan Penava, koji nastupa s tzv. domoljubnih, nacionalističkih osnova, skloniji je te ponude odbiti i možda čak postići dogovor sa SDP-ovom stranom, onom koja želi konstituiranje Sabora i antikorupcijsku i anti-HDZ koaliciju. Iako su mu ideološki dalji, a i cijeli plan je neizvjesniji, on ima problem ponovo se povezati s HDZ-om, iz kojeg je tek prije nekoliko godina otišao, i čije su mu »liberalne« politike teško prihvatljive.


Korektni razgovori


Na ovome bi se i Domovinski pokret, kao i Most, ovih dana mogao podijeliti. Vidjelo se to već prije nekoliko dana, jer Radić i Penava nisu zajedno nastupali ovog tjedna – prvo je u ponedjeljak presicu sam imao Radić, a onda u utorak Penava, koji se sukobio s novinarima i inzistirao na tome da DP ne želi završiti u koaliciji koja će biti podržana od SDSS-a, pa makar samo i iz Sabora. Ne samo da s njima ne želi u Vladu, nego ne želi ni njihovu podršku iz saborskih klupa. Izjavljuje, i smatra, da to očekuje biračko tijelo DP-a. S druge strane, Marija Radića to manje zanima, njemu bi bilo dovoljno da SDSS s njima ne bude dio izvršne vlasti, a tko bi u Saboru podržao, više-manje mu je svejedno.




Nakon razgovora koji su o sastavljanju vlade jučer vođeni u uredu Andreja Plenkovića, jedni i drugi su izjavljivali kako su razgovori bili korektni, kako je ovo tek prvi krug i kako će se o programima, a kamoli imenima, tek raspravljati u narednim susretima.


– Razgovori su konstruktivni, ali od svojih načela ne odustajemo, stoji u priopćenju iz DP-a. Domovinski pokret ponovio je stajalište prema kojemu ne može biti dio većine koju bi činili SDSS i Možemo. Od te pozicije u pregovorima ne odustajemo, službeno su priopćili.


– Razgovori teku kako smo i planirali, afirmativno, konstruktivno. Idući sastanak će biti krajem ovoga tjedna, najkasnije u ponedjeljak. Idemo prema rješenju, kako konstituiranja Hrvatskog sabora, tako i Vlade, dodao je u kratkoj izjavi novinarima na Markovu trgu član HDZ-ovog pregovaračkog tima Ivan Anušić.


Kost oko SDSS-a


On je, kao blizak DP-ovcima, član pregovačkog tima u kojem su naravno Andrej Plenković, ali i Tomo Medved i Krunoslav Katičić, i koji su na tim pregovorima kost bacili upravo oko pozicije SDSS-a. HDZ-ovci u izjavama, naime, ističu kako bi uvjetovanje oko pozicije SDSS-a bitno umanjilo privrženost Hrvatske politici uvažavanja pripadnika nacionalnih manjina, i snizilo postojeće dostignute standarde u tretiranju manjinskih zajednica.


Manjinci se pritom i dalje drže zajedno, svih njih osam, bez obzira na to što je jedan od njih u toj ekipi novi i prvi put je ušao u Sabor, a to je Armin Hodžić, predstavnik bošnjačke manjine.


Zato su DP-ovci u problemu, jer im postaje jasno da se HDZ neće odreći podrške SDSS-a makar iz Sabora, jednako kao što su jasno rekli da nikakva deratifikacija Istanbulske konvencije ne dolazi u obzir. Za HDZ kao relativnog pobjednika koji pokušava okupiti većinu od 76 ruku činjenica koja im ide na ruku jest da barem četiri novoizabrana zastupnika DP-a, dakle Mario Radić i još trojica, neće nužno inzistirati na tim stvarima.


Njima je mnogo važnija podjela resora, pa je tako Radić otvoreno izjavio da ga zanima tema demografije, što bi bilo novo ministarstvo u trećoj Plenkovićevoj vladi, a ne negira i da su zainteresirani i za razvoj poljoprivrede, što bi u prijevodu značilo da žele i taj resor. U DP-u vrlo sofisticirano nazivaju resor »održive poljoprivrede«, no zapravo se radi o preuzimanju resora koji kontrolira sve poljoprivredno zemljište, a poznato je da bi Fortenova uskoro mogla prodavati Belje, pa je jasno da je presudno važno tko kontrolira te resurse.


Ideja Ivana Penave o tome da Zlatko Hasanbegović u Plenkovićevoj vladi bude ministar kulture, faktički je već propala. To sigurno ne dolazi u obzir, i to iz HDZ-a dosta jasno i komuniciraju, a Mario Radić to shvaća, no pitanje je shvaća li to i Ivan Penava.


Traže četiri resora


Iz Domovinskog pokreta komuniciraju i kako im je presudno važna zaštita granica, što znači i da ciljaju na MUP, no to je jedan od strateških resora pa je teško da ga mogu isposlovati za sebe, posebno uz živog Davora Božinovića. No, naravno, mjesta državnih tajnika uvijek mogu biti predmetom razgovora. Pritom iz HDZ-a jasno poručuju kako vojsku na granice sigurno neće slati, tako da je taj dio DP-ovih zahtjeva već u startu otklonjen.


U pregovorima DP traži ukupno četiri resora – demografiju, poljoprivredu, kulturu, a i zaštitu okoliša, a HDZ je spreman popustiti oko maksimalno tri. No, ako je točno da su Radić i Penava počeli iznositi različite stavove, bilo o formalnim, bilo u neformalnim pregovorima, više nije isključeno da bi se DP doista mogao podijeliti.


U tom slučaju, ako bi HDZ imao 61 svoj mandat, osam manjinskih i četiri DP-ova, nedostajalo bi im još samo tri ruke – to bi mogli biti Suverenisti Vesna Vučemilović i Marijan Pavliček, koji su u Sabor ušli na listi Mosta, a Most je sad u takvom unutarnjem sukobu da neće ni primijetiti ako oni otpadnu, te moguće jedna »liberalna« ruka, primjerice Fokusa ili slično.


Do službenog nastavka pregovora s DP-om, nastavljaju se neformalni ili bilateralni susreti.


Nema stranačke odluke o pregovorima SDP-a i DP-a


Peđa Grbin u ime SDP-a nastavlja pregovore s DP-om, Mostom i ostalima o podršci antikorupcijskom savezu u Saboru – no, ima i onih koji postavljaju pitanja o tome tko je ovlastio predsjednika stranke Grbina da razgovara s DP-om o bilo čemu.


Pitanje je to koje je postavljeno na sjednici Predsjedništva SDP-a u utorak navečer – naime, nema nijedne stranačke odluke o tome. Pitanje je otvorila dalmatinska ekipa u Predsjedništvu, a detaljnije bi se o svemu trebalo raspravljati na sjednici u petak. U utorak je sjednica održana online jer dobrog dijela članova nije bilo u Zagrebu, no u petak bi svi trebali doći.


Dotad, iz SDP-a se može saznati kako je Grbinovo odricanje od Milanovića samo novi taktički trik – oni, naime, žele dobiti antikorupcijsku većinu u Saboru, otezati sa sastavom vlade putem pritiska na DP, imenovati uz Milanovićevu pomoć tehničku vladu, a onda u međuvremenu stvoriti pravne uvjete da do kraja godine Milanović ipak postane mandatar za sastav »trajne« vlade. To je plan C, kažu.