VILA PEROŠ

Moćni Opus Dei ruši kultnu secesijsku vilu u Zagrebu iako je to Grad zabranio! Otkrivamo detalje intrigantne priče

Tihana Tomičić

Foto: T. TOMIČIĆ

Foto: T. TOMIČIĆ

U cijelu priču uključeno je nekoliko institucija koje imaju različita stajališta



Priča koja bi mogla poprimiti ideološki okvir, ali i rat dviju institucija lokalne i državne vlasti odvija se ovih dana u Zagrebu, gdje je organizacija Opus Dei, kako se čini, krenula u nelegalno rušenje zgrade na Ribnjaku, Vile Peroš, dok gradska vlast Tomislava Tomaševića na teren šalje nadležne službe kako bi radovi bili zaustavljeni.


Riječ je o zgradi koja ima nevjerojatno zanimljivu prošlost s obzirom na to da je izgrađena još 1870. godine, a u novijoj povijesti ostala je upisana po tome što je jedan od njezinih vlasnika bio i nekadašnji vlasnik Nacionala Ivo Pukanić. No, sada je secesijska ljepotica već – srušena.


Bez dozvola


Zaklada Dostojanstvo i nada, iza koje stoji Opus Dei, u zgradi u samom centru Zagreba, koja niz godina stoji zapuštena i prazna, sada planira graditi studentski dom i duhovni centar, na što naizgled ima pravo jer je od 2011. godine vlasnik objekta.




No, radovi su počeli bez potrebnih dozvola, kako tvrde u Gradu Zagrebu, koji je odmah reagirao.


Naime, Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode je po zaprimljenoj prijavi nastavka radova rušenja Vile Peroš prije nekoliko dana obavio izvid na lokaciji Ribnjak 46 u Zagrebu, na kojemu je zatekao otvoreno gradilište bez službenih osoba i bez oznaka, skele i ograde te radnike iz JONING d.o.o. iz Zagreba, koji su ručno uklanjali dijelove pročelja i začelja zgrade, pri čemu je građevinski materijal nekontrolirano padao na dvorište, balkon susjedne zgrade i Ulicu Ribnjak, o čemu je obaviještena i inspekcija Ministarstva kulture.


Kako kažu u zagrebačkoj službi za odnose s javnošću, važno je istaknuti da vlasnik zgrade nije poduzeo mjere zaštite Vile Peroš koje su mu bile propisane još prije potresa, već je u svibnju 2020. započeo nezakonito oštećivanje i uklanjanje zgrade.


Tada su radovi bili obustavljeni rješenjem koje je potvrđeno i presudom Visokog upravnog suda, a o nezakonitim radovima obavještena je i građevinska inspekcija. I nadalje, Zaklada Dostojanstvo i nada nije od Gradskog zavoda ni zatražila, a ni ishodila rješenje o uklanjanju zgrade nakon potresa.


Uklanjanje zgrade u obuhvatu kulturnog dobra, odnosno u zaštićenoj povijesnoj cjelini, koja je poput Vile Peroš visoko valorizirana i vrijedna, ne može se, osim u izvanrednim okolnostima, učiniti bez odobrenja gradskih vlasti, objašnjavaju, osim u uvjetima neposredne prijetnje sigurnosti, a to sada nije slučaj prema njihovoj procjeni, ističu u Tomaševićevom Gradskom zavodu. Stoga je zavod izdao rješenje o obustavi radova.


Zanimljiva prošlost


No, čini se da moćna katolička organizacija Opus Dei ima podršku Državnog inspektorata, koji je procijenio da je zgrada ipak opasna jer se djelomično urušila, te je inspektorat donio rješenje o uklanjanju, na što se sad pozivaju vlasnici zgrade, te su prvi radovi krenuli ovih dana. Na tim temeljima trebao bi nastati novi duhovni centar.


Opus Dei, odnosno njihova zaklada, zgradu s parcelom je kupila 2011. godine, a prije toga njezin vlasnik bio je novinar i izdavač Ivo Pukanić, koji je u atentatu ubijen sada već davne 2008. godine. On je bio osnivač tvrtke Mansito, koja je neposredno prije njegove smrti za 1,2 milijuna eura kupila objekt od obitelji Majhen.


Nije riječ samo o secesijskoj vili, već su uz nju i dvorište i voćnjak ukupne površine otprilike tisuću četvornih metara u samom središtu metropole, točno nasuprot ulaza u park Ribnjak. Potom je tvrtka Mansito, koja je u međuvremenu bila promijenila vlasništvo nakon Pukanićeve smrti, ostavivši bez te kuće Pukanićevu udovicu Mirjanu, koja je i sama uskoro preminula, za tadašnjih 1,5 milijun eura prodala zagrebačkoj Zakladi Dostojanstvo i nada.


Sad se na terenu nastavlja rat između Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Državnog inspektorata, a jučer na tom mjestu nije bilo radova zbog jake kiše.