STOŽER O STANJU U HRVATSKOJ

Od 15. veljače slijedi novo popuštanje i postupno otvaranje kafića i restorana

P. N.

Photo: Borna Filic/PIXSELL

Photo: Borna Filic/PIXSELL

"Vani je još uvijek zima, da je umjesto 4 stupnja sada temepratura 24 sigurno bi terase bile otvorene. Rekli smo jasno 15. veljače, ako brojke i dalje budu manje, ako se ne dogodi nova varijanta virusa, pretpostavljamo i da će s cjepivom biti jasnija situacija, onda možemo razgovarati da se stvari korigiraju na zadovoljstvo svih", rekao je Davor Božinović



U posljednja 24 sata zabilježen je 561 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3117 Među njima je 1286 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 121 pacijent. Preminulo je 29 osoba.


Ove brojke uvodno su iznesene na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.


Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak je komentirao situaciju i iznio podatke o cijepljenju kao i o slučajevima komplikacija, koji nisu tako rijetki.




“Brojka od ovog tjedna je za 13 posto manja u odnosu na prošli tjedan pa imamo silazni trend.


Trenutna incidencija po županijama je 189,0 u prosjeku.


Najvišu incidenciju ima Sisačko-moslavačka sa 351,3, a najnižu Istarska 60,4.


Po trenutnoj 14-dnevnoj stopi incidencije smo na sedmom mjestu EU. Ukupna stopa smrtnosti nas stavlja na 20. mjesto na ljestvici zemalja EU. U zadnjih tjedan dana prosječni udio pozitivnih testova je bio 11,2.


Ozbiljne nuspojave


Što se tiče cijepljenih, utrošili smo gotovo 80.000 doza.


Do danas smo primili 409 nuspojava na Pfizerovo cjepivo i desetak Moderne. Ugavnom se radi o lokalnim reakcijama, povišenoj temperaturi.


Na Pfizerovo cjepivo smo imali nekoliko ozbiljnijih reakcija. Dvije su zahtjevale primjenu adrenalina, a 22 upotrebu drugih medikamenata za alergijske reakcije”, rekao je Krunoslav Capak.


Ministar zdravstva Vili Beroš naglasio je kako danas prvi put imamo broj hospitaliziranih ispod 1.300 nakon dugo vremena.


“Nažalost i dalje se radi o teškim kliničkim slikama i imamo velik broj preminulih.


“To ukazuje da je klinička slika i dalje relativno teška. Možemo oprezno razmišljati o popuštanju mjera, ali ne i o relaksiranom ponašanju. Treba uzeti u obzir činjenicu i nove sojeve virusa u našem susjedstvu kao i trenutni zastoj u cijepljenju”, kazao je Beroš i dodao.


“Svima treba omogućiti cijepljenje čim kvalitetnijim cjepivom, no pitanje je kakva su cjepiva dostupna.


U planu cijepljenja naglasili smo da su kronični bolesnici, stariji, predisponirani za teži razvoj kliničke slike prvi u redu, a treba im omogućiti i cijepljenje čim kvalitetnijim cjepivima. Raspravlja se o tome koje cjepivo nabaviti. Ne možemo računati na cjepiva koja su u fazi testiranja jer za njih nemamo pouzdane dokaze da su učinkovita. Zato postoje regulatorne agencije koje na osnovu dokumentacije ocjenjuju sve elemente. Samo ocijenjeno cjepivo može biti na tržištu i hrvatske će se vlasti truditi omogućiti takva cjepiva. Još neki proizvođači razvijaju cjepiva. Novavax je iznio da su u trećoj fazi kliničke studije i pokazuje se učinkovitost od 89 posto. Istraživanje druge faze u Južnoafričkoj Republici je nađena učinkovitost od samo 50 posto”, rekao je Beroš.


Nove mjere na snazi od ponoći


“Odluka o mjerama će stupiti na snagu sutra, tj. večeras u ponoć. Trajat će do 15. veljače”, rekao je Davor Božinović i zatim pokušao dati odgovor na pitanje što će napraviti ukoliko ugostitelji iz prosvjeda i zajednički odluče otvoriti kafiće unatoč zabrani.


“Ja se još uvijek nadam da do toga neće doći, jer nema razloga za to. Mjere su samo produženje mjera koje traju već dva mjeseca.


Hrvatska ima možda i najliberalnije mjere u Europi. Nismo potpuno zadovoljni trendom pada.


Epidemiološka struka je jasno postavila prioritete. Kad se ide u popuštanje, osnovno pravilo je da mora biti postupno.


Zakompliciralo se s cjepivom. Moramo biti oprezni, prvo je na redu rekreacija i obrazovanje, onda gospodarstvo. U članicama EU-a su ugostiteljski objekti zatvoreni još od listopada. Mi smo ih pokušali držati što dulje otvorenima, u dogovoru s njima.


Njihovi predstavnici su tada jasno govorili da se 90 posto njihovih članovae ne pridržava mjera.


Mi smo donijeli okvir koji je teško provediv u praksi, i što se tiče broja osoba, i razmaka. Tada je javni prostor bio preplavljen informacijama da je to nemoguće provesti, a ja nisam siguran da je nemoguće. Onda su nam brojevi počeli jako rasti.


Možda od 15. veljače


Vani je još uvijek zima, da je umjesto 4 stupnja sada temepratura 24 sigurno bi terase bile otvorene. Rekli smo jasno 15. veljače, ako brojke i dalje budu manje, ako se ne dogodi nova varijanta virusa, pretpostavljamo i da će s cjepivom biti jasnija situacija, onda možemo razgovarati da se stvari korigiraju na zadovoljstvo svih.


Nije nama cilj nekome napraviti štetu, cilj je da se ne ponovi 11. mjesec kada su bolnički kapaciteti bili na rubu pucanja. Je li nama stvarno treba da se nađemo u teškoj situaciji pa da opet ponavljamo naučene lekcije? Ili možemo sve elemente uzeti u obzir i donijeti racionalnu odluku”, upitao je Božinović i zatim pojasnio dopuštanje određenih sportskih aktivnosti.


“Sam boravak u bazenu je po epidemiološkoj struci manje rizičan zbog klora u vodi i zbog vlažnosti zraka što znači da se virus sporije širi. Nema zajedničkog korištenja svlačionica, tuširanja, to se sve može obaviti doma”, rekao je Božinović.


Da će se unatoč nestašici cjepiva drugom dozom uskoro cijepiti Vlada i članovi Stožera, potvrdio je Krunoslav Capak.


“15. siječnja smo saznali da postoji mogućnost da Pfizer isporuči manje količine cjepiva kroz sljedeća 4 tjedna i to se nažalost ostvarilo. Prva manja količina stigla je ovaj ponedjeljak. Zbog tog manjka došlo je do promjene dinamike cijepljenja. Odmah smo sve obavijestili. Vlada će biti cijepljena unutar 7 dana od ovog četvrtka kad im je bilo tri tjedna, a Stožer se cijepio. Svi u Hrvatskoj će dobiti drugu dozu cjepiva u roku. Proizvođač preporuča drugu dozu u roku šest tjedana, ali nema posljedica ni ako bude nakon toga, neće tu biti nikakvih tužbi”, rekao je Capak.”


Gripe u Hrvatskoj nema


Govoreći o izostanku gripe Capak je rekao: “Još nismo zabilježili nijedan slučaj gripe, a nije bilo ni kliničkih izvještaja. To ne znači da je gripa nestala jer neke zemlje na sjevernoj hemisferi izvještaju o slučajevima. Radi se o jako malom broju. Mjere protiv covida sigurno su učinkovite protiv gripe jer se radi o istom načinu prijenosa, kapljično i aerosolom. No, protiv nijedne  respiratorne infekcije maske ne štite sto posto, rekao je Capak.”


Na pitanje što je s pregovorima o ruskom cjepivu odgovorio je također Capak.


“Radi se uobičajena procedura dogovora s Europskom agencijom za lijekove. Trenutno nemamo informacija koji je bio sadržaj tih razgovora i koja bi bila dinamika predaje registracije na području EU-a”, rekao je.


Alemka Markotić je iznijela primjer kolege koji se zarazio, iako je cijepljen.


“Imam kolegu koji se zarazio pet dana nakon što je primio prvu dozu.


Nije još primio drugu. Tko je sad tu kriv – on, okolnosti, virus. Previše se iscrpljujemo traženjem krivca u svemu”, rekla je Markotić.