Nenad Bakić

‘O ovoj mjeri se malo priča, a ona je ključna protiv koronavirusa. To su znali još u doba Španjolske gripe’

P. N.

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Neka istraživanja pokazuju da aerosol veličine 10 mikrona i manji prolazi uglavnom nesmetano i kroz kirurške maske, naravno onda i kroz platnene



Poduzetnik i matematičar Nenad Bakić u zanimljivoj je Facebook objavi pokazao kako bi se jedna mjera, koju se u javnom prostoru vrlo malo spominje, mogla biti ključna u usporavanju širenja koronavirusa. Radi se o – prozračivanju,


Kaže kako čestice aerosola veličine 50 mikrona mogu trajno ostati u zraku, a one manje od 10 mikrona sve dok ne udare u nešto poput dlačice u nosu ili se ne izbace sa zrakom.


“Aerosola ima raznih veličina i nema jedne univerzalno prihvaćene definicije koje kapljice zapravo ulaze u aerosol. Ali one veličine 50 mikrona mogu ostati u zraku trajno ovisno o uvjetima u sobi, a manje od (recimo) 10 mikrona neovisno o tome, zauvijek (dok ne udare u nešto, recimo dlačice u Vašem nosu, zid, sluznicu, ili se ne izbace sa zrakom). Neka istraživanja pokazuju da aerosol veličine 10 mikrona i manji prolazi uglavnom nesmetano i kroz kirurške maske, naravno onda i kroz platnene, imate u komentaru kod prve slike veliki znanstveni rad o tome.




Aerosolne čestice veličine 5-10 mikrona mogu u sebi imati i samo 2-3 virusa. Nema koncenzusa koliko tipično komadića virusa trebate dobiti da se stvarno zarazite, uglavnom su procjene od nekoliko stotina do nekoliko tisuća, ovisi jako i o osobi (stanje mukozne barijere, incijalni odgovor imunosustava …). To može biti od 15 min. do dva sata disanja, ovisno o koncentraciji i drugim stvarima. Ako osoba, s maskom ili ne, zadiše prostoriju, aerosol se raširi po njoj i zarazi skoro sve, naravno ako ima masku ne može vas zapljuvati česticama preko 100 mikrona koje padaju na tlo u 6-7 sekundi, nakon famoznih 1,5-2 metra dosega”, tumači Bakić, dodajući kako je prozračivanje ključna mjera.


“To su znali već i u doba Španjolske gripe kad su prvi put masovno uvođeni parni radijatori i proizvođači su davali upute da moraju imati snagu takvu da dobro griju sobu za najhlađeg dana uz otvoreni prostor i držali su prozore otvorene. Znate ono kad dođete kod nekog sa starim sustavom grijanja pa morate otvoriti prozor da bude podnošljivo (dakle to je feature, a ne bug).


Druga jako važna stvar je VLAŽNOST ZRAKA koja je ključna na dva načina. O tome je opet jutros pisao Gordan Lauc, njegov današnji post je u komentaru također. Vlažnost zraka i provjetravanje su međusobno kontradiktorni, zagrijavanje hladnog zraka mu radikalno smanjuje vlažnost. Zato kupite ovlaživače, ili imajte mokre krpe na radijatorima, kuhajte vodu, bilo što …


Respiratorni virusi uglavnom imaju svoju ‘sezonu’, a naravno to nije samo od sebe. Jednostavna objašnjenja su često najbolja”, zaključuje Bakić.


https://www.facebook.com/nenad.bakic/posts/10158649534864556