Bombe i rašpe

Oporba traži sjednicu VNS-a zbog Plenkovićevih izjava o paramilitarnim skupinama u Hrvatskoj

Dražen Ciglenečki

Siniša Hajdaš Dončić / Foto PATRIK MAČEK/PIXSELL

Siniša Hajdaš Dončić / Foto PATRIK MAČEK/PIXSELL

Ako u Hrvatskoj doista postoje organizirane skupine spremne i oružjem napasti državne institucije, u tom bi slučaju premijer Plenković i predsjednik Milanović trebali sazvati Vijeće za nacionalnu sigurnost, rekao je Hajdaš Dončić



 


 


ZAGREB – Na tvrdnje iz Vlade i HDZ-a da oporba svojom retorikom inspirira paramilitarne naoružane skupine koje žele nasilno srušiti vlast, oni odgovaraju da se onda zbog toga mora sazvati sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Potpredsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost, smatra da bi to u nastalim okolnostima bilo jedino logično.




– Ako u Hrvatskoj, kao što se govori, doista postoje organizirane skupine spremne i oružjem napasti državne institucije, to predstavlja velik sigurnosni problem i u tom bi slučaju premijer Andrej Plenković i predsjednik Zoran Milanović svakako trebali zajednički sazvati Vijeće za nacionalnu sigurnost, rekao nam je Hajdaš Dončić.


Na istom je tragu, neovisno o njemu, jučer bila i Sandra Benčić, predsjednica Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka. I ona je vrlo ozbiljno shvatila premijerove ocjene o prijetećoj ugrozi.


Šokantna izjava


– Bila je to šokantna izjava predsjednika Vlade i sada su samo dvije mogućnosti. Ako je istina da se paramilitarne grupe naoružavaju kako bi srušile Vladu, nije mi jasno zašto već nije sazvano Vijeće za nacionalnu sigurnost, alarmirani svi u sustavu takozvane domovinske sigurnosti i zbog čega Sabor ne otvaramo točkom postojanje paramilitarnih skupina u Hrvatskoj. Ako, pak, ovo nije točno, ako je premijer pretjerao, još jedan je to razlog za ostavku i njega i Vlade. Ovakve se izjave ne daju ako nisu točne ili ako iza njih ne slijedi akcija svih institucija zaduženih za sigurnost u Hrvatskoj, upozorila je Sandra Benčić na konferenciji za novinare. Dodala je da idućih dana očekuje od nadležnih dokaze za iznijete Plenkovićeve tvrdnje i odgovor što će se tim povodom poduzeti.


Medved: Prosvjed da, mržnja ne

 


Umjesto koronom zaraženog premijera, jučerašnju sjednicu Vlade vodio je njezin potpredsjednik Tomo Medved, koji je istaknuo da je prosvjed demokratsko pravo i legitiman čin izražavanja nezadovoljstva, ali da je apsolutno neprihvatljivo kada su osnovni ciljevi prosvjeda »širenje mržnje, izazivanje nereda i kaosa te nasilno rušenje institucija države«. Ova bi tema sigurno danas dominirala u pitanjima zastupnika premijeru Plenkoviću, ali aktualno prijepodne je zbog njegove bolesti odgođeno za 28. rujna.

VNS se može sastati samo uz suglasnost i premijera i predsjednika Republike, a do nje je posljednji put došlo još u studenom prošle godine. U međuvremenu je Plenković bezuspješno predlagao Milanoviću sazivanje VNS-a zbog ruske agresije na Ukrajinu, a sam je odbio njegovu inicijativu da se ovo tijelo sastane kako bi razmotrilo politički položaj Hrvata u BiH. Nedavno je Milanović kazao da su i srpske optužnice protiv četvorice umirovljenih hrvatskih pilota razlog za održavanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost, ali Plenković se na to nije niti osvrnuo. Inače, Hajdaš Dončić, osim što zagovara okupljanje VNS-a, namjerava i osobno nešto pokrenuti.


– Zatražit ću izvješća MUP-a i SOA-e o paramilitarnim skupinama u Hrvatskoj. U zavisnosti o njima razmislit ću o daljnjim koracima, hoće li biti tematske sjednice Odbora za nacionalnu sigurnost ili ne. Podsjećam da su izvješća MUP-a i SOA-e, koja sam dobio nakon što je premijer tvrdio da je netko radikalizirao Danijela Bezuka, upućivala na to da je napadač na Banske dvore bio vuk samotnjak. Možda se od tada nešto promijenilo i imamo organizirane naoružane grupe, zaključuje Hajdaš Dončić.


Radikalni pojedinci


Iz SOA-e je jučer stiglo uvjeravanje da »ekstremističko organiziranje i djelovanje predstavlja jedan od prioriteta« u radu te agencije. Nisu ulazili u detalje, tek su uputili na svoje godišnje izvješće u kojem se ističe da ekstremizam nema u Hrvatskoj veliki broj sljedbenika, ali da je ojačao u vrijeme pandemije, koja je izvor teorija zavjere i radikalizacije. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nije baš izravno odgovarao na novinarska pitanja o paramilitarnim skupinama.


– Sigurno postoje ljudi koji imaju neke nasilne namjere prema vlasti. To bih nazvao fenomenom koji nije isključivo nacionalni, ima međunarodnu dimenziju. U Europi i šire sve je više tih skupina koje, na ovaj ili onaj način, radikaliziraju prije svega mlade ljude. U zadnjih nekoliko godina nema terorističke skupine koja bi preuzela odgovornost za neki teroristički akt u Europi, ali ima dosta radikaliziranih pojedinaca koji su u kontaktu, bilo izravno ili preko društvenih mreža i posebnih platformi, a koje prihvaćaju određenu ideologiju i nasilje kao oblik rješavanja problema, izjavio je Božinović. Od teoretičara zavjere izdvojio je američki krajnje desni QAnon, koji promiče tezu o nekakvom globalnom pedofilskom lancu usmjerenom protiv Donalda Trumpa. Zatim je dobio pitanje koliko u Hrvatskoj ima paramilitarnih skupina i tko su njihovi organizatori.


– Nitko vam to u bilo kojoj državi neće reći. Ali, nema toga u mjeri u kojoj mi s tim ne izlazimo na kraj. Ono što se dogodilo na Trgu žrtava fašizma nije nešto što je iznenadilo policiju, umirivao je Božinović hrvatsku javnost.