Intimusi ga izdali

Muljaža na Mirogoju. Jesu li Bandića mogli više pljunuti nego da ga ovako pokopaju?

Vanja Vesić

Foto Goran Stanzl/PIXSELL; Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL; Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Bandićev grob i dalje je bez nadgrobnog spomenika, Bandićeva obitelj ovih dana spominje mogućnost ekshumacije i premještaj pokojnika



Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević kazao je jučer na redovitoj konferenciji za medije da gradska tijela neće izdati suglasnost za postavljanje nadgrobnog spomenika na grobu preminulog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, koji je pokopan na zelenoj površini podno znamenitih arkada groblja Mirogoj, zaštićene kulturno-povijesne cjeline Zagreba. Tomašević je to obrazložio činjenicom da su u tijeku istražni postupci.


– Postoje državne institucije koje se bave kaznenim prijavama vezanima uz utvrđivanje lokacije za pokop bivšeg gradonačelnika i dok to sve ne završi, zagrebački Gradski zavod za zaštitu spomenika neće izdati suglasnost za nadgrobni spomenik.


Godinu i pol dana nije došao nikakav zahtjev za gradnju, isti je došao tek prije pola godine pa je netočno da obitelj pokojnika čeka dvije godine, kazao je Tomašević.


Morbidni slučaj




Podsjećamo, bivša zagrebačka gradska uprava na čelu s tadašnjom Bandićevom zamjenicom Jelenom Pavičić Vukičević nije se pridržavala propisanih procedura pri dodjeli grobnog mjesta pa su svog pokojnog šefa pokopali na brzinu, na izmišljenoj lokaciji za ukop, na zelenoj površini podno znamenitih arkada groblja Mirogoj, zaštićene kulturno-povijesne cjeline Zagreba.


Na taj morbidni slučaj koji je pod istragom više državnih tijela uoči druge godišnjice smrti Bandića podsjetila je Građanska inicijativa SOS za Mirogoj smatrajući da fokus interesa javnosti u konkretnom slučaju treba biti na onim živima koji su pridonijeli devastaciji i zaobilaženju zakona.


– Mi smatramo da je pogrešno stavljati naglasak na osobu pokojnog Bandića, jer ovdje nije riječ o njemu, nego o grobu, o čijoj lokaciji su, ne obazirući se na propise i spomenički značaj zaštićene kulturne cjeline Mirogoja i zaštićenog pojedinačnog dobra arkada, odlučivali njegovi najbliži suradnici.


Isti su odabrali lokaciju na zaštićenoj zelenoj površini izvan grobnih polja, a u dokumente, koje su datirali na dan Bandićeve smrti, lažno su unijeli podatak da se grob nalazi unutar polja 112 A, iako navedeno polje završava više od 20 metara dalje, upozorili su iz građanske inicijative.


– Bandićevi suradnici izabrali su posve odvojenu lokaciju groba, jer su smatrali da je Bandić »prevelik« čak i za Aleju velikana, a Bolleove arkade zamislili su kao ukrasnu pozadinu, pri čemu se uopće nisu obazirali na propise koji propisuje mjere zaštite pojedinačnih zagrebačkih sakralnih dobara i njihovog neposrednog okruženja, navode iz Inicijative dodajući da je prekršen i sam Pravilnik o grobljima, koji jasno propisuje da grobovi moraju biti smješteni u grobna polja.


Prepravljene granice


– Ovo potonje pokušalo se »pokriti« navedenom lažnom tvrdnjom o položaju groba unutar polja 112 A i naknadnim prekrajanjem planova groblja na tražilici pokojnika, u kojoj se putem stranica Wayback Machine, na kojima se nalaze sačuvane stare verzije stranica Gradskih groblja, jasno može vidjeti da su te granice prepravljene između svibnja i lipnja 2022., dakle, 15 mjeseci nakon Bandićeve smrti, upozorili su na manipulacije iz Inicijative SOS za Mirogoj.


Bivši zagrebački gradonačelnik Milan Bandić preminuo je prije dvije godine, 28. veljače 2021., od posljedica srčanog udara. Imao je 65 godina, a glavnim hrvatskim gradom vladao je gotovo bez prekida 21 godinu.


U nizu antikorupcijskih istraga USKOK-a dvaput je završio u remetinečkom pritvoru s nizom optužnica za milijunske korupcijske afere. Preminuo je na slobodi i na funkciji gradonačelnika Zagreba.


Moguć i premještaj pokojnika


Upravo ovih dana dodatno su aktualizirana i neodgovorna naklapanja o potrebi gradnje nadgrobnog spomenika za Milana Bandića unatoč ranije objašnjenoj situaciji da je samo grobno mjesto zakonski i lokacijski sporno.


SOS za Mirogoj podsjeća da gradnja novih spomenika na najzaštićenijem dijelu groblja ionako nije dopuštena bez obzira na to o kome se radi, a renoviranje postojećih grobova i starih spomenika moguće je samo u zatečenim dimenzijama.


To je definirano i dopunjenom Odlukom o grobljima Skupštine grada Zagreba iz 2022. godine upravo kako bi se spriječile neke moguće buduće devastacije.


Bandićeva obitelj ovih dana spominje mogućnost ekshumacije i premještaj pokojnika.