Skup u Zagrebu

Odgojitelji na prosvjedu zaprijetili štrajkom i izlaskom na ulice; zatražili Fuchsovu ostavku

Hina

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

"Gdje neće biti socijalnog dijaloga, ići ćemo u štrajk i otpor. Bit ćemo na ulici nadajući se da u Vladi i resornom ministarstvu znaju tko smo i što tražimo!", poručila je  predsjednica Sindikata obrazovanja, medija i kulture Božica Žilić



Mnoštvo odgojitelja predškolske djece okupilo se u subotu na prosvjednom skupu na središnjem zagrebačkom trgu odakle su Vladi zaprijetili štrajkom i izlaskom na ulice ako im se ne ispune zahtjevi za boljim uvjetima rada i većim plaćama.


“Gdje neće biti socijalnog dijaloga, ići ćemo u štrajk i otpor. Bit ćemo na ulici nadajući se da u Vladi i resornom ministarstvu znaju tko smo i što tražimo!”, poručila je  predsjednica Sindikata obrazovanja, medija i kulture Božica Žilić.


Resornom ministru Radovanu Fuchsu poručila je da danas u obrazovnom sustavu nedostaje 5000 odgojitelja, a 3000 učitelja je višak, te ga upitala: “Kakva je to strategija, ministre?”

Foto galerija: Veliki prosvjed odgojitelja u Zagrebu Foto: Davor Kovačević





Tijekom dvosatnog prosvjeda istaknuti su zahtjevi za izjednačavanjem plaća vrtićkih odgajatelja s plaćama učitelja u školama, a sindikati i udruge zahtijevali su od Vlade da se država uključi u financiranje ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.


Na prosvjed su došli odgojitelji i odgojiteljice iz cijele Hrvatske, a iz nekih dijelova zemlje došli su svi zaposlenici pojedinih vrtića.


Prosvjed su, uz udrugu SIDRO  koja okuplja odgojitelje i roditelje u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću, organizirali Sindikat obrazovanja, medija i kulture, Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske, Sindikat odgoja i obrazovanja Hrvatske te strukovna udruga odgajatelja “Krijesnice” Čakovec i “Terina” Vukovar.


Jasna Puljić iz udruge SiDRO rekla je Hini da su se odgojitelji masovno odazvali unatoč strahu među zaposlenicima vrtića, zbog pritiska ravnatelja, odnosno gradova i općina.


Nedostaje 5000 odgojitelja


Na dvosatnom prosvjedu okupilo se više od 2000 odgajatelja od 13.500 koliko ih je zaposleno u hrvatskim predškolskim ustanovama.


Na transparentima su dominirale poruke da “vrtići nisu čuvališta djece”, a tražilo se i ostavku resornog ministra Radovana Fuchsa.


Organizatori su puštali tonske snimke Fuchsovih izjava o predškolskom sustavu, na koje su okupljeni reagirali zvižducima i povidima “Ostavka!”


Prosvjednici su, s jedne strane, isticali da rade u malim, neprimjerenim prostorima, a s druge prozivali vladajuće da ulažu novac samo u izgradnju novih prostora, ali ne i u zaposlenike i njihove plaće.


Foto Davor Kovačević


Praćena povicima “Dosta je !” Katarina Turković Gulin iz udruge SiDRO upozorila je na nedostatak mjesta za svu djecu, kao i na neadakvetan tretman djece s poteškoćama u razvoju, nedostatak logopeda, pedagoga, psihologa…


U udrugu SIDRO javilo se tisuće odgojitelja koji se žale na teške uvjete rada, premale plaće i nepoštivanje državnog pedagoškog standarda.


Nada Šoprek (Sindikat odgoja i obrazovanja) upozorila je da u sustavu nedostaje 5000 odgojitelja. Otvorila je i pitanje zapošljavanja nestručnog kadra, pa na mjestu odgojitelja danas rade frizeri i kozmetičari.


Postojeći zakon degradira i diskriminira zvanje odgojitelja”, upozorila je Šoprek prozvavši resorno ministarstvo za postojeće stanje.


 


Goleme razlike u plaćama


 


Iskra Vostrel Prpić, predsjednica Sindikata radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju, istaknula je da su plaće različite i po 3000 kuna bruto između odgojitelja, ovisno o vrtiću.


Razlog vidi u tome što vrtiće financiraju gradovi i općine, te je zapitala odgovorne – zašto se država nije uključila u financiranje vrtića ako joj je stalo do demografskog razvoja zemlje.


“Pozdravljamo gradnju novih vrtića, ali tko će u njima raditi”, upitala je.


Na prosvjedu je govorio i Mladen Novosel iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske koji je ustvrdio da “državni inspektorat žmiri na stanje u vrtićima”.


Ana Tuškan iz Sindikata učitelja istaknula je da lokalni šerifi donose odluke o vrtićima, a zaposlenici primaju plaću koja ih  jedino potiče za odlazak iz zemlje.