Prijetnja

Nove packe iz Bruxellesa: Hrvatska mora donijeti mjere za gospodarenje otpadom ili će na sud

Bojana Mrvoš Pavić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler



ZAGREB   Europska komisija u svom je mjesečnom izvješću o povredama propisa Europske unije obavijestila Hrvatsku da hitno donese mjere za gospodarenje otpadom, kao i plan sprečavanja stvaranja otpada, što je već odavno bila obavezna učiniti. Komisija redovito provodi pravne postupke protiv država članica zbog nepoštivanja obveza koje one imaju u skladu s pravom EU-a. Tim se odlukama nastoji osigurati ispravna primjena prava EU-a na korist građana i poslovnih subjekata.


Hrvatska je imala nacionalni plan gospodarenja otpadom za razdoblje 2007. do 2015., međutim, propustila ga je revidirati, produljiti njegovo trajanje ili donijeti novi plan za nadolazeće razdoblje. Osim toga, dvije godine kasnimo s donošenjem programa za sprečavanje stvaranja otpada, koji se trebao početi provoditi najkasnije u prosincu 2013. godine. Programom bi trebalo nastojati smanjiti količinu otpada stvorenog na izvoru mjerama kao što su poboljšanje načina proizvodnje i poticanja potrošača da se okrenu zelenijim proizvodima i smanjenoj upotrebi ambalaže. Komisija nam je stoga prvo uputila obrazloženo mišljenje, a ako ne postupimo u skladu s tim u roku od dva mjeseca, predmet može uputiti Sudu Europske unije.


U Ministarstvu zaštite okoliša napominju kako su upoznati s procedurom povrede prava koju je pokrenula Europska komisija. Rok za donošenje plana gospodarenjem otpadom bio je, odgovaraju, kraj 2014. godine, no prethodna Vlada ga nije usvojila u zadanom roku.


»U manje od tri mjeseca, otkad je ministar Slaven Dobrović preuzeo funkciju, Ministarstvo je izradilo okvir novog Plana gospodarenja otpadom koji u sebi sadržava i mjere za sprječavanje nastanka otpada, a koji se idući mjesec planira uputiti u javnu raspravu«, odgovaraju iz Ministarstva. Koji su razlozi zbog kojih bivša Vlada to nije učinila na vrijeme, dodaju, nije im poznato. Predstavnici Ministarstva i Europske komisije su, kako zaključuju, početkom mjeseca održali sastanak na kojem se, između ostalog, raspravljalo i o problematici otpada. Komisiji je predstavljen okvir budućeg Plana gospodarenja otpadom do 2022. godine, koji donosi kvalitetniji model gospodarenja otpadom. Kako doznajemo, kućanstva će se ubuduće poticati na kompostiranje organskog otpada, kao i na, općenito, sortiranje otpada kako bi se što više materijala moglo oporabiti.