Sporna snimanja

Oporba se uhvatila slučaja Geodetski: “Tražit ćemo ugovore”

Hina

Foto: D. KOVAČEVIĆ

Foto: D. KOVAČEVIĆ



Dodjelu 19 milijuna kuna Geodetskom fakultetu za 3D snimanja potresom oštećenih objekata bez javnog natječaja, oporba je u ponedjeljak komentirala tvrdnjama da je to pronevjera europskih sredstava i da je EPPO jedina nada u borbi protiv korupcije jer su DORH i USKOK na daljinski premijera.


Benčić


Sandra Benčić (Možemo!) izjavila je da premijer Andrej Plenković i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek kontinuirano mijenjaju izjave o tome što se zapravo dogodilo, upitavši je li premijer lagao da „ova konkretna sredstva nisu bila knjižena, nisu bila tražena i nisu bila refundirana iz Europskog fonda solidarnosti”. Nakon toga, dodala je, ministrica u dva navrata potvrđuje kako sredstva jesu bila tražena iz Fonda solidarnosti, no da sredstva ipak nisu refundirana iz Fonda solidarnosti zato što je Nacionalno koordinativno tijelo reklo da nisu povučeno jer nisu smatrana prihvatljivim troškom.




Kako je moguće i zašto bi koordinativno tijelo reklo da snimanje kulturne baštine u cilju obnove nije prihvatljiv trošak, jer Fond solidarnosti u svojim pravilima kaže da sve preventivne aktivnosti u zaštiti kulturnih dobara nakon prirodnih katastrofa, jesu prihvatljiv trošak, upitala je Benčić.


Na temelju čega onda ministrica kulture i medija tvrdi da je koordinativno tijelo odbacilo prihvatljivost troškova Geodetskog tijela, dodala je.


Benčić smatra da ministrica to nije objasnila i zato, naglasila je, “danas šaljemo zastupnička pitanja Ministarstvu kulture u kojima ćemo tražiti da nam se jasno kaže za koje aktivnosti i koji iznos je, uz originalni, sklopljen i taj drugi ugovor na temelju kojeg su se htjela povući sredstva iz Fonda solidarnosti. Tražit ćemo sadržaj tih ugovora da vidimo na koji način su definirane aktivnosti i cijena, kao i da nam se dostavi pismeno obrazloženje Nacionalnog koordinativnog tijela po čemu je procijenjeno da je riječ o neprihvatljivim troškovima”, najavila je Benčić.


Sredstva koja su se koristila u aktivnostima bitnima za obnovu od potresa, evidentno su se pronevjerila, a da to nitko nije adekvatno kontrolirao, ustvrdila je.


Troskot


Zvonimir Troskot (Most) poručio je da ne vjeruje ministrici u Vladi Andreja Plenkovića, koji je zamijenio 28 ministara.


U ovom slučaju ne vjerujem ministrici Nini Obuljen Koržinek; jedina su nada neovisne institucije koje nisu na daljinski premijera Plenkovića, kao što su DORH, USKOK, nego one koje objektivno i neovisno istražuju takve slučajeve, kako bi netko odgovarao što se naše institucije i kompanije koriste za izvlačenje novca, dodao je.


Nažalost, ustvrdio je Troskot, “europski istražitelji jedina su institucija, uz određene novinare i određene oporbene stranke, koji se bore protiv korupcije u Hrvatskoj”.


Bauk


Arsen Bauk (SDP) smatra da se u ovom trenutku neopravdano često postavlja pitanje ‘čije su pare’, a ne ‘di su pare’.


„Premijer bi više volio da je ovaj slučaj u nadležnosti DORH-a nego EPPO-a, pa sam napisao prijedlog zakona kojim bismo jednostavno ukinuli Europsko tužiteljstvo jer uznemiravaju premijera. Čine ga nespokojnim, a on ima drugog i ozbiljnijeg posla, a ne da se bavi time čije su pare, pa vjerujem da će i Vlada prihvatiti taj prijedlog”, ironizirao je Bauk.


“Ja sam govori da je to Tužiteljstvo nastalo političkom voljom njegove Vlade, pa kako je nastalo tako može i nestati, voljom njegove političke većine pa se više neće morati uznemiravati, da ga citiram – ‘nisu oni svete krave’ “, poručio je Bauk.


Vidović Krišto


Karolina Vidović Krišto (OIP) izvijestila je da je Europskoj javnoj tužiteljici Lauri Kövesi uputila dopis, u kojem navodi da Vlada Andreja Plenkovića pokušava prikriti najnoviji slučaj korupcije, u kojem je proračun EU oštećen za 590 tisuća eura.


„Riječ je o isplatama Ministarstva kulture iz Fonda solidarnosti EU Geodetskom fakultetu u Zagrebu, a iz razloga dokumentiranih zlouporaba u tom slučaju, EPPO je otvorio istragu, te je vodstvo fakulteta uhićeno. Razmjeri korupcije kojoj su hrvatski građani izloženi vidljiva je u činjenici da je Ministarstvo kulture isplatilo Geodetskom fakultetu oko 800 tisuća eura, a procjena EPPO-a je da je od tih 800 tisuća eura 590 tisuća ukradeno”, tvrdi Vidović Krišto.


Napomenula je da predsjednik Vlade Plenković i ministrica kulture Obuljen-Koržinek kažu da to nisu europska sredstva i da to nije nadležnost EPPO-a. No Vidović Krišto smatra kako su to neistinite izjave i da o tome svjedoče tri dokumenta. „Izvješće o izvršenju Državnog proračunu, Financijsko izvješće Geodetskog fakulteta te Državna revizija Republike Hrvatske utvrdili su da je riječ o europskim sredstvima”, naglasila je.


Tvrdi i da dužnosnicima nije bitno jesu li otuđena sredstva hrvatskih građana ili europskih fondova, već kako im je isključivo bitno da to ne bude u nadležnosti EPPO-a, nego Državnog odvjetništva RH, nad kojim imaju potpunu kontrolu.


Sve oporbene navode na tu temu proteklih su dana i premijer Plenković i ministrica Obuljen Koržinek i Ministarstvo kulture i medija proteklih dana u više navrata odbacili kao netočne i neistinite.