Odlazak mađarskog direktora

Mađar koji je bio nadređen Škugoru sam je odlučio dići sidro iz Ine. Vraća se na radno mjesto u MOL-u

Marinko Glavan

Foto Igor Kralj PIXSELL

Foto Igor Kralj PIXSELL

Naš izvor kaže kako Patko formalno nije smijenjen, već je dao ostavku na mjesto u Ini te bi se trebao vratiti na radno mjesto u mađarskom MOL-u



Iz Ine odlazi Mađar Gyorgy Patko, direktor izravno nadređen Damiru Škugoru, dojučerašnjem direktoru trgovine plinom u Ini, koji je dobio otkaz nakon što je uhićen kao prvoosumnjičeni u slučaju u kojemu je nacionalna naftna kompanija oštećena za preko milijardu kuna, neslužbeno je za Novi list potvrdio visokopozicionirani izvor iz Ine.


Naftna kompanija odbila je komentirati Patkovu navodnu smjenu, a naš izvor kaže kako Patko formalno nije smijenjen, već je dao ostavku na mjesto u Ini te bi se trebao vratiti na radno mjesto u mađarskom MOL-u.


Neprihvatljiv postupak


Bivši predsjednik nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić u nekoliko je navrata ustvrdio kako je Patko bio protiv Škugorovog napredovanja do četvrte razine direktora u plinskom poslovanju, kao da se tome protivio i Stjepan Nikolić, smijenjeni direktor Rafinerija i marketinga u Ini, na čije je mjesto imenovan Goran Pleše, sadašnji operativni direktor. Nakon Nikolićeve smjene, Škugor je napredovao na četvrtu razinu upravljanja, s pete, na kojoj je imao ovlasti sklapanja poslova do milijun eura vrijednosti.




Istodobno, MOL je priopćio da je potpuno neprihvatljiv postupak Damira Škugora u poslovima trgovine plinom, a izrazili su i zahvalnost hrvatskim vlastima na otkriću malverzacija, poručujući da je Ina »na dobrom putu« te da je MOL tome znatno pridonio.


– Potpuno nam je neprihvatljivo ono što je Damir Škugor napravio u poslovima trgovanja plinom u Ini. Kao dioničar Ine, zahvalni smo hrvatskim vlastima što su rano otkrile njegove prekršaje i nedjela. U potpunosti podržavamo prijedlog Nadzornog odbora Ine da se provede temeljita i stroga istraga, stoji u MOL-ovom priopćenju, uz isticanje kako su sigurni da će Ina na temelju nalaza istrage identificirati osobe koje bi mogle odgovarati za kršenje internih procedura i propisa tvrtke.


– Kad se istraga završi, bit će posljedica. U isto vrijeme naš cilj ostaje isti: podržati Inu da uspješno nastavi svoje poslovne aktivnosti, poručuju iz MOL-a.


Financijska stabilnost


Mađari ističu i da je razdoblje od javnog preuzimanja Ine 2008. uspješno, budući da je »Ina izrasla iz tvrtke u to vrijeme na rubu stečaja u sadašnju uvjerljivu financijsku stabilnost«.


– Ponosni smo na naše rezultate, kao što su konsolidacija Petrokemije, nekadašnje državne petrokemijske kompanije, i realizacija najveće industrijske investicije u povijesti Hrvatske izgradnjom jedinice za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka. Ina je to postigla u vrijeme kada su se vodile dvije međunarodne arbitraže između dioničara, a protiv predsjednika Uprave MOL Grupe vodio se kazneni postupak čija je nepristranost više puta dovedena u pitanje na međunarodnoj razini, stoji u priopćenju MOL-a.