Dosta čudan slučaj

Nevjerojatan propust. Zamjenica sisačkog gradonačelnika želi paralelno ostati i – županijska pročelnica

Foto Nikola Cutuk PIXSELL

Foto Nikola Cutuk PIXSELL

Interpretacija čelnih ljudi Siska je, međutim, suprotna onom što piše u Zakonu o lokalnoj samoupravi



Nitko od nedavno izabranih župana, gradonačelnika i općinskih načelnika nema niti približno tako loš start kao sisački gradonačelnik Domagoj Orlić (HDZ). On si je već morao smanjivati plaću koju si je prethodno dramatično povisio, a kako bi zaustavio javno zgražanje zbog tog postupka.


Činilo se potom da Orlić ulazi ipak u mirnije vode, ali od toga, po svemu sudeći, neće biti ništa. On bi, naime, trebao ostati bez svoje zamjenice Sanje Mioković, koja nije u zakonski propisanom roku podnijela ostavku na nespojivu dužnost pročelnice Upravnog odjela za poslove župana u Sisačko-moslavačkoj županiji.


Mislav Kolakušić nije više u Europskom parlamentu, izgubio je mandat saborskog zastupnika, ali politički je i dalje aktivan sa svojom strankom Pravo i pravda. Premda je u Sisku SDP najsnažnija oporba HDZ-u, PiP je jučer poslao zahtjev Gradskom vijeću da utvrdi prestanak mandata zamjenici gradonačelnika Sanji Mioković.


Nedvosmislene odredbe




– Budući da iz svih dostupnih izvora proizlazi da Sanja Mioković i danas, 9. lipnja obnaša dužnost pročelnice Upravnog odjela za poslove župana u Sisačko-moslavačkoj županiji, jasno je da su u tom slučaju nastupili uvjeti iz članaka 89. i 90. Zakona o lokalnim izborima. Sanja Mioković je pročelnica što je nespojiva dužnost, imala je pravo kandidirati se, a kada je izabrana, imala je obvezu podnijeti ostavku na nespojivu dužnost pročelnice u roku osam dana od proglašenja službenih rezultata. S obzirom na to da su konačni rezultati proglašeni 22. svibnja, rok je istekao 30. svibnja. Iz medijskih napisa i službene stranice Sisačko-moslavačke županije proizlazi da ona nije prekinula svoj radni odnos u Županiji u roku osam dana niti je razriješena dužnosti pročelnice. Sukladno tome nastupaju pravne posljedice, prestanak mandata silom zakona, ističe se u zahtjevu PiP-a sisačkom Gradskom vijeću.


Odredbe na kojima se on zasniva vrlo su precizne. U članku 89. Zakona o lokalnim izborima navodi se da općinski načelnik, gradonačelnik i župan te njihovi zamjenici za vrijeme dok obnašaju dužnost, između ostalog, »ne mogu biti pročelnik, službenik i namještenik u upravnim odjelima ili službama jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave«.


Članak 90., pak, izabranim načelnicima, gradonačelnicima i županima nalaže da »moraju podnijeti ostavku u roku od osam dana od prihvaćanja nespojive dužnosti«.


– Ako općinski načelnik, gradonačelnik i župan te njihovi zamjenici ne podnesu ostavku sukladno stavcima 1. i 2. ovoga članka, prestaje im mandat po sili zakona, nedvosmislen je Zakon o lokalnim izborima. Stoga Kolakušićeva stranka traži od Gradskog vijeća da »utvrdi je li zamjenici gradonačelnika u zakonskom roku od osam dana prestala nespojiva dužnost pročelnice, je li dužnosti pročelnice razriješena temeljem vlastitog zahtjeva te je li joj prestao radni odnos u Sisačko-moslavačkoj županiji« i u slučaju da je Sanja Mioković i dalje županijska pročelnica da »nadležno tijelo za službeničke odnose u Gradu Sisku bez odgode obavijesti Ministarstvo pravosuđa i uprave o prestanku mandata zamjenice gradonačelnika Sanje Mioković«.


Kako je moguće da je vodećim ljudima HDZ-a u Sisku još u fazi isticanja kandidata za lokalne izbore promaklo nešto ovako banalno, kako su bili tako nesmotreni?


Ne vide problem


Poslali smo jučer sms poruku Sanji Mioković s molbom da se očituje o situaciji u kojoj se našla, a odgovor nam je stigao mailom iz Grada Siska. On se, ukratko, svodi na to da Sanja Mioković ne bi mogla biti zamjenica gradonačelnice jedino da je gradska pročelnica. U tom se odgovoru članak 89. Zakona o lokalnim izborima tumači na način da općinski načelnici, gradonačelnici, župani i njihovi zamjenici »ne mogu biti zaposleni na radnom mjestu pročelnika, službenika ili namještenika u upravnim tijelima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojoj obnašaju dužnost«. Dakle, to što je Sanja Mioković pročelnica u Sisačko-moslavačkoj županiji, tvrdi se, nije nespojivo s njezinom dužnošću zamjenice gradonačelnika Siska.


Takva je interpretacija, međutim, suprotna onom što piše u Zakonu o lokalnoj samoupravi. Kao prvo, njegov članak 78. definira da član predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, između ostalog, ne može istovremeno biti »pročelnik, službenik i namještenik u upravnom odjelu ili službi iste jedinice«. Zakonodavac je, znači, izrijekom propisao da pročelnici ne smiju biti članovi predstavničkih tijela u lokalnim jedinicama u kojima obnašaju dužnost, što podrazumijeva da u drugima to mogu biti. Tako bi, primjerice, Sanja Mioković kao županijska pročelnica mogla paralelno biti i članica sisačkog Gradskog vijeća. No, zakon drukčije uređuje poziciju pročelnika u odnosu na također izvršne dužnosti općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika. U članku 89. navodi se da oni ne mogu biti pročelnici, službenici i namještenici u upravnim odjelima ili službama »jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave«.


Ne piše u istoj jedinici, nego se koristi množina, »… službama jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave«. Da je zakonodavac htio da zamjenik gradonačelnika ne smije biti pročelnik isključivo u istoj jedinici lokalne samouprave u kojoj obnaša dužnost, onda bi to tako i propisao kao u slučaju članova predstavničkih tijela.


Bauka čudi ovako očit propust


I SDP-ovac Arsen Bauk, nekadašnji ministar uprave, iznenađen je ovakvom greškom nove sisačke administracije.


– Nedvojbeno je da zamjenica gradonačelnika ne može istovremeno biti pročelnica u Županiji. Jasno je i da nije mogla niti stupiti na dužnost prije nego što riješi svoj pročelnički status. Treba postojati jasni izraz njezine volje da više nije ili ne želi biti pročelnica. Doista me čudi propust zamjenice, ali i stručnih službi Grada i Županije, rekao nam je Bauk.