Bivši predsjednik

Mesić: ‘Da meni ministar obrane radi ovakve stvari ja bih pozvao Sanadera i rekao: Ivo. On bi već rekao: sve znam, već je smijenjen’

P. N.

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Milanoviću i Plenkoviću predlaže da sve svoje razmirice riješe na zajedničkom ručku



Bivši predsjednik Stjepan Mesić komentirao je najnovije prepirke na relaciji predsjednik Milanović – premijer Plenković.


“Ja mislim najvećim dijelom da je to pitanje ega i to je i pitanje stila, ali znate ja mislim da treba voditi računa o tome da se mandat ne odvija tjedan dana ili mjesec dana. On traje četiri-pet godina prema tome ne može se cijelo vrijeme biti u nekakvom konfliktnom stanju. Stvar treba ipak nekako završiti. Ja sam isto imao, u moja dva mandata, problema s nekim ministrima”, rekao je Mesić za RTL Direkt, dodajući kako u njegovom sporu s ministrom Berislavom Rončevićem ipak nije bilo osobnog vrijeđanja.


Kaže da je on u svoje vrijeme za putovanja uvijek obavijestio protokol, a ne zna kome su oni dalje pisali ili telefonirali oko toga.




“Uvijek se gledalo koji su troškovi, ali znate u suštini kad gledate to su uvijek nevidljivi troškovi. Sad vidite kolike je troškove naša ministrica Žalac imala, a to se nije znalo, to su milijunski troškovi”, dodao je Mesić.


Upitan je za Milanovićeve izjave o lošem stanju u vojsci i “vojarnama koje izgledaju kao Černobil”.


“Ja ne bih htio komentirati kako izgleda u vojarnama jer ih ja ne posjećujem, ali budimo objektivni ako su vojarne ispražnjene jer je strategija bila takva da vojarne ne smiju biti u gradovima uz obrazloženje da bi to moglo naštetiti građanima, a ne bi koristilo vojsci. Sada je jedna nova strategija, ja u to ne ulazim, ali ulazim u to ako godinama te kasarne te vojarne nisu korištene. One ne mogu izgledati dobro, a da bi izgledale dobro to je veliki trošak koje se mora uložiti da bi se osposobile kasarne. Do kad će biti ta vojarna potrebna i onda će opet netko doći s novom strategijom da je bolje da vojarne ne budu u gradovima”, ustvrdio je Mesić.


Vratio se na svoj potez depolitizacije vojske i umirovljenja generala.


“Ako se grupa generala dogovara i izađu u javnost s političkim pamfletom, s njihovim potpisima, svaki general, svaki časnik, ima mogućnosti komunicirati sa svojim višim zapovjednikom pa tako i s predsjednikom. Dakle, to je sve s propisima riješeno, a zašto je to trebalo ići medijima jer su očekivali da će građani dati podršku generalima i da predsjednik ima jedini potez, a to je da podnese ostavku. Ja nisam dozvolio politizaciju vojke i nisam uputio sve u mirovinu. Oni se mogu baviti politikom, ali ne dok nose uniformu”, kaže Mesić za RTL.


Ne podržava Milanovićev stil komunikacije.


“Ja mislim da je takva komunikacija nedozvoljena, ali ja polazim od toga da ne može ministar svome vrhovnome zapovjedniku i predsjedniku Republike upućivati poruke da podnese ostavku, poruke da je medicinski slučaj. Kada bi se to dogodilo u moje vrijeme znate što bih ja napravio, ja bih pozvao Sanadera i rekao: „Ivo“, a Sanader bi već rekao: “Znam, znam što želiš reći, već je smijenjen.””, slikovit je Mesić, navodeći da je kohabitacija sa Sanaderom ipak dobro funkcionirala.


Jednom mjesečno imali su zajednički ručak – jednom kod njega, jednom kod premijera, jednom kod predsjednika Sabora. Isto predlaže i Milanoviću i Plenkoviću.


“Najlakše bi to mogli napraviti da sjednu za ručak i porazgovaraju jer na taj način se sniziju tenzije, a svatko ostaje pri svojoj političkoj opciji”, kaže Mesić.


Kritizirao je i Plenkovićevu bahatost, te dociranje novinarima.


“Ja svakako ne prihvaćam njegov način komunikacije s javnošću, sa novinarima, medijima, na jedan podcjenjivački način jer tko god njemu nešto prigovori on odmah pronalazi njegovu nekakvu grešku. To nije način na koji se stječe autoritet. Autoritet se stječe samo dobrim odlukama, a ne nekim prenemaganjem i glumljenjem nekog autoriteta”.