
Foto Jelena Milović
U većini turističkih destinacija diljem Europe, odijevanje i ponašanje na javnim mjestima regulirani su lokalnim zakonima
povezane vijesti
Svake sezone u turističkim centrima isti prizor, pa tako i u najvećem istarskom gradu – u šetnji Pulom smo tako primijetili nekolicinu turista kako šeću odjeveni samo u kupaći kostim ili pak bez majice, tj. goli do pasa.
U većini turističkih destinacija diljem Europe, odijevanje i ponašanje na javnim mjestima regulirani su lokalnim zakonima, a standardne društvene norme uglavnom zahtijevaju da ljudi nose odjeću, posebno u javnim prostorima, restoranima, trgovinama i drugim sličnim mjestima.
Šetnja bez majice
Šetnja gradom u oskudnom izdanju, tj. bez majice, često se smatra neprimjerenom i može izazvati reakcije od strane lokalnih vlasti ili drugih prolaznika. Nije rijetkost da se na ulazu u trgovine u samom centru grada nalazi i naljepnica koja upozorava da nije dozvoljen ulazak u trgovinu u kupaćem kostimu.
Za takvo ponašanje, lokalne vlasti mogu izdati upozorenja ili kazne pa nas je zanimalo kako Grad Pula regulira takvu problematiku te kolike su propisane kazne za to, kao i tko može sankcionirati šetače u kupaćem kostimu.
– Odlukom o komunalnom redu propisano je da je unutar zaštićene kulturno povijesne cjeline grada Pule zabranjeno hodanje u kupaćem kostimu, bez odjeće ili dijela odjeće i da će se novčanom kaznom u iznosu od 39,82 do 132,72 eura kazniti fizička osoba ako postupi protivno navedenoj zabrani, navode iz Grada Pule.
Neke destinacije poput Francuske, Španjolske ili Italije imaju jasne propise ili običaje koji zahtijevaju da se na javnim mjestima nosi odjeća, posebno u urbanim sredinama ili u područjima s velikim brojem turista. Na primjer, u Parizu ili Rimu, kazne za neprimjereno odijevanje ili neprimjereno ponašanje mogu doseći od 38 do 150 eura ili više, ovisno o lokalnim zakonima i slučaju. U nekim slučajevima, policija ili lokalne vlasti mogu izdati i službenu opomenu ili upozorenje.
Kazne
U Puli i Istarskoj županiji, odjeća je obavezna na javnim mjestima, a prekršaji se mogu kažnjavati u skladu s općim zakonima o javnom redu, s kaznama koje se kreću od nekoliko desetaka do nekoliko stotina eura.
– Nadzor nad provedbom komunalnog reda propisanog Odlukom provode komunalni redari. Bilo je nekoliko upozorenja te se radilo o turistima koji su rekli da nisu upoznati s tom zabranom i odjenuli su se, odnosno u Puli se turisti većinom pridržavaju odluke, zaključuju iz Odsjeka za informiranje Grada Pule.
U svakom slučaju, turisti bi trebali biti upoznati s lokalnim običajima i zakonima – svjesni smo da je svima vruće, ali ipak, postoji mjesto gdje se može šetati u kupaćem kostimu ili bez majice. A to sigurno nije u centru grada.
Kazne od 130 eura u Zadru
Slična je situacija i u Zadru. Stara gradska jezgra, arhitektonski dragulj s brojnim kulturnim i sakralnim spomenicima, posljednjih godina sve češće postaje i neformalna modna pista na kojoj dominiraju kupaći kostimi, bosi turisti i goli torzo.
Međutim, prema važećoj Odluci o komunalnom redu Grada Zadra, neprimjereno odijevanje u povijesnoj jezgri smatra se prekršajem, a nadzor nad provedbom te odluke provode komunalni redari. Kazne za nepoštivanje pravila nisu simbolične; nakon usmenog upozorenja, turist koji se ogluši na zahtjev da se odjene može biti kažnjen s 130 eura novčane kazne.
– Komunalni redari redovito obilaze staru jezgru grada, odnosno Poluotok te se u ljetnim mjesecima susreću sa stranim državljanima koji ne poznaju propise donesene odlukom Grada Zadra o komunalnom redu, ali nakon usmenog upozorenja komunalnog redara uredno ispoštuju upozorenje, kazao nam je v.d. pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Hrvoje Marić.
Naravno, grad Zadar nije izoliran slučaj, gotovo sve jadranske destinacije suočavaju se s istim problemom. Blizina plaže centru grada često dovodi do situacija u kojima se turisti ponašaju kao da su i dalje na obali, nesvjesni da ulaze u kulturno važan prostor. U skladu s tim, sve se više gradova odlučuje na jasna pravila, koja se ne odnose samo na odijevanje, već i na ponašanje uopće.
U Zadru je prostor na koji se odnosi zabrana jasno definiran, a gradske vlasti i Turistička zajednica kontinuirano provode kampanje informiranja, putem letaka, info-ploča i digitalnih kanala, nastojeći gostima približiti važnost poštivanja lokalne kulture i običaja..
Ipak, unatoč svim naporima, izazovi ostaju. Osobito u jeku sezone, kad stotine tisuća posjetitelja prođu kroz grad, teško je očekivati potpunu kontrolu.
Uža povijesna jezgra
Odlukom je određeno da uža povijesna jezgra obuhvaća prostor omeđen sljedećim ulicama: Bedemi zadarskih pobuna, Poljana Natka Nodila, Poljana Plankit, Trg tri bunara, Božidara Petranovića, Zadarskog mira 1358, Zelenim trgom, Trgom opatice Čike, Vladimira Papafave, Mihovila Pavlinovića, Ruđera Boškovića, Ante Kuzmanića, Trg Pet bunara, Trg Petra Zoranića i Ulicom Stratico.