Proces provjere

Most je skupio potpise za barem jedan referendum. Ali dobre su šanse da će ga Ustavni sud spriječiti

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Znali smo da smo skupili dovoljno potpisa, ali ih 12 tisuća nedostaje i zbog toga nismo primili zapisnik, rekao nam je Nikola Grmoja



ZAGREB – Ako je ruska agresija na Ukrajinu krizu Vlade Andreja Plenkovića potisnula u drugi, onda su referendumske inicijative Mosta trenutačno sigurno u trećem planu. No, potrebno je svejedno završiti proceduru započetu krajem godine, kada je Most objavio da su prikupili dovoljno potpisa za raspisivanje dvaju referenduma vezanih za način upravljanja epidemijom. Iz Ministarstva pravosuđa i uprave jučer su im potvrdili da su za pitanje kojim se traže izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti u Sabor doista donijeli potreban broj potpisa. Nakon što je u petak okončan proces provjere potpisa za inicijativu »Dosta je stožerokracije«, predstavnici resora koji vodi Ivan Malenica htjeli su jučer mostovcima predati zapisnik o obavljenom poslu, ali oni su ga odbili, premda im podaci iz tog dokumenta idu u prilog. U Mostu, naime, smatraju da su na neki način ipak zakinuti.


– Unijeli su u sustav samo 397 tisuća potpisa, a mi smo ih predali 12 tisuća više. Utvrdili su da je šest posto potpisa nevažećih, znači priznali su nam ih 372 tisuće, čime smo ispunili kriterij jer je minimum 368.446. Znali smo da smo skupili dovoljno potpisa, ali ih, ponavljam, 12 tisuća nedostaje i zbog toga nismo primili zapisnik, rekao nam je potpredsjednik Mosta Nikola Grmoja.


»Opasno« pitanje


Razlog je zapravo određena bojazan čelnika te stranke da bi im inicijativa »Odlučimo zajedno«, kojoj je cilj referendumom izričito ugraditi u Ustav da je i pandemija situacija u kojoj se prava i slobode mogu ograničavati odlukom dvije trećine saborskih zastupnika, mogla propasti ako im opet otpadne dio potpisa




– Činjenica je da smo za pitanje koje se odnosi na Ustav skupili i nešto više potpisa, preko 410 tisuća. Međutim, ono je za Vladu i HDZ opasnije nego pitanje koje se tiče Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i stoga pušemo na hladno, objasnio nam je Grmoja zbog čega je Most odbio preuzeti zapisnik o provjeri referendumskih potpisa, iako je on za njih značajna politička pobjeda. Time unaprijed rade određeni pritisak dok se provjeravaju potpisi za referendum »Odlučimo zajedno«. U petak će i to brojenje biti gotovo.


Ali, puno je još vremena do eventualnog raspisivanja jednog ili oba predložena referenduma. Prvo Vlada, koju je Sabor zadužio za proceduru provjere potpisa, mora prihvatiti izvješće Ministarstva pravosuđa i uprave. Zatim taj dokument dolazi u parlament. Visoki dužnosnici Vlade i HDZ-a već su ranije najavili da će, ukoliko se ispostavi da je Most prikupio dostatno potpisa, zatražiti ocjenu ustavnosti za obje referendumske inicijative.


Politička kampanja


Zasad je sigurno da će se Ustavni sud baviti referendumskim pitanjem o izmjeni Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojom bi se s Nacionalnog stožera civilne zaštite na Sabor prebacilo odlučivanje o epidemiološkim mjerama. S obzirom na dosadašnje postupanje Ustavnog suda, koji je skoro u svemu stao na stranu Vlade i Nacionalnog stožera, vjerojatno su dobre šanse da zaustave referendum kojim se želi srušiti »stožerokraciju«. Delikatnija je stvar s promjenom Ustava koju Most zahtijeva. U hrvatskoj stručnoj javnosti prevladava stav da unošenje izraza pandemija u Ustav ne bi imalo nikakvog učinka na upravljanje epidemijom koronavirusa, ali da bi Ustavni sud teško mogao pronaći argumentaciju protiv referenduma kojem je intencija promjena Ustava. No, u slučaju da inicijativa »Odlučimo zajedno« prođe i provjeru Maleničinog ministarstva i potom i Ustavni sud, to ipak ne znači da će Sabor raspisati referendum. Premijer Andrej Plenković i prije je bio vrlo nesklon toj opciji, a sada u okolnostima rata u Ukrajini, kojem je on u potpunosti posvećen, sigurno će još više nastojati izbjeći referendum koji bi, naravno, pratila i politička kampanja njegovih zagovornika i oponenata. Zato nije nemoguće da bi Sabor promijenio Ustav bez referenduma.