Rekordan vodostaj

Na Muri i Savi izvanredno stanje obrane od poplava: “Kod Rugvice raste vodostaj”

Portal Novi list, Hina

Kroz Mursko Središće zabilježen je rekordan vodostaj od 537 centimetara



Nastavlja se borba s poplavama u Hrvatskoj.  Vodostaji i dalje rastu. Izvanredno stanje je na snazi za područje vezano za Muru i Mursko Središće, a uvedeno je i kod Rugvice, izvijestilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite.


Izvanredno stanje kod Rugvice


NOVO! 14:23 – U nedjelju u 12 sati uvedeno je izvanredno stanje obrane od poplava vezano za porast vodostaja na 923 centimetra na mjerodavnom vodomjeru Rugvica s tendencijom daljnjeg porasta, izvijestilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite.


Izvanredno stanje je na snazi i za područje vezano za Muru i Mursko Središće, gdje je zabilježen rekordan vodostaj, a izvanredne mjere vrijede za područja: Drava – Botovo; OK Lonja-Strug – Ustava Prevlaka; Sava – Rugvica, Ustava Prevlaka i Dubrovčak.





“Sve angažirane operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite su na terenu, gdje poduzimaju mjere obrane od poplave te pomno prate situaciju. U pripravnosti su i dodatne snage koje će biti aktivirane u slučaju potrebe”, poručili su iz Ravnateljstva Civilne zaštite.


Pozvali su građane na dodatan oprez i odgovorno ponašanje u područjima koja su ugrožena poplavama, da ne ulaze u vodu i poštuju izdana upozorenja i znakove zabrane.


Foto Ravnateljstvo Civilne zaštite


Stanovnici Brdovca smješteni u društveni i vatrogasni dom


Vodostaj opada u općini Brdovec, a za stanovnike čije su kuće i okućnice poplavljene osiguran je smještaj u društvenom i vatrogasnom domu u Drenju Brdovečkom. Ondje su iz Logističkog centra Ravnateljstva Civilne zaštite osigurani i dostavljeni mobilni kreveti, jastuci i deke.



Prema hidrološkom izvješću Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), tijekom dana nestabilno vrijeme se zadržava nad slivovima Drave, Mure i Save u Hrvatskoj i susjednim uzvodnim zemljama te može rezultirati novom obilnijom oborinom koja može utjecati na povećanje protoka i vodostaja.


Oborinski scenarij od proteklih dana, prema trenutnim prognozama, nije izgledan.


Današnja prognoza ukazuje na moguće obilnije oborine na području Jadrana, Gorskog kotara i Like koje mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava.


Vrh vodenog vala kroz Zagreb prošao oko ponoći


Prema prognozi i stanju vodostaja Hrvatskih voda za nedjelju, 6. kolovoza, istaknuto je da je vrh vodenog vala rijeke Save prošao kroz Zagreb oko ponoći, pri čemu je ostvaren maksimalni vodostaj od 440 centimetara, kao i da su ti vodostaji bili na razini 20-ak centimetara niže u odnosu na vodeni val iz 2010.



Vodostaj rijeke Save u Zagrebu u nedjelju, u 8 sati, iznosio je 430 centimetara s tendencijom daljnjeg laganog opadanja.


Zamjetnije opadanje vodostaja rijeke Save u Zagrebu očekuje se danas u poslijepodnevnim satima.


U Varaždinu poplavljen dio šume i izletišta Drava


 NOVO! 13:09 – Vodostaj Drave kod Varaždina je povišen, zbog čega su poplavljeni dijelovi šume uz rijeku, kao i najniži dio izletišta Drava, a u Dravskoj park šumi nekoliko je stabala palo, pa su iz varaždinske Gradske uprave u nedjelju upozorili građane da izbjegavaju taj dio šume.



Iako se nakon jučerašnjeg prolaska najvećeg vodenog vala očekivalo smirivanje situacije, nove padaline i propuštanja većih količina vode iz akumulacija u Sloveniji noćas su uzrokovale povećan vodostaj Drave.



Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj i njegov zamjenik i načelnik varaždinskog Stožera Civilne zaštite Miroslav Marković provjerili su kakva je situacija na terenu gdje je poplavljen dio šume između starog korita Drave i kanala na dijelu od Belih Kipi do ‘Špice’.



Zbog podizanja podzemnih voda, pod vodom je najniži dio izletišta Drava oko samih bazena koji su ispod trenutne razine Drave.


Srušeno više stabala


„Djelatnici gradske tvrtke Varkom pravovremeno su demontirali dio postrojenja bazena i time izbjegli veću štetu na uređajima.


No, nekoliko stabala u Dravskoj park šumi koja su oslabljena zbog natopljenog korijenja palo je na sjeverni put uz kanal u neposrednoj blizini kupališta”, rekao je Marković te zamolio građane da izbjegavaju taj dio šume.



Marković je izvijestio da je situacija pod kontrolom te da su vatrogasci na terenu i uklanjaju drveće.



Pad vodostaja i smirivanje situacije očekuje se tijekom večeri i sutrašnjeg dana kad će početi ispumpavanje vode i saniranje štete, priopćili su iz Grada Varaždina.


Ranije:


Izvanredne mjere na Muri, rekordan vodostaj


Na rijeci Muri uspostavljene su izvanredne mjere obrane od poplave od mjerne postaje Mursko Središće, od Podturna do granice sa Slovenijom, priopćili su u nedjelju iz Hrvatskih voda, a kroz Mursko Središće zabilježen je rekordan vodostaj od 537 centimetara.


Direktor VGO-a za Muru i gornju Dravu Milan Rezo za Hinu je rekao je da je najviši val kroz Mursko Središće iznosio 537 centimetara.


Prema podacima Hrvatskih voda, dosad rekordan vodostaj Mure u Murskom Središću zabilježen je 15. rujna 2014. kada je imala 528 centimetara.


Nasip na Muri drži


„Muru smo proveli, imali smo ukupno 1310 kubika vode u sekundi, ali tamo imamo uređeni, modernizirani nasip u dužini od 50 kilometara s desne strane i duboko vjerujemo da će ti nasipi izdržati jer su projektirani za 1650 kubičnih metara u sekundi”, kazao je direktor VGO-a za Muru i gornju Dravu Milan Rezo Rezo.


Dodao je da je situacija pod stalnim nadzorom te da se sada djelatnici Hrvatskih voda spuštaju i nizvodno prema Podravini, odnosno Botovu.



„Tamo očekujemo spajanje rijeka Drave i Mure. Jučer smo dogovorili protokol s HEP-om da oni pri prolasku velikog vala rijeke Mure zadrže što veće količine u svojim jezerima, kako ne bi došlo do visokog vodostaja na mjernoj stanici Botovo”, istaknuo je Rezo.


Gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak rekao je da mjere od poplava za sad uspijevaju.


„Voda još uvijek raste, raste ponovno i u Gornjoj Radgoni, tako da je pred nama nekoliko dana borbe”, kazao je Srpak dodajući da je u subotu ujutro rijeka Mura bila oko 400 centimetara iznad vodostaja


Kada je riječ o Dravi, nasip Puščine na lijevoj obali rijeke je izdržao, a noćas, sve do pet sati ujutro, djelatnici Hrvatskih voda radili su sa svojim licenciranim tvrtkama, vatrogascima i civilnom zaštitom, rekao je Hini Rezo te dodao da vjeruje da će nasip izdržati.


Pritisak na Hidroelektranu Varaždin, u općini Cestica zarobljeno pet kuća


„Zasad nemamo značajnija izlijevanja koja bi bila zabrinjavajuća niti značila ugrozu što se tiče zdravlja i života ljudi, odnosno materijalnih dobara, a ono što je interesantno za ovaj visoki val je da će trajati dan, dva. Stalni pritisak na Hidroelektranu Varaždin je između 1950 i 2100 kubika, u kontinuitetu koji dolazi iz smjera Slovenije po rijeci Dravi”, istaknuo je Rezo.



Dodao je da je u općini Cestica u Velikom Lovrečanu situacija ista kao i u subotu.


„Ostalo je zarobljeno pet kuća, ništa se ne mijenja, vodostaj na tom dijelu ostaje isti, a svi su stanovnici evakuirani”, rekao je Rezo.


Iz oteretnog kanala Sava-Odra spašene dvije osobe


Ravnateljstvo Civilne zaštite izvijestilo je u nedjelju da su iz oteretnog kanala Sava-Odra spašene dvije osobe koje su se, unatoč brojnim upozorenjima, upustile u vožnju kroz vodu koja je nadirala.


“Unatoč brojnim upozorenjima, dvije osobe upustile su se u vožnju automobilom kroz vodu koja je nadirala oteretnim kanalom Sava – Odra na samom izlazu u Odransko Polje”, izvijestili su na Twitteru.



U akciji potrage i spašavanja, koja je uspješno završena u nedjelju ujutro, sudjelovali su pripadnici Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite te pripadnici Interventnog tima Hrvatskog Crvenog križa.


“I ovim putem pozivamo građane na dodatan oprez i odgovorno ponašanje u područjima koja su ugrožena poplavama, da ne ulaze u vodu i poštuju izdana upozorenja i znakove zabrane”, poručili su iz Ravnateljstva Civilne zaštite.


Više od 1.500 vatrogasaca sudjelovalo u sanaciji nevremena


Vatrogasci i dalje rade na uklanjanju posljedica kišnog nevremena, dosad je njih 1.505 s 498 vatrogasnih vozila, u gotovo 400 intervencija, ispumpavalo vodu iz objekata, punili su vreće s pijeskom, gradili nasipe i uklanjali stabla i grane s kolnika.


U mjestu Medsava pored Samobora oko 100 vatrogasaca su do ranih jutarnjih sati izrađivali i postavljali zečje nasipe, a sada su također na terenu i kontroliraju stanje, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Zagrebačke županije Dario Kezerić.


Dodao je da se stanje stalno prati i da su vatrogasne snage na terenu.



Vatrogasci su intervenirali i u Gradu Zagrebu te području Zagrebačke, Splitsko-dalmatinske, Zadarske, Vukovarsko-srijemske, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske, Karlovačke, Primorsko-goranske te Istarske županije, izvijestila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) u nedjelju.


Najviše intervencija bilo je na području Primorsko-goranske županije – 98, u kojima je sudjelovalo 404 vatrogasaca sa 114 vatrogasnih vozila.


Velik broj vatrogasaca sudjelovao je i na intervencijama na području Zagrebačke županije, gdje su zabilježene 52 intervencije u kojima je sudjelovao 361 vatrogasac sa 103 vatrogasna vozila, dok je na području Zadarske županije u intervencijama sudjelovalo 174 vatrogasaca, u Zagrebu 133, a na području Istarske županije 106 vatrogasaca.


HVZ je također izvijestila da je sa subote na nedjelju, u 00:40 sati, primljena dojava o požaru skladišta, odnosno hale za sakupljane otpada na adresi Križanje Mazija, Briševo, u Zadarskoj županiji te da na intervenciji gašenja požara sudjeluje 28 vatrogasaca sa 17 vatrogasnih vozila iz IVP Zadar, JVP Zadar, DVD “Pljusak” Nin, SIVP Zaton i VZŽ Zadarska. U tijeku je sanacija požara.


Vodostaj Kupe prestao rasti nakon što je dosegao više od pet metara


Vodostaj Kupe u Karlovcu prestao je rasti u nedjelju u sedam sati, kada je zabilježeno 535 centimetara, što znači da je ostala na razini pripremnog stanja obrane od poplave, a izostali su i problemi s bujicama i odronima, osim na gradilištima komunalne infrastrukture.



Iako su izostale vrlo obilne kiše i bujične poplave i odroni, na što se karlovački Stožer Civilne zaštite pripremao, gradonačelnik Karlovca Damir Mandić izvijestio je da je kiša uzrokovala probleme uglavnom samo na gradilištima vrelovoda i odvodnje, ali da su u subotu sva problematična mjesta sanirana.


Izostalo je i izlijevanje Kupe na prometnice, iako je rasla naočigled, po 20 i 30 centimetara po satu, te je od petka u 21 sat neprekidno rasla i narasla na više od pet metara.


Sisak: Izvanredne mjere zaštite od poplave zasad samo u Dubrovčaku na Savi


Iako su vodostaji Save i Kupe na sisačkom području još uvijek u porastu, jer najviši vodeni val tek dolazi, neposredne opasnosti od poplava se ne očekuju, a izvanredne mjere proglašene su dosad samo za područje Dubrovčaka.


Dosad su jedino za područje Dubrovčaka, na Savi uzvodno od Siska, gdje je vodostaj u nedjelju u 8 sati iznosio 803 centimetra, proglašene izvanredne mjere. Sava kod Crnca, nizvodno od Siska, raste desetak centimetara na sat.


I Kupa je u porastu, ali ohrabruje da je u gornjem toku, kod Karlovca, počela opadati. Osim toga, voda Save se pušta u retenciju Lonjsko polje, koje može primiti velike količine vode.


Ipak, sve službe na sisačkom području su u stanju pripravnosti. Kako se ne bi ništa prepustilo slučaju, već je u subotu na području posavske Žirčice i Martinske Vesi počela izgradnja zečjih nasipa i postavljanje boks barijera.


Na području ORA-e u Sisku, gdje je za prošle poplave probijen nasip, uklonjeni su kontejneri, koji bi mogli biti ugroženi.