Manjak kadrova

Novi šef sindikata zdravstva Stjepan Topolnjak: Nedopustiv je samostalan rad liječnika

Ljerka Bratonja Martinović

Inzistirat ćemo na javnom zdravstvu – Stjepan Topolnjak / Foto SSZSSH

Inzistirat ćemo na javnom zdravstvu – Stjepan Topolnjak / Foto SSZSSH

Javno neka bude javno, a privatno privatno. Ne treba da liječnici rade privatno, a u svojoj ustanovi posao ne rade kako treba – upozorava Stjepan Topolnjak, novoizabrani predsjednik SSZSSH

ZAGREB Stjepan Topolnjak, medicinski tehničar zaposlen u Općoj bolnici Čakovec, izabran je u petak za novog predsjednika Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koji će najveći zdravstveni sindikat voditi u iduće četiri godine. Izuzetno je, otkriva, počašćen što je dobio mandat za upravljanje tako velikim sindikatom, a namjera mu je, kaže, nastaviti putem koji je zacrtala dosadašnja predsjednica, Spomenka Avberšek.S Topolnjakom smo razgovarali neposredno po završetku izborne skupštine, i nedugo nakon objave novog rasta BDP-a, što su sindikati državnih i javnih službi mahom protumačili kao signal za rast plaća u državnom i javnom sektoru za šest posto. Samostalni sindikat zdravstva s time će malo pričekati, komentirao je Topolnjak, no i dodao da od sporazuma o rastu plaća vezanom uz BDP neće odustati.– Pričekat ćemo da se formira Vlada, a onda ćemo im sigurno uputiti zahtjev za povećanjem plaća u skladu s potpisanim sporazumom – kaže Topolnjak.

Granski ugovor


Plan mu je u iduće četiri godine mandata zadržati sindikalnu politiku kakva je danas, u prvom redu inzistiranje na javnom zdravstvu i njegovoj obrani, u interesu zaposlenih, ali i svih hrvatskih građana koji zdravstvene usluge koriste i trebaju.


Sindikalna scena u zdravstvu suočava se s inzistiranjem liječnika na strukovnom kolektivnom pregovaranju koje bi sami vodili i na sklapanju zasebnog kolektivnog ugovora za liječnike. »Mi se tome protivimo, dali smo jasno do znanja da se s time ne slažemo. Neka sindikat liječnika tako formira svoje članstvo da bude reprezentativan, pa neka zajedno s nama pregovara o granskom kolektivnom ugovoru za djelatnost zdravstva. Na tome ćemo inzistirati jer bi sve drugo rezultiralo neugodnim položajem gdje bi isto tražili i drugi sindikati i opcije u radnom odnosu«, rezolutan je Topolnjak.Zalagat će se, najavljuje, za zapošljavanje u zdravstvu.


– Danas u Hrvatskoj imamo manjak liječnika i medicinskih sestara, ali isto tako mnogo ih je na zavodu za zapošljavanje koji se zbog politike dosadašnje vlade ne mogu zaposliti čak ni na radnim mjestima koja su upražnjena odlaskom radnika u mirovinu. Takav manjak radnika postoji i u kuhinji, praonici, ne zapošljavaju se spremačice, administrativni radnici… – nabraja Topolnjak.


Upražnjena mjesta


Trebalo bi, smatra, dopustiti popunjavanje radnih mjesta s kojih su zaposleni otišli, čak i kad se radi o administrativnom kadru koji se u proteklom razdoblju popunjavao Mrsićevim volonterima.– To nije dobro, na radna mjesta koja su upražnjena treba zaposliti nove ljude – smatra predsjednik vodećeg zdravstvenog sindikata.


Nezadovoljan je Varginim pravilnikom o dopunskom radu liječnika u privatnoj praksi jer ga smatra nastavljanjem prakse nepoželjne u javnim bolnicama.


– Javno neka bude javno, a privatno privatno. Ne treba nam situacija u kojoj liječnici rade kod privatnika, a u svojoj ustanovi posao ne rade kako treba – upozorava Topolnjak. Iako je pravilnikom jasno definirano koliko posla i kakve rezultate u svojoj bolnici liječnik ili drugi medicinski djelatnik mora imati da bi dobio dozvolu za dodatni rad, nije uvjeren da će se ta pravila dosljedno primjenivati u praksi. »To je možda dobro rečeno na papiru, ali teško je konstatno pratiti odrađuje li netko svoj dio posla, i radi li to dobro«, veli Topolnjak, uvjeren da će liječnici koji imaju dva poslodavca, a u svojoj bolnici odrađuju dežurstva i smjene, negdje »kiksati«: ili će se odmarati u javnoj službi, ili će privatniku dolaziti umorni.