Predsjednik Republike

Milanović poslao pismo glavnom tajniku NATO-a, sadržaj je iznenađujuć

Portal Novi list

Jens Stoltenberg i Zoran Milanović / Foto Davor Kovačević

Jens Stoltenberg i Zoran Milanović / Foto Davor Kovačević

Unatoč onome što javno priča već danima, Milanović u pismu ima pomirljiv ton, A veto? Niti ga ne spominje!



Predsjednik Zoran Milanović poslao je pismo glavnom tajniku NATO-a Jensu Stoltenbergu.


Učinio je to nakon što je već danima govorio da će uložiti veto na odluku o pristupanju Finske i Švedske NATO-u dok se ne izmijeni izborni zakon u BiH.


No, u pismu koje je objavila Nova TV, predsjednik ipak ima pomirljiv ton, a veto? Niti ga ne spominje!


Što očekuje od saveznika?




U pismu Milanović piše kako Švedska i Finska imaju snažno partnerstvo s NATO-om, a zahtjevom za punopravno članstvo, odabrali su novi strateški pravac kako bi osigurali zaštitu nacionalnih sigurnosnih interesa, motivirani ruskom agresijom na Ukrajinu.


Nema spomena o vetu.


Predsjednik Stoltenbergu piše i kako je Hrvatska uvijek dijelila zajedničku zabrinutost zbog ranjivosti istočnog krila NATO-a, te aktivno sudjeluje u misijama, poput one u Afganistanu – stoga sada očekuje od “saveznika da čuje i našu zabrinutost i kad god je to moguće, da nas podrži u tome”.


Predsjednik je pojasnio i složenu situaciju u BiH koja direktno utječe i na Hrvatsku.


Čime je jako razočaran?


Milanović piše kako je BiH država čija stabilnost ovisi o “jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda, kako je to je definirano u Daytonskom/Pariškom sporazumu.


Hrvatskoj, koja dijeli preko 1000 kilometara granice s BiH u vitalnom je interesu da ima stabilnog susjeda, a da pogoršanje situacije tamo, ugrožava i našu sigurnost”.


“Bili smo jako razočarani što međunarodni medijatori nisu bili uspješni oko postizanja dogovora oko izmjena izbornog zakona.


Kao rezultat toga, BiH je raspisala izbore prema pravilima koja su diskriminatorna i protustavna i prema njihovom najvišem sudu”, piše Milanović.


Dodaje kako smatra da većina državnika nije svjesna izborne nejednakosti u BiH i kako to može imati ozbiljne posljedice i sigurnosnu krizu ako koincidiraju s ostalim rastućim političkim tenzijama.


Molba Stoltenbergu


“Dok razmatramo aplikaciju Finske i Švedske, tražim da ozbiljnije uzmete u obzir našu zabrinutost zbog nepostojanja izborne reforme u BiH.


Nije prekasno da se preveniraju još jedni izbori koji krše prava Hrvata i da se prevenira daljnja destabilizacija zemlje”, upozorava Milanović.


Glavnog tajnika Stoltenberga moli da pismo podijeli sa svim šefovima država i vlada članica NATO-a, prenosi Dnevnik.hr.