Brojni benefiti

Objavljena lista najboljih zemalja za život u mirovini. Među najpoželjnijim destinacijama za strane “penziće” i – Hrvatska

Alenka Juričić Bukarica

Izbor uglednog magazina je orijentir i to mahom Amerikancima koji si u drugim državama često mogu priuštiti kvalitetnije umirovljeničke dane nego u domovini / Foto GRGO JELAVIĆ/PIXSELL

Izbor uglednog magazina je orijentir i to mahom Amerikancima koji si u drugim državama često mogu priuštiti kvalitetnije umirovljeničke dane nego u domovini / Foto GRGO JELAVIĆ/PIXSELL

Naša država se našla na 23. mjestu najpoželjnijih zemalja za umirovljenike po izboru magazina International Living, a najbolje ocjene je dobila za to koliko je lako uklopiti se u život zajednice te za dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite



 


RIJEKA – Hrvatska se ove godine našla na listi najboljih destinacija za život u mirovini prema Indexu umirovljenja magazina International Living. Naime, magazin svake godine rangira zemlje po ovom indeksu koji pokazuje zemlje koje su najprivlačnije umirovljenicima po nekoliko kriterija, bilo da je riječ o tome koliko se lako mogu uklopiti u lokalnu sredinu, koliko je lako dobiti vizu, odnosno srediti papirologiju za boravak u nekoj od ovih zemalja, samim troškovima života, ali i tome koliko je lako i povoljno unajmiti ili kupiti nekretninu, odnosno doći do zdravstvene skrbi ili pak brzog interneta. Izbor je namijenjen kao orijentir, mahom Amerikancima i umirovljenicima u drugim zapadnim zemljama koji si u ponuđenim odredištima često mogu priuštiti kvalitetnije umirovljeničke dane nego u domovini.


Papirologija minus


Hrvatska se tako našla na 23. poziciji najpoželjnijih zemalja za umirovljenike. Najbolje ocjene naša je zemlja dobila za to koliko je lako uklopiti se u život zajednice, potom za dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite te razvijenost, u smislu infrastrukture, bilo da je riječ o internetu, javnom prijevozu ili prometnicama… Po ovom indeksu ispada da su nam minusi to što je teže dobiti vizu, odnosno srediti papirologiju za boravak, nema ni toliko benefita ni popusta za penzionere, slabije ocjene su i kod upravljanja. Tu se podrazumijevaju faktori kao što su osobna sloboda, birokracija svedena na minimum, stabilno i sigurno okruženje u kojem se može uživati ​​u mirovini. Također uključuje i učinkovit bankarski sustav, ali i to koliko se svaka zemlja uspjela nositi sa situacijom COVID-19.
Na prvom mjestu liste kao zemlja najpoželjnija za provođenje umirovljeničkih dana je Panama. Slijede Kostarika, Meksiko, Portugal, Ekvador, Kolumbija, Francuska, Malta, Španjolska, Urugvaj, Tajland, Irska…
Panama je Amerikancima vrlo zgodno smještena, na tri sata leta od Miamija, ima toplu tropsku klimu, ali je potpuno izvan pojasa uragana. Iako je to odredište s visokom vlagom, također je jedno od najsunčanijih u regiji. Opskrba električnom energijom je pouzdana, vodu se može piti izravno iz slavine, dostupan je brzi internet i izvrsna usluga mobilne telefonije. Isto tako, kažu kako bez obzira gdje umirovljenik živi u Panami, vjerojatno neće biti udaljen više od sat vremena od izvrsnih bolnica.


Malta popularna za zdravstveni turizam




Malta ima skupe nekretnine, ali je mala pa nije potreban auto, a ima i izvrstan zdravstveni sustav koji zauzima peto mjesto u svijetu. To je čini popularnom destinacijom medicinskog turizma. U zemlji postoje samo dvije bolnice, ali i brojne klinike. Stranci nemaju pristup nacionalnom zdravstvenom osiguranju, pa treba imati plan putnog zdravstvenog osiguranja. On obično košta oko 2.000 do 2.500 dolara godišnje.

 


Vrhunska skrb


Od europskih zemalja najviše je rangiran Portugal, na četvrtom mjestu. Ovdje se može živjeti s otprilike trećinom manjim troškovima nego u SAD-u. Par može živjeti udobno za 2.500 dolara mjesečno. U većim gradovima, dakle u Lisabonu, Portu, Cascaisu ili Algarveu, taj iznos se penje na oko 3.000 dolara ili više.
Portugalci također imaju vrhunsku zdravstvenu skrb, a najveći adut su im izrazito srdačni i prijateljski raspoloženi ljudi.
Za Francusku u ovom magazinu, pak, kažu kako su cijene stanova u prosjeku 34 posto niže od onih u Sjedinjenim Državama, sa znatno nižim porezom na imovinu. Izvan glamuroznih destinacija poput Pariza ili zimovališta u Alpama, mnoge regije nude vrlo pristupačne mogućnosti stanovanja. No, jedan od glavnih razloga za razmišljanje o preseljenju u Francusku, ističu, jest zdravstveni sustav. Ocijenjen je kao jedan od najboljih zdravstvenih sustava u svijetu od Svjetske zdravstvene organizacije, s time da su troškovi niski, a skrb moderna i pouzdana. Naknade utvrđuje vlada i ne može ih povećati niti jedan pružatelj usluga pa se ista naknada plaća na vrhunskom nastavnom sveučilištu u Parizu, kao kod lokalnog seoskog liječnika. Standardni posjet liječniku košta 29 dolara, a posjet specijalistu 58 dolara, bez prijave na francusko zdravstvo. Nakon tri mjeseca boravka u Francuskoj, osobi se vraća 70 posto tog troška, a što znači otprilike 9 dolara za standardni posjet liječniku.
A među top 10 zemalja za umirovljenike, od onih europskih našla se i Španjolska koja umirovljenicima, uz ostalo, pruža »iznenađujuće niske« troškove života pa par može živjeti u obalnim gradovima za oko 2.600 dolara mjesečno, bez automobila.