(NE)OPRAVDANA ŠTEDNJA

Novi udar za osobe sa šećernom bolešću: HZZO prepolovio broj trakica za dijabetičare

Ljerka Bratonja Martinović

Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Odluku da se broj trakica oboljelima od dijabetesa tipa 2 smanjuje sa 100 na 50 komada godišnje, u Direkciji HZZO-a objašnjavaju »preporukom struke«, a u udrugama upozoravaju da im ni dosadašnja količina nije bila dovoljna



ZAGREB – Hrvatski savez dijabetičkih udruga zatražio je jučer od HZZO-a da preispita odluku koja stupa na snagu 5. lipnja, a oboljelima od dijabetesa tipa 2 drastično smanjuje pravo na broj trakica za mjerenje šećera.


– Zaprepašteni smo i razočarani zbog odluke HZZO-a kojom se osobama sa šećernom bolešću tipa 2, koje su na terapiji tabletama ili na drugoj neinzulinskoj supkutanoj terapiji, ionako mali broj trakica za mjerenje šećera u krvi smanjuje sa 100 na 50 komada godišnje, što je 0,9 trakica tjedno, upozorili su iz Saveza.


Novom odlukom HZZO-a, tvrde, dodatno se smanjuje ionako otežana mogućnost održavanja uredne glikemije u teškom vremenu pandemije, kad je osobama sa šećernom bolešću smanjena mogućnost redovitih pregleda kod dijabetologa i liječnika obiteljske medicine, kao i redovitih mjerenja šećera u krvi u udrugama dijabetičara.


Nerazborita odluka




Predstavnici dijabetičara smatraju da se radi o nerazboritoj odluci koja vodi povećanom broju akutnih i kroničnih komplikacija, što, upozoravaju, rezultira učestalim hospitalizacijama, gubitkom kvalitete života i preranom smrću.


​Kako tvrde u Savezu, ni dosadašnja količina od 100 trakica godišnje nije bila dostatna oboljelima za redovitu samokontrolu. Zbog toga će, uvjereni su, odluka HZZO-a loše utjecati na zdravlje osoba sa šećernom bolešću, a osim toga i višestruko povećati troškove liječenja komplikacija koja će dodatno opteretiti zdravstveni sustav. Najviše će njome biti pogođene starije osobe kojima svaki novi trošak dodatno opterećuje kućni budžet.


– Opet se događa da se o osobama sa šećernom bolešću odlučuje bez njih samih, ističe predsjednica Saveza Zrinka Mach.


Davor Skeledžija iz Zagrebačkog dijabetičkog društva navodi da će se ovim najnovijim rezanjem prava osobama s dijabetesom tipa 2 u blagajni HZZO-a uštedjeti oko devet milijuna kuna, a nije poznato u što će se taj novac utrošiti.


– Nisam medicinski stručnjak, već osoba koja se protivi bilo kakvom uskraćivanju prava bolesnim ljudima, posebno kada se jasno i transparentno ne vidi medicinsko obrazloženje i što se planira s ušteđenim novcem, kaže Skeledžija. Dodaje i kako će se većina liječnika složiti s tvrdnjom da bez kontrole šećera, bilo trakicama za krv ili nalazom HbA1c u laboratoriju, nema dobre regulacije tipa 2 šećerne bolesti. Kako su rezultati ankete pokazali da 68 posto oboljelih ima jedan ili niti jedan kontrolni nalaz HbA1c u zadnjih godinu dana, veliko je pitanje hoće li se stanje ovim potezom popraviti ili pogoršati, upozorava.


Preporuka struke


Iz Direkcije HZZO-a dobili smo odgovor kako se »sukladno preporuci struke, predložena izmjena prava na godišnje količine trakica za mjerenje šećera u krvi odnosi isključivo na bolesnike s dijabetesom tipa 2, i to onog dijela bolesnika koji su isključivo na terapiji lijekovima koji se primjenjuju na usta i lijekovima za supkutanu primjenu, a da ti lijekovi nisu inzulini«. Za oboljele osobe s dijabetesom tipa 2 koji u svojoj terapiji imaju inzulin, prava na količinu dijagnostičkih trakica za određivanje šećera u krvi se nisu mijenjala, odgovaraju iz HZZO-a.
U udrugama dijabetičara pozivanjem na struku nisu zadovoljni.


– Medicina je kao politika, uvijek možete naći ljude koji različito misle. HZZO to vrlo dobro zna i pronašli su medicinske stručnjake koji smatraju da je 100 trakica za mjerenje šećera u krvi godišnje previše, konstatira Skeledžija. Smatra da takvim odlukama o reduciranju prava HZZO pogoduje crnom tržištu trakica u Hrvatskoj, te osiguranike s malim primanjima, umjesto u sigurne ljekarne, tjera na ulicu u ilegalnu kupnju. Kutija trakica na crnom tržištu, naime, stoji između 50 i 60 kuna, a u ljekarnama oko 130 kuna. U kutiji je pakirano 50 trakica, što znači da će umjesto s dvije, dijabetičari raspolagati jednom kutijom trakica godišnje.


Lijekovi završili na B listi

U prilog tvrdnji da se na dijabetičarima neopravdano štedi, Skeledžija navodi i primjer niza lijekova za tip 2 dijabetesa koji su prilikom zadnjeg referenciranja lijekova završili na B listi, uz doplatu. Svaki od tih lijekova ima svoj pandan na besplatnoj A listi, no za mnoge oboljele zamjena lijeka znači i nuspojave, upozorava. Dijabetičari s dijabetesom tipa 2 su, priznaje, odnedavno dobili i novo pravo, odnosno lakši pristup skupim i modernim GLP-1 lijekovima koji olakšavaju regulaciju šećera u krvi.