Iz neperspektivnih vojarni vojska izlazi do 2019., a ostatak bi bez vojnih jedinica trebao ostati do 2024.
ZAGREB Nakon dugo vremena, domaća javnost dobila je nacrt Dugoročnog plana razvoja (DPR) Oružanih snaga, za razdoblje do 2024. godine. Nakon što je prošli DPR objavljen 2005. godine zbog financija propao zapravo već 2007. godine, MORH je sada odlučio voditi se prije svega financijskom logikom.
Što se tiče restrukturiranja Oružanih snaga, prema DPR-u cilj je do 2017. godine imati ukupno 15 tisuća vojnika te 400 kadeta. Zanimljiva je i promjena financiranja misija potpora miru, bilo kroz NATO bilo kroz UN. Naime, MORH će u svom proračunu imati sredstva za ukupno 200 vojnika u misijama po svijetu, dok bi se neke veće snage financirale iz drugih proračunskih sredstava. Nije nebitno da je u DPR-u naveden i vremenski modus izlaska iz objekata koji su određeni kao neperspektivni. To će se odvijati u dvije faze, tako da će se iz jednog dijela vojarni i drugih lokacija izaći do 2019. godine, a ostatak bi bez vojnih jedinica trebao ostati do kraja razdoblja pokrivenog DPR-om, odnosno do 2024. godine.
DPR je tako rađen pod pretpostavkom zadržavanja sadašnjih izdvajanja za obranu do 2017. godine, a potom uz lagani kontinuirani rast do 2024. godine. Ono što je možda najčešće spominjano posljednjih mjeseci svakako je pitanje zračnog nadzora, odnosno nadzvučnih lovaca. No, ni ovaj DPR ne donosi konačno rješenje tog rebusa. Već se navodi da se do kraja 2016. godine mora odlučiti odustaje li se od nadzvučnih aviona ili ne, a ako odluka bude zadržavanje, do 2019. godine bi se trebalo odlučiti u kakvom će se scenariju nabavljati zrakoplovi. Zbog toga su i izrađene tri posebne projekcije proračuna od 2019. godine: prvi je ukoliko bi se odustalo do zrakoplovstva, drugi s multinacionalnim zračnim nadzorom, a treći je sa samostalnim financiranjem nabave lovaca. Multinacionalni pristup bi na koncu koštao 2,4 milijarde kuna, a vlastita zračna flota u ovom razdoblju bi zahtijevala 4,2 milijarde kuna.
Od ostale nove opreme koja se očekuje, donesena je definitivna odluka da se zadrže protubrodske rakete, doduše još će se vidjeti hoće li se raditi remont već postojećih RBS-15 ili će se nabavljati novi sustav. Pored toga, predviđena je i nabava srednjodometnog protuzračnog sustava. Već najavljivane haubice od 155 milimetara trebale bi u Hrvatskoj biti 2019. godine. Kopnena vojska, prema DPR-u, operirat će s ukupno 48 tenkova M-84, od koji će jedna satnija proći i modernizaciju.
Promjena ima i u organizacijskoj strukturi. Po uzoru na mnoge zapadne vojske, Hrvatska će Bojnu za specijalna djelovanja pretvoriti u Zapovjedništvo specijalnih snaga, s ukupno tri operativne postrojbe na tri lokacije – Delnice, Udbina i Split. Kako je već bilo najavljivano, Središnjica elektroničkog izviđanja i dio Vojno-obavještajne bojne (VOB) postaju Središnjica za obavještajno djelovanje (SOD). Ostatak VOB-a rasporedit će se u dvije gardijske brigade. Zanimljivo je da se vojna policija izdvaja iz rodova (do sad su kopnena vojska, mornarica i zrakoplovstvo imali zasebne postrojbe). Stvorit će se posebna Pukovnija Vojne policije, koja će biti pristožerna jedinica te biti odgovorna za sve rodove vojske.