Oporba tvrdi da je Zakon o obnovi od potresa kontradiktoran: ‘Radi li se pravna osnova za novu pljačku?’

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

SDP-ov Peđa Grbin kaže kako još nema jasnog odgovora kako će se osigurati da sve sredine stradale u razornom potresu budu tretirane na isti način ako se radi o nerazvijenim krajevima



I prije formalne rasprave o izmjenama zakona o obnovi od potresa koje je predložila Vlada, dio oporbenih saborskih klubova u srijedu je kritizirao te izmjene tvrdeći da su kontradiktorne te izražavajući bojazan da će ostati samo mrtvo slovo na papiru.


SDP-ov Peđa Grbin kaže kako još nema jasnog odgovora kako će se osigurati da sve sredine stradale u razornom potresu budu tretirane na isti način ako se radi o nerazvijenim krajevima. Jasno recite kako ćete osigurati da građani Siska budu tretirani na isti način kao oni iz Petrinje i Gline, pozvao je premijera.


Poručuje i kako se potpomognuta područja ne smiju diskriminirati temeljem uzroka svoje nerazvijenosti.




To je potpuno neprimjereno, a vi ste sa Donjom Stubicom to napravili, spočitnuo je HDZ-ovu Branku Bačiću koji je pak kazao da postoje potpomognuta područja koja nisu ista.


“Nije isto biti potpomognuto područje U Novom Glinskom Selu i Donjoj Stubici, uz svo uvažavanje ove posljednje, prostori koji su prošli kroz Domovinski rat, nisu isti“, rekao je Bačić i proučio da država i Sabor prema tom prostoru trebaju imati poseban senzibilitet.


„Vlada je to ovim zakonom pokazala“, rekao je Bačić i naglasio da saborska većina ostaje otvorena da u raspravi sasluša sve prijedloge.


Marija Selak Raspudić (Most) premijera pita poznaje li Hrvatsku i zna li koje su lokalne jedinice potpomognuta područja? „Da znate, znali biste da je u 4. kategoriji s Petrinjom i Donja Stubica, koja je katastrofalno stradala u prethodnom potresu, po ovom zakonu Gornja Stubica će se financirati sa samo 80 posto, a Petrinja sa sto posto“, predbacila je premijeru i ustvrdila da Vlada predloženim zakonom diskriminirate potpomognuta područja koja se nalaze u istoj kategoriji.


Orešković: Zakon o obnovi jedna od najvećih obmana


Dalija Orešković (Centar) pak kaže da se nakon 10 mjeseci od potresa u Zagrebu dobro vidi da je zakon o njegovoj obnovi „jedna od najvećih obmana“. Ne radi se  o tome da ćemo stvoriti nejednakost među krajevima, stvorit ćemo je između građana, kaže Orešković pitajući se ne radi li se predloženim zakonom pravna osnova za dodatnu pljačku.


Krešo Beljak (HSS) ističe da ljude stradale u potresu ne zanimaju politička prepucavanja, nego da se njihovi problemi riješe čim prije. U klubu ćemo vidjeti postoje li manjkavosti u zakonu i zamoliti one koji odlučuju da puste ego, da se napravi sve moguće da se pomogne ljudima, rekao je Beljak.


Marijan Pavliček (HS) poziva da se učini sve da predloženi zakon ne bude mrtvo slovo na papiru, kao što je i zakon o obnovi Zagreba. U Zagrebu se nije  obnovilo apsolutno ništa, istaknuo je i upozorio da je važno što hitnije obnoviti razrušene domove, jer se u suprotnom ljudi neće vratiti. „Ako se neće moći vratiti unutar godine dana, petina ih se neće vratiti“, upozorio je.


Tomislav Tomašević (ZLB) navodi da zakon ima dosta kontradikcija, da nisu baš posve jasni kriteriji zašto je primjerice proglašena katastrofa nakon potresa na Banovini, i ne nakon onoga u Zagrebu.