Stočari u panici

Misteriozan pomor krava u Zagori: “Cijelu državu treba dignuti na noge, ovo je nenormalno”

Portal Novi list, Hina

Foto Screenshot HRT

Foto Screenshot HRT

U Gornjim Maovicama, kod Vrlike u protekla dva tjedna uginulo je 50 grla stoke. Prve analize kažu da nije riječ o zarazi



Predsjednik Hrvatske veterinarske komore Ivan Zemljak rekao je u nedjelju da još nije poznat uzrok pomora krava u Gornjim Maovicama, kod Vrlike u Dalmatinskoj zagori, gdje je u protekla dva tjedna uginulo 50 grla stoke, ali da se prema prvim rezultatima analiza može kazati da nije riječ o zarazi.


“Prema informacijama koje imam, iz medija i u kontaktu s kolegama, može se reći da su isključene zarazne bolesti. Još se čekaju neke analize, a najduže će se čekati toksikološka analiza, i to je ono što možda može uputiti na uzrok ovakvog uginuća” rekao je Zemljak za Dnevnik HTV-a.


Dodao je i da je toksikološka analiza zahtjevna, da se radi samo na jednom mjestu te da se rezultati nalaza dosta dugo čekaju tako da to neće biti odmah.




No, kako je dodao, uzeti su uzorci i za bakteriološku i virusološku analizu, a prvi odgovori su da je isključena zarazna bolesti. Prvo su se radile bakteriološke pretrage, još možda neki virusi da se isključe, ali uglavnom se smatra da zarazne bolesti za sad nisu uzrok, kazao je.


“Kad imamo toliko uginuća, ako su isključene zarazne bolesti, onda bih neslužbeno rekao da meni to izgleda na trovanje”, kazao je Zemljak, ali i ponovio da za konačni zaključak treba pričekati toksikološku analizu.


Stočari u panici traže pomoć


Stočari su u panici, traže pomoć svih institucija, a u slučaj se uključila i policija.


– Tjedan dana je bilo dobro i onda je poslije sve krenulo nizbrdo. Svaki dan umre mi jedna krava. U jednom danu mi je pet krava umrlo. Hajdemo vaditi krv, neka se analiza krvi rješava.


Mi ne znamo što da radimo. Cijelu državu treba dignuti na noge, ovo je nenormalno. U krugu od 20 kilometara više od 50 blaga je stradalo, i to u 15 dana, kazao je za Dnevnik HTV-a Jure Turudić, stočar, Gornje Maovice.


– Blago je milijun posto zdravo. Jutros izađe iz tora u 7 sati i u 9 ja je nađem mrtvu – leži na pašnjaku, rekao je Jure.


Sumnjaju na trovanje


Ovakav slučaj ne pamte. Misteriozni pomor na pašnjacima u krugu od 20 kilometara zabrinuo je poljoprivrednike.


– Veterinarski inspektor poslao je kravu na analizu za bedrenicu, za kravlje ludilo, za slinavku i šapu i za bjesnoću. Sve je isključeno, kazao je Ante Batalić, Gornje Maovice.


Sumnjaju na trovanje i najavljuju – protiv nepoznatog počinitelja podnijet će kaznenu prijavu.


Veterinarska inspekcija o navedenom je događaju službeno obavijestila Ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno nadležnu policijsku upravu.


Ministarstvo: Ne može se isključiti mogućnost trovanja


Iz Ministarstva poljoprivrede izvijestili su kako su veterinarske službe zaprimile prijavu o povećanom broju uginulih goveda na navedenom području te su odmah poduzele sve propisane mjere s ciljem utvrđivanja uzroka.


Na terenu su obavljeni veterinarski pregledi i uzeti su uzorci uginulih životinja, koji su upućeni u ovlašteni laboratorij radi provedbe detaljnih analiza. Do trenutka objave priopćenja laboratorija nije potvrđeno postojanje zarazne bolesti životinja.


Također, tijekom veterinarskog pregleda preostalih grla iz zahvaćenih stada nisu uočeni klinički znakovi koji bi upućivali na prisutnost zarazne bolesti.


– Mogućnost trovanja životinja ne može se u potpunosti isključiti, no napominjemo da je nadležnost za ispitivanje i utvrđivanje potencijalnih uzroka trovanja u domeni drugih službi, koje su o slučaju pravovremeno obaviještene.


Veterinarske službe nastavljaju s praćenjem stanja na terenu i, u suradnji s nadležnim institucijama, poduzet će sve potrebne korake radi zaštite zdravlja životinja i sigurnosti ljudi, izvijestilo je Ministarstvo.


Napušta ih strpljenje, žele odgovore


Stočare strpljenje napušta. Žele odgovore – već sutra, inače kreću u akciju.


– Više nećemo zvati Agroproteinku, nego ćemo stoku slagat tu pokraj puta. Slagat ćemo stoku tu pokraj puta pa nek’ ljudi turisti koji prolazu tu, nekih gledaju, nek’ snimaju, kaže Marko Alduk, Drniš.


– Mi samo molimo da nam naprave toksikološki nalaz da znamo od čega blago krepava, poručuje za Dnevnik HTV-a Ante Batalić, Gornje Maovice.


Za naknadu štete ne mare, samo žele stati na kraj ugibanju blaga – koje im je kruh, a već sada stada su im desetkovana.


Cijeli prilog pogledajte OVDJE.


O afričkoj svinjskoj kugi


Predsjednik Hrvatske veterinarske komore Ivan Zemljak za Dnevnik HTV-a osvrnuo se i na afričku svinjsku kugu koja se ponovno pojavila na istoku Hrvatske.


“Znamo da virus trenutno cirkulira u populaciji divljih svinja. Sve mjere koje su se donosile i prije, a donose se i sad, djeluju na to da se smanji kontakt između domaćih i divljih svinja”, kazao je te ocijenio da su uzrok novih žarišta i neodgovorni pojedinci.


“Ilegalni promet i zanemarivanje biosigurnosnih mjera, kao i neodgovorno ponašanje određenih pojedinaca, dovode do takve situacije”, naveo je i dodao da se bolest pomaknula na daljnjih 50 kilometara što će dovesti do donošenja novih mjera i novih područja pod ograničenjem.


“Još 2023. godine, kad smo imali velik broj slučajeva u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Ministarstvo poljoprivrede je naredbom propisalo bio-sigurnosne mjere, posebice za svinje. One su različite za farme do 10 svinja i za one s većim brojem”, dodao je.


Biosigurnost se, kako je rekao, odnosi na način držanja i zaštitu svinja od ulaska virusa u farmu. “Od toga da se naprave dezbarijere, spriječi ulazak nepoznatih osoba i vozila na farmu do posebne radne odjeće, pojačane dezinfekcije… Sve su to mjere koje posjednici moraju provesti, kako bi se veterinarima olakšalo suzbijanje bolesti” istaknuo je.


Zemljak je poručio da se bolest može suzbiti samo zajedničkom suradnjom svinjogojaca i veterinara, a u borbu su, kaže, uključeni i lovci, upravo zbog cirkulacije virusa među divljim svinjama.