Razgovor s ministricom turizma

Nikolina Brnjac: Vjerujem da će Hrvatska i u posezoni turistima biti poželjna destinacija

Alenka Juričić Bukarica

Nikolina Brnjac / Foto Davor Puklavec/PIXSELL

Nikolina Brnjac / Foto Davor Puklavec/PIXSELL

U Hrvatskoj boravi preko 200.000 turista, od čega najviše gostiju iz Njemačke, Poljske, Slovenije i Češke. Hrvatska je i u nastavku sezone izbor brojnih turista, što je najbolji pokazatelj kako se naši gosti osjećaju sigurno



Proteklog tjedna Vlada je predstavila paket mjera pomoći gospodarstvu težak oko 800 milijuna kuna, od čega se veći dio odnosi na sektor turizma koji je jedan od najpogođenijih korona krizom. Što paket mjera donosi turizmu koji čini oko 20 posto hrvatskog BDP-a, pojasnila je resorna ministrica Nikolina Brnjac.


Što turističkom sektoru donose mjere Vlade koje su predstavljene prošlog tjedna?


– Ova Vlada svjesna je važnosti turizma za cjelokupno hrvatsko gospodarstvo te se upravo stoga velika pozornost posvećuje održavanju stabilnosti turističkog sustava. Protekli tjedan predstavljene su mjere vrijedne 800 milijuna kuna koje će direktno pridonijeti očuvanju radnih mjesta. Pripremljene su mjere sufinanciranja skraćenog radnog vremena od maksimalno dvije tisuće kuna po radniku uz pripadajuće doprinose. Za mikropoduzetnike je predviđeno dvije tisuće kuna po radniku ukoliko su imali pad prometa veći od 50 posto, a što se odnosi na sve sektore gospodarstva.


Otpis doprinosa


Do kada će mjere trajati, odnosno hoće li se nastaviti i u 2021. s obzirom da je bilo govora kako je ovo tehnička odluka jer se sredstva mogu planirati do kraja kalendarske godine?


– Za djelatnosti koje su posebno ugrožene, a koje uključuju turizam i djelatnosti vezane uz turizam kao što je prijevoz putnika, ugostiteljstvo, turoperatore i poduzetnike vezane uz rekreaciju, kulturne, poslovne i sportske događaje, ako su imali pad prometa veći od 60 posto, potpora od 4.000 kuna po radniku nastavit će se do 31. prosinca ove godine te ista potpora uključuje i otpis doprinosa na plaće.


Što je s privatnim iznajmljivačima?




– Kada su u pitanju privatni iznajmljivači, krajem proteklog tjedna također je u e-Savjetovanje upućen prijedlog Pravilnika o dopuni Pravilnika o oslobođenju od plaćanja turističke pristojbe za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu. Dopunjenim pravilnikom se potpuno oslobađaju plaćanja turističke pristojbe oni iznajmljivači kojima je rješenjem utvrđen prestanak pružanja ugostiteljskih usluga, a nisu imali evidentiranih noćenja u 2020. godini.


Prijedlog Pravilnika dotaknuo se i iznajmljivača čije su nekretnine stradale u potresu. O čemu je riječ?


– Istim Pravilnikom će se osloboditi plaćanja turističke pristojbe osobe s područja Grada Zagreba, Zagrebačke županije i Krapinsko-zagorske županije za one kapacitete koji se nalaze u zgradama koje su u potresu oštećene te su dobile oznaku neuporabljivo, dakle one koje nose crvenu oznaku, ili privremeno neuporabljivo, odnosno one sa žutom oznakom.


Promotivne kampanje


Što se može očekivati uopće od posezone, na koji način privući goste i kakva je ustvari komunikacija s drugim državama oko micanja Hrvatske s crvenih lista?


– Kao i prethodnih mjeseci, s obzirom da se situacija vrlo brzo mijenja, mjere će se kontinuirano donositi, dok će se mjere za prvo tromjesečje 2021. godine također pripremati ovisno o gospodarskoj situaciji tijekom sljedećih mjeseci. U ovom trenutku u Hrvatskoj boravi preko 200.000 turista, od čega najviše gostiju iz Njemačke, Poljske, Slovenije i Češke. Hrvatska je i u nastavku sezone izbor brojnih turista što je najbolji pokazatelj kako se naši gosti osjećaju sigurno u Hrvatskoj, a vjerujemo kako će, ukoliko epidemiološka situacija bude stabilna, Hrvatska i u ostatku rujna te nadalje biti jedna od najpoželjnijih destinacija. Nadalje, ovisno o epidemiološkoj situaciji, provodit će se promotivne kampanje kako bi Hrvatska održala svoju prepoznatljivost i u budućnosti.


A crvene liste?


– Što se tiče preporuka okolnih zemalja za putovanja u Hrvatsku, nastoje se postići dogovori o promatranju broja zaraženih po županijama što omogućuje jasniju sliku o tome gdje postoji veći broj zaraženih te gdje se preporučuje svim turistima povećani oprez u vidu pridržavanja epidemioloških mjera.