
U manje od 32 sata, 1. i 2. svibnja 1995. godine hrvatske snage oslobodile su oko 500 četvornih kilometara dotad okupiranog teritorija
povezane vijesti
Tradicionalnom budnicom orkestra Oružanih snaga RH ulicama Okučana u četvrtak ujutro započelo je središnje svečano obilježavanje 30. obljetnice vojno-redarstvene operacije „Bljesak“.
Na današnji dan prije točno tri desetljeća u 5:21 sati, krenula je vojno-redarstvena operacija „Bljesak“ s ciljem oslobađanja okupiranog teritorija zapadne Slavonije. na oko 80 kilometara dugoj bojišnici u tri pravca – s istoka, sjevera i zapada.
Odobrio ju je hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, a temeljem zapovijedi tadašnjega načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Janka Bobetka zadaću presijecanja Sektora Zapad, uspješno su provele postrojbe Zbornih područja Bjelovar, Osijek i Zagreb te Skupne snage specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova.
Jakim udarima združenih snaga presječeno je okupirano područje zapadne Slavonije, slomljen je otpor neprijateljskih snaga i oslobođeni su Jasenovac, Okučani i Stara Gradiška.
U manje od 32 sata, 1. i 2. svibnja 1995. godine hrvatske snage oslobodile su oko 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te uspostavile nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.
Akciju su provele postrojbe iz redova 1., 3. i 5. gardijske brigade, Oklopna skupina 2. gardijske brigade uz potporu postrojbi iz cijele Hrvatske a važnu ulogu u operaciji imalo je i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana.
Prilikom borbenog djelovanja MIG-om 21 poginuo je zapovjednik prve lovačke eskadrile Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, pukovnik Rudolf Perešin.
U VRO Bljesak sudjelovalo je oko 7.200 hrvatskih vojnika i policajaca. Poginuo je ili od posljedica ranjavanja preminuo 51 hrvatski branitelj, a 162 branitelja su ranjena.
U popodnevnim satima 4. svibnja, četvrtog dana operacije, na Gavrinici iznad Pakraca bezuvjetna predaja neprijateljskih srpskih snaga označila je konačan poraz velikosrpske politike u zapadnoj Slavoniji.
Postrojbe Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova pokazale su visoku razinu koordinacije, osposobljenosti i spremnosti za izvršavanje zahtjevnih borbenih djelovanja.
Radi odmazde za poraz u operaciji Bljesak, srpsko vodstvo zapovjedilo je raketiranje hrvatskih gradova.
Napadnut je i Zagreb u kojem su pogođene dječja bolnica, gimnazija, Akademija dramskih umjetnosti i drugi civilni objekti. Pritom je ubijeno sedmero, a ranjeno najmanje 176 civila.
Bljesak je bio samo uvod u konačan poraz velikosrpske politike u Hrvatskoj koji je uslijedio početkom kolovoza 1995., kada je u pobjedonosnoj oslobodilačkoj operaciji Oluja oslobođen preostali dio privremeno okupiranog teritorija Republike Hrvatske, osim dijela hrvatskog Podunavlja koje je u državno-pravni poredak vraćeno procesom mirne reintegracije od 15. siječnja 1996. do 15. siječnja 1998. godine.
U središnjem dijelu svečanog programa obilježavanja 30 godišnjice od početka VRO Bljesak najavljen je i cijeli državni vrh, predvođeni predsjednicima države, Vlade i Sabora.
Kod spomen-obilježja „Kocka vedrine“ na Trgu dr. Franje Tuđmana održati odavanje počasti poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima, vijence će polagati predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u VRO Bljesak, HRVI, ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata, najviši državni dužnosnici, kao i predstavnici županija i gradova.
U to će vrijeme dva višenamjenska borbena aviona Rafale iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, preletom preko Spomen obilježja „Kocka vedrine“ u Okučanima, odati počast generalu Rudolfu Perešinu, zapovjedniku 1. lovačke eskadrile koji je život izgubio u borbenoj akciji u Bljesku i svim poginulim hrvatskim braniteljima koji su sudjelovali u vojno-redarstvenoj operaciji „Bljesak“.
Rafale nadlijeću Kutinu, Novsku, Okučane, Novu Gradišku, Strmac, Lipik, Pakrac, Daruvar, Slatinu, Viroviticu, Grubišno polje, Veliki Grđevac, Bjelovar, Čazmu i Ivanić Grad.
Program se nastavlja Svetom misom zadušnicom u Crkvi sv. Vida za sve poginule hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu.
Točno u podne predviđen je dolazak motorista sudionika Moto-defilea “Bljesak” te biciklista i maratonaca u Okučane.
Od 12 do 13,30 sati na novom stadionu predviđen je vojnički ručak za građanstvo nakon čega slijedi pokazna vježba Hrvatske vojske i policije. U 16 sati otkriva se spomen-obilježje smrtno stradalom hrvatskom branitelju Ivici Čaji u Jasenovcu.
Svi zainteresirani za razgled taktičko-tehničkog zbora naoružanja i borbene i neborbene tehnike i opreme OSRH i MUP-a RH moći će to napraviti na novom i pomoćnom stadionu, već od 8 pa do 16 sati.
Proslava završava navečer koncertom Najboljih hrvatskih tamburaša i Stanka Šarićan na središnjem Trgu dr. Franje Tuđmana u Okučanima.